Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic cl.

VII-a
1. Date generale
Data
IP LT ”Ion Creangă”
Clasa VII-a (VIII-a conform curriculumului actualizat)
Obiectul: Informatica
Subiectul: Introducerea şi editarea textului.
Tipul lecţiei: Lecţie de formarea priceperilor şi deprinderilor.
Durata: 45
2. Competența specifică: Cunoaşterea şi utilizarea metodelor de editare a textelor:.
Subcompetențe: aplicarea operaţiilor specifice editării textelor;

3. Obiective operaţionale:
;
O1 - să cunoască şi să poată aplica regulile de introducere a textului într-un document nou sau într-un document deja existent;
O2 - să cunoască şi să poată efectua operaţiile de editare a textului: inserarea; ştergerea; opierea; mutarea; căutarea; înlocuirea;
inserarea simbolurilor internaţionale; inserarea simbolurilor speciale;
4. Strategiile didactice
5.1 Mijloace didactice
a) materiale didactice: tabla, creta, fişe cu sarcini, programe scrise la calculator,
5.2 Metode şi procedee de învăţământ: A22, A25, A26, C1, C5, C6, C8, C11, C14, C27, Problematizarea, Exerciţii,
5.3 Moduri de activitate cu elevi: 1) Instruirea în grupuri; 2) Instruirea reciprocă ; 3) Consolidarea teoriei prin practică

Surse informaţionale: Manual cl. VII-a Informatica.


Resurse
Eveniment didactic Conţinutul lecţiei materiale şi
procedurale
1. Moment  Verificarea prezenţei
organizatoric  Verificarea existenţei condiţiilor materiale necesare desfăşurării lecţiei
2. Captarea atenţei În orele anterioare, am învăţat să utilizăm câteva editoare simple de text: Notepad şi WordPad; urmează să învăţam să utilizăm un manual
editor de text sofisticat, Word (Microsoft Word 97). caiet
calculator
expunere
3. Enunţarea La sfârşitul lecţiei, veţi fi capabili: expunere
obiectivelor  Să lansaţi în execuţie editorul
 Să cunoaşteţi elementele unei ferestre Word
 Să folosiţi barele de instrumente
 Să personalizaţi bara de instrumente, meniurile şi tastatura
4. Reactualizarea Pentru a parcurge cu succes etapele propuse, este necesar să ne reamintim unele cunoştinţe însuşite anterior. Vă rog să deschideţi manual
celor învăţate editorul WordPad, pentru că pornind de la ceea ce cunoaşteţi vom trece la însuşirea de noi cunoştinţe. caiet
anterior Start/Programs/Accessories/NotePad calculator
Sarcini de lucru:
Elevii vor prezenta:
 aspectul ferestrei care este pe ecranul monitorului şi detalii despre fiecare element
 modalităţile de lansare a comenzilor conversaţie
 acţiunile care se pot face cu ajutorul tastelor euristică
 cum se închide sesiunea de lucru
5. Prezentarea Microsoft Word este considerat ca fiind cel mai perfecţionat program de procesare a textelor din mediul Windows. manual
conţinutului l). Lansarea în execuţie a editorului caiet
Start/Programs/Microsoft Word calculator
ll) Închiderea sesiunii de lucru
1) File/Exit conversaţie
2) Se execută click pe butonul Close din colţul din dreapta sus al ferestrei euristică
Sarcini de lucru: metoda
 Elevii trebuie să efectueze lansarea în execuţie a unei aplicaţii Word prin toate metodele enumerate mai sus. exerciţiului
lll) Fereastra editorului Word observarea
investigativă
Fereastra este specifică unui editor de texte care lucrează sub mediul grafic Windows, având ca elemente specifice de ecran bara de
titlu a aplicaţiei cu meniul sistem, barele de rulare ( verticală si orizontală ) a conţinutului ferestrei, bara de meniuri cu meniurile şi
comenzile editorului etc.
În spaţiul util al ferestrei de aplicaţie pot exista una sau mai multe ferestre document, acestea putând fi la rândul lor deschise şi
activitate
minimizate. În sesiunea de lucru există o singură fereastră document.
independentă
Elementele principale ale unei ferestre Word sunt:
1. Cursorul de inserţie text
2. Rigla
conversaţie
3. Bara de instrumente
euristică
4. Bara de meniuri
expunere
5. Bara de titlu
6. Bara de stare a aplicaţiei
7. Spaţiul util al ferestrei
8. Barele de rulare (scroll) a ferestrei document
Sarcini de lucru:
 Elevii trebuie să studieze fereastra aplicaţiei şi să identifice elementele cunoscute, pe baza cunoştinţelor însuşite anterior.

Ca elemente ecran specifice apar:


 Barele operare/editare - conţin butoane cu simbolizări grafice ale unor operaţiuni de operare sau editare a textului din ferastra
document
 Bare de stare - afişază în permanenţă informaţii despre document, poziţia cursorului de inserare şi alte informaţii de editare sau
descrieri pe scurt a semnificaţiilor butoanelor sau comenzilor indicate de cursorul mouse-lui
 Rigla sau bara de creare, editare şi ştergere a tab-urilor şi specificare a identărilor
Word posedă mai multe tipuri de bare de instrumente (toolbars) care oferă printr-un singur click accesul la mai multe comenzi şi
funcţii. Barele de instrumente Standard şi Formatting (Formatare) apar pe ecran implicit, însă se pot specifica barele de instrumente activitate
dorite precum şi locul în care dorim să fie afişate. Deasemenea putem grupa pe o bară de instrumente butoanele din aceeaşi categorie independentă
de funcţii.
lll.1) Afişarea unei bare de instrumente
View/Toolbars conversaţie
Se va deschide o fereastră ce conţine lista barelor de instrumente; se vor selecta barele dorite şi se va executa click-stânga pa butonul euristică
OK. metoda
lll.2) Ascunderea unei bare de instrumente exerciţiului
Se execută click-dreapta pe suprafaţa barei de instrumente după care se apsă butonul Close al barei. observarea
lll.3) Pentru a muta o bară de instrumente investigativă
 Se execută click într-o zonă liberă a barei şi este trasă în poziţia dorită.
Sarcini de lucru:
Elevii vor afişa mai multe bare de instrumente, le vor muta în poziţii diferite, după care le vor ascunde, respectând etapele enunţate
mai sus.

