Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

ŞCOALA: Grup Şcolar Ind. “Dr. Florian Ulmenu”, Ulmeni


CLASA: a VI-a A si B
DATA: 25.11.2008 si 28.11.2008
PROFESOR: Suciu Natalia
OBIECTUL: Educaţie Plastică
TEMA PLASTICĂ: Dominanta de culoare
SUBIECT APLICATIV: Portativ

OBIECTIV FUNDAMENTAL: însuşirea noţiunii de dominantă cromatică ;


dezvoltarea gândirii divergente

TIPUL LECTIEI: de învăţare şi de formare a priceperilor şi deprinderilor

OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1- Să rezolve problema plastică
O2- Să respecte etapele de lucru
O3- Să recunoască dominanta de culoare într-o compoziţie

STRATEGIA DIDACTICA:

METODE: conversaţia
metoda sinectică
activitatea practică individuală

MIJLOACE: coala de desen


acuarelă
pensule
vas pt.apă
cârpă de şters

ARII DE CONŢINUT STRATEGIA


DIDACTICA
ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE MIJLOACE
PROFESORULUI ELEVILOR
1. Moment Cer pregătirea Pregătesc cele -conversaţia materiale
organizatoric materialelor şi necesare necesare
instrumentelor de lucru. desfăşurării lecţiei. activităţii
Fac prezenţa. practice
2.Rememorar Întreb despre ce am -game cromatice -dialogul
ea şi discutat ora trecută. dirijat
reactualizare
a Cer să-mi spună ce este o -succesiune de
cunoştinţelor gamă cromatică şi să culori care se
dobândite enumere tipuri de game potrivesc
anterior -simplă, compusă,
majoră, minoră
etc.

3.Etapa de Solicit elevilor :


creaţie şi de O1 -să acopere suportul cu -rezolvă problema -metoda
formare de culoarea preferată succesiv, aşa cum sinectică
priceperi şi -să construiască cu este prezentată
deprinderi pensula, cu o culoare
contrastantă (închis-
deschis, cald-rece), 3 sau
mai multe note muzicale,
care sa fie asesate fie pe
portativ, sau fie puse in
afara spatiului al
portativului;
-să traseze liniile de
O2 portativ cu linii drepte ori -lucrează -activitate
ondulate ; individual practică
-să redea un portativ, cu individuală
linii paralele cu note
muzicale, dar in care
culoarea dominanta va -materiale
predomina in intreaga necesare
compozitie plastica activităţii
-să completeze lucrările practice :
cu alte semne plastice la coală de bloc
alegere propuse de acuarelă
profesor sau de elevi, dar pensule
toate, luate împreună, să vas pt.apă
exprime ideea de mişcare cârpă de şters
al portativului.
4.Anunţarea Tema plastică : Rolul Reţin tema -explicaţia
temei culorii dominante în
compoziţie
5.Analiza şi O3 Rolul unificator, legitate a
evaluarea limbajului vizual, este Ascultă explicaţia -explicaţia
subliniat prin
analiza unor lucrări
(având diferite
dominante).
Arat cum prin dominanta
cromatică(tenta aşternută
iniţial),
s-au armonizat (înfrăţit)
culorile folosite ulterior,
în acest mod obţinându-se
unitatea (închegarea) şi
expresivitatea.
Astfel, expresivitatea
elementelor componente
ale compoziţiei (deşi
diferite) este subliniată de
expresivitatea dominantei
cromatice.
6.Concluzii Fac aprecieri generale Ascultă modul de
şi aprecieri (pozitive) privind apreciere.
desfăşurarea activităţii. Reţin care sunt
Evidenţiez elevii cu materialele
rezultate optime. necesare orei
Notez elevii următoare.
stimulativ.Anunţ
materialele necesare orei
următoare.

S-ar putea să vă placă și