Sunteți pe pagina 1din 6

Aprob

Dir. Adj. ________________Morari Doina

Proiect didactic
Data:
Grupa:
Disciplina: Informatica (TIC)
Profesor: Nagoreanscaia Aliona
Tipul lecției: Mixtă
Durata: 90 min
Subiectul lecției: Crearea documentelor de tip calcul tabelar, Formatarea foilor de calcul, Formule și funcții
Subcompetențe:
Crearea, salvarea și Prelucrarea documentelor de calcul tabelar, Formatarea şi gestionarea datelor din foile de
calcul , utilizarea formulelor de calcul, Utilizarea funcțiilor predefinite
Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției elevul va fi capabil:
Obiective cognitive:
O1- Să definească termenii aferenți temei (funcție, formule, foaie de calcul) a cel puțin 3 din 4
O2 - Să descrie modul de apel a funcțiilor și formulelor
O3 - Să aplice formula de calcul pentru determinarea preturilor
O4 - Să evidențieze diferența între formule și funcții
O5 – Să identifice parametrii funcțiilor
Obiective afective
- să argumenteze corect alegerea unei variante;
- să aprecieze corect soluţiile oferite de ceilalţi membrii ai clasei;
- să se autoevelueze în raport cu obiectivele şi cu clasa;
Obiective psihomotorii:
- să utilizeze corect noţiunile teoretice însuşite;
- să implementeze formulele studiate rezolvarea problemelor
Strategii didactice:
Metode și procedee didactice:
- Problematizare
- Demonstrație
- Explicație
Mijloace de învățare:
- Manual, caiet
- Cretă, tablă, planșe.
Resurse:
 Doru Popescu Anastasiu,Mircea Balan: Tehnologia informatiei si a comunicatiilor Manual pentru
gimnaziu , Editura L&S Info-mat 2008
 Marinel Şerban, Emanuela Cerchez – Informatica pentru gimnaziu, Editura Polirom 2002;

1
Aprob
Dir. Adj. ________________Morari Doina
Desfăşurarea activităţii
Etapa Metoda de
Durata Activitatea desfăşurată de profesor Activitatea elevilor Evaluare
lecției învăţământ
Evocare
Momentul organizatoric (2 min)
Se stabileşte prezenţa şi se verifică dacă sunt asigurate Raportează absenţii. Conversaţia
condiţiile didactico-materiale utile desfăşurării lecţiei.

Răspund la întrebări
1. Funcţiile reprezintă o metodă rapidă de a
Reactualizarea cunoştinţelor dobândite anterior (7 min) introduce formule de calcul complexe.
Profesorul adresează clasei întrebări: 2. =nume_funcţie(argumente)
1. Ce sunt funcţiile Excel? 3. Argumentele unei funcţii pot fi:
10 ’
2. Care este forma generală a unei funcţii Excel? constante, adrese de celule, domenii.
3. Ce argumente poate avea o funcţie? 4. Cele mai utilizate funcţii sunt: SUM –
4. Care sunt cele mai utilizate funcţii? Descrieţi aceste returnează suma argumentelor, Conversaţia Orală
funcţii. PRODUCT – returnează produsul
argumentelor, AVERAGE – returnează
Profesorul notează elevii care au răspuns la întrebări. media aritmetică a argumentelor, MIN –
(reactulizarea cunoștințelor de va realiza folosind-Metoda cel mai mic argument, MAX – cel mai
ciorchinelui) mare argument,ABS-valoare
absoluta;SQRT-radical,MOD-restul
împărțirii întregi.
Captarea 1
atenţiei Profesorul anunţă titlul lecţiei, obiectivele operaţionale şi
Ascultă profesorul. Conversaţia
clasei modul de desfăşurare a activităţii.

Realizarea 15 ’ Comunicarea noilor cunoştinţe Sunt atenţi la explicaţiile profesorului şi Expunerea


sensului Profesorul redă definiţia diagramei şi pune accent pe intervin în cazul în care au întrebări. Conversaţia
avantajul pe care îl oferă reprezentările grafice. Utilizând Urmăresc demonstraţia realizată de Demonstraţia
retroproiectorul, profesorul prezintă practic etapele creării profesor.
unei diagrame şi descrie fiecare etapă. Notează în caiete explicaţiile oferite de
Crearea diagramelor profesor.
Diagramele sunt reprezentări grafice ale informaţiilor

2
Aprob
Dir. Adj. ________________Morari Doina
numerice. O diagramă creează o reprezentare vizuală a
datelor şi a relaţiilor dintre aceste date, ceea ce permite
utilizatorilor să realizeze cu uşurinţă comparaţii, modele.
Pentru a crea o diagramă se vor parcurge următorii
paşi:
1. Selectați celulele care conţin datele pe care vrem să
le reprezentăm grafic.
2. Din meniul Inserare -> Diagrama alegeți
categoria și tipul de diagramă dorit. Se activeaza Tabul –
Instrumente Diagramă și filele Proiectare, Aspect și
Format care ne vor ghida pas cu pas în crearea
diagramei/graficul.
Meniul Proiectare –conține instrumente cu ajutorul cărora
putem :
-modifica diagrama; selecta seria de date; comuta
rând/coloană; stiluri de diagrama ;alegerea poziției diagramei;
Meniul Aspect- conține:
- etichetele :titlul,titlu axe, legendă, afisare valori,afisare
tabel;
Meniul Format –conține instrumente pentru modificarea
aspectului diagramei:culoare fundal si valori, borduri, efecte,
dimensiune.
Modificarea valorilor
Valorile dintr-un grafic sunt legate la foaia de lucru în care au
fost introduse datele. La modificarea oricărei date dintr-o

3
Aprob
Dir. Adj. ________________Morari Doina
celulă la care diagrama face referire, diagrama este
actualizată şi reflectă imediat modificarea respectivă.