lll.4) Organizarea barelor de instrumente, meniurilor şi tastaturii


a) Personalizarea unei bare de instrumente
1) Pentru a adăuga un buton în bara de meniuri se vor efectua următoarele operaţii:
View/Toolbars/Customize
 Se selectează butonul pe care dorim să-l adăugăm conversaţie
 Se trage butonul selectat pa bara de instrumente euristică
 Se închide fereastra Customize metoda
2) Pentru elimina un buton de pe bara de instrumente se vor efectua următoarele operaţii: exerciţiului
View/Toolbars/Customize observarea
 Se trage butonul în afara barei de instrumente investigativă
 Se închide fereastra Customize
3) Pentru a muta un buton de pe bara de instrumente se vor efectua următoarele operaţii:
View/Toolbars/Customize
activitate
 Se trage butonul în noua poziţie de pe bara de instrumente
independentă
 Se închide fereastra Customize
4) Pentru a lăsa un spaţiu între butoanele de pe bara de instrumente se vor efectua următoarele operaţii:
View/Toolbars/Customize conversaţie
 Se execută click pe unul dintre butoanele lângă care dorim să rămână spaţiul liber euristică
 Se deplasează butonul de lângă celălalt pe o distanţă scurtă metoda
 Se închide fereastra Customize exerciţiului
5) Pentru a crea o bară de instrumente proprie se vor efectua următoarele operaţii: observarea
View/Toolbars/New investigativă
 Se introduce un nume pentru bara de instrumente/OK
Customize
 Se selectează o categorie de comenzi
 Se selectează butonul dorit
 Se deplasează butonul pe noua bară de instrumente
 Paşii de mai sus sunt repetaţi pentru a adăuga toate butoanele dorite
 Noua bară de instrumente este deplasată în poziţia dorită
 Se închide fereastra Customize
6) Pentru a şterge o bară de instrumente proprie se vor efectua următoarele operaţii:
View/Toolbars/New
 Se selectează din listă bara de instrumente pe care vrem să o ştergem
 Se execută click pe butonul Delete
 Se confirmă ştergerea
 Se închide fereastra Customize
7) Pentru a reconstitui o bară de instrumente predefinită se vor efectua următoarele operaţii:
View/Toolbars/New
 Se selectează din listă bara de instrumente pe care dorim să o reconstituim
 Se execută click pe butonul Reset
 Se confirmă operaţia
 Se închide fereastra Customize
Sarcini de lucru:
 Elevii vor adăuga butoane pe barele de instrumente, le vor muta, vor modifica spaţiul dintre ele şi in final le vor elimina.
 Elevii vor crea o bară de instrumente proprie, dupa care o vor şterge.
 Elevii vor reconstitui barele de instrumente predefinite.

b) Personalizarea meniurilor
Se pot adăuga comenzi în meniurile existente ale programului Word pentru a avea acces mai rapid la acestea. Deasemenea, se pot
elimina din meniurile existente comenzile pe care nu le folosim.
1) Pentru a adăuga o comandă într-un meniu existent trebuie să efectuăm următorii paşi: activitate
View/Toolbars/Customize/Menus independentă
 Se selectează comanda dorită
 Se alege meniul şi poziţia
 Se execută click Add/Add below
 Se închide fereastra Customize
2) Pentru a adăuga un meniu în bara de meniuri să efectuăm următorii paşi: conversaţie
View/Toolbars/Customize/Menus/Menus Bar euristică
 Se introduce numele meniului Customize metoda
 Se selectează locul unde va fi poziţionat exerciţiului
 Se execută click Add/Add after observarea
 Se introduc comenzile dorite investigativă
 Se închide fereastra Customize
3) Pentru a restabili meniurile iniţiale ale programului Word trebuie să efectuăm următoarele operaţii:
View/Toolbars/Customize/Menus
 Se execută click pe Reset All
 Se confirmă operaţia
 Se închide fereastra Customize
Atenţie !
activitate
Butonul Reset All elimină toate meniurile proprii şi/sau comenzile pe care le-am adăugat. Se foloseşte mai bine butonul Remove,
independentă
pentru ştergerea meniurilor şi comenzilor selectate.
Sarcini de lucru:
 Elevii vor adăuga comenzi noi in meniurile existente şi le vor şterge.
 Elevii vor crea meniuri proprii, după care vor restabili meniurile iniţiale.
conversaţie
c) Personalizare tastaturii euristică
Putem să asociem combinaţii de taste comenzilor pe care le folosim frecvent. Pentru aceasta trebuie să executăm următorii paşi: metoda
View/Toolbars/Customize/Keyboard exerciţiului
 Se selectează categoria de comenzi dorită observarea
 Se execută click in caseta de text, apoi apăsăm combinaţia de taste investigativă
 Se execută click pe butonul Assign
 Se închide fereastra Customize activitate
independentă
Sarcini de lucru:
 Elevii vor asocia combinaţiile dorite unor comenzi.

6.

S-ar putea să vă placă și