Fixarea, retenţia şi transferul noţiunilor predate prin


aplicaţii:
Elevii primesc fişe de lucru în care li se cere să execute
următoarele sarcini: (ANEXA 2-APLICAȚIE DE
LABORATOR)
Reflexia 20 ’ Profesorul urmăreşte: Efectuează sarcinile de lucru. Exerciţiul Practică
- efectuarea sarcinilor de lucru şi corectitudinea rezolvării
acestora;
- capacitatea elevilor de a realiza sarcinile trasate şi ajută
acolo unde este cazul;
- conduita elevilor la lecţie.
Recapitularea şi sistematizarea conţinuturilor – rezumatul Efectuează sarcinile de lucru. Exerciţiul Practică
lecţiei
Se adresează clasei întrebări:
a) Ce este o diagramă?
b) Pentru ce sunt utile diagramele?
c) Care sunt paşii pe care trebuie să-i parcurgem pentru a
crea o diagramă? Elevii răspund la întrebări.
3’ d) Dacă modificăm datele pe care le-am reprezentat
grafic, trebuie să creăm o nouă diagramă pentru a
reflecta noile valori?
Temă pentru acasă: reprezentați grafic situația voastră școlară
din semestrul I.
Elevii sunt atenţi la aprecieri şi la Conversaţia Orală
2’ recomandările făcute de profesor.
Se vor face aprecieri individuale şi colective asupra activităţii
desfăşurate, elevii care au activat în timpul orei sunt notaţi.

Conversaţia

4
Aprob
Dir. Adj. ________________Morari Doina

ANEXA 1 – METODA CIORCHINELUI LA RECAPITULAREA CUNOŞTINŢELOR TEORETICE – Conţinutul informaţional al unei FUNCȚII

FUNCȚII
FX

ARGUME NUME
NTE FUNCȚIE
“=nume_functie
MO
(argumente)” D

SUM SQRT

MIN/ AVER ABS


VALOR REFERI DOMENI PRODUC MAX A
I NȚE DE I DE T GE
NUME- CELUL CELULE
RICE E

5
Aprob
Dir. Adj. ________________Morari Doina
ANEXA 2 -Aplicaţie de laborator
Microsoft EXCEL
-Fișă de laborator–
I

1. În folderul Clasa 7 (Desktop) deschideți registrul “Magazin.xlsx”


2. Redenumiti prima foaie cu numele Situație medii, colorați foaia cu roșu.
3. Să se completeze in foaia de calcul datele prezentate în următorul tabel. Datele reprezintă mediile pe cele
două semestre la disciplina “Matematică”, la cele 5 clase a VII-a.
Media
Medii 7A 7B 7C 7D 7E cls.
Semestrul I 8.24 7.93 7.47 8.02 8.87
Semestrul II 7.32 8.33 8.83 9.22 6.76

4. Creaţi o diagramă de tip coloană -“Coloane grupata 3D”, pentru compararea mediilor din cele două
semestre. Stabiliţi titlurile:
a. pentru diagramă “Medii la matematică”
b. axa X - Clase
c. axa Y – Medii;
d. legenda să fie amplasată în partea stangă a diagramei iar în fundal inserați culoarea roșie;
e. poziționați diagrama sub rândul 12 în partea stângă a foii;
f. modificați culorile coloanelor graficului în galben și albastru;
g. schimbați tipul în - 3D Cilindru;
h. aplicati textului din cadrul diagramei culoarea verde și un efect strălucire.
5. Salvaţi modificările făcute.

II
Suplimentar – pentru elevii care termină prima aplicaţie.
1. Redenumiti a doua foaie de calcul “Articole” apoi introduceti datele din tabelul de mai jos:

Articol Cantitate Pret unitar Pret total


Monitor 6 265
Imprimanta 4 234,5
CD-ROM 10 125
Placa de sunet 5 90
Modem 7 114
Cabluri 12 35
Total
2. Să se calculeze prețul total al componentelor și totalul al achiziției din tabelul de mai sus utilizând
funcțiile corespunzătoare.
3. Afișați valorile din Pret unitar și Preț total cu doua zecimale;
4. Formataţi celulele din câmpuri astfel: textul aliniat la centru, caractere de dimensiune 12, aldin.
Informaţiile din coloana Suma să fie aliniate la centrul celulei;
5. Colorați primul rând cu culoarea gri;
6. Încadrați toate datele într-o bordură linie dublă de culoare verde la exterior;
7. Creaţi o diagramă pentru domeniul de celule A1:D7 cu structură radială:
a. Titlu diagramei să fie “Componente PC”.
b. Amplasaţi diagrama ca foaie nouă cu numele “Componente”.
c. Afișati valorile pe diagrama sub forma de procent;
d. Colorați fundalul diagramei cu grandient –Curcubeu.
8. Salvaţi modificările făcute.

S-ar putea să vă placă și