Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

Propunător: prof. Orzetic Parmena


Data: 7.05.2010
Unitatea de învăţământ: Şc. „Al. I. Cuza”, oraş Podu Iloaiei, jud. Iaşi
Clasa: cl. A VII-a D
Disciplina: Religie
Subiectul lecţiei: Alături de Mântuitorul meu
Tipul lecţiei: consolidare şi sensibilizare afectiv morală
Scopul lecţiei: completarea cunoştinţelor despre Patimile şi Învierea Domnului; înţelegerea importanţei acestor evenimente în istoria
mântuirii şi în viaţa noastră
Competenţe:

C1- citirea corectă a scenelor biblice şi icoanelor ce reprezintă evenimentele din Săptămâna Patimilor şi ordonarea după
succesiunea temporală a lor;
C2- asocierea textelor scripturistice date cu evenimentele din viaţa Mântuitorului;
C3- identificarea virtuţilor/păcatelor persoanelor ce au participat la Patimile, Moartea şi Învierea Mântuitorului;
C4- prezentarea scopului pentru care S-a jertfit Mântuitorul şi a modului prin care noi putem beneficia de jertfa Lui;
C5- explicarea importanţei Învierii Domnului pentru creştini;
C6- identificarea modalităţilor prin care ar putea fi ucenici devotaţi Mântuitorului Hristos asemenea femeilor mironosiţe.
Strategia didactică
1. Metode şi procedee: cântarea religioasă, jocul de rol, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observarea dirijată, problematizarea
lectura;
2. Mijloace de învăţământ: scene biblice, fişe cu texte scripturistice, planşă „Crucea mântuirii noastre”, flipchart, cd player şi cd;
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitatea frontală, activitatea individuală şi activitatea pe grupe.
Resurse
1. Oficiale: - Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a VI-a;
- Planificarea calendaristică orientativă, clasa a VI-a;
- Proiectarea unităţii de învăţare.
2. Temporale şi spaţiale: - nr. de lecţii: 1;
- durata: 50’;
- locul desfăşurării: Biserica „Sf. Ier. Nicolae” – Podu Iloaiei
3. Bibliografice: 1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti,
1992
2. Şebu, Pr. Prof. Dr. Univ. Sebastian, Opriş Dorin, Opriş Monica, Metodica predării religiei, Editura
„Reîntregirea”, Alba Iulia, 2000
3.Panoschi Mihaela, Muha Camelia, Mocanu Elena, Ene Ionela, Ghid de proiectare didactică,
disciplina Religie, clasele V-VIII, Ed. „Sf. Mina”, Iaşi, 2002

Scenariul didactic

Nr. Etapele Ob. Timp Conţinut instructiv - educativ Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare
crt. lecţiei op. (min.) procedee învăţământ organizare
1 2 3 4 5 6 7 8 9

1 Moment 1 Salutul
organizatoric Prezentarea locului de desfăşurare a activităţii; precizări explicaţia frontală
concrete ale modului de deplasare.

2 Precizarea 6 P anunţă obiectivele: repetarea evenimentelor pascale în explicaţia frontală


conţinutului spaţiul sacru al bisericii, experimentarea trăirilor spirituale în
obiectivelor spaţiul special consacrat.P anunţă planul de recapitulare:
şi planului  Moment artistic (dramatizare „Învierea Domnului” şi
de două cântări religioase)
recapitulare  Momente din viaţa lui Iisus (recunoaşterea scenelor
biblice din biserică şi asocierea lor cu textele
scripturistice date)
 Activitate pe grupe „Aşa da/aşa nu!” (identificarea
virtuţilor/păcatelor)
Deplasarea elevilor însoţiţi de profesor la biserică.
Cântarea: „Hristos a înviat!” cântarea
religioasă

P iniţiază un scurt dialog despre spaţiul de desfăşurare al conversaţia frontală aprecieri


lecţiei adresând următoarele întrebări: verbale
Care este hramul acestei biserici?
În ce loc al bisericii ne aflăm? (Naos) Pe unde am intrat?
(Pridvor şi pronaos) Numiţi partea bisericii ce se află în faţa
noastră? (Sf. Altar)

3 Momentele 35 I. Elevii interpretează rolurile din sceneta „Învierea jocul de rol cd player în grup
recapitulării, Domnului” (vezi anexa 1) anexa 1
consolidării Elevii intonează cântările „E ziua învierii” şi „Glas de clopot” cântarea
şi C1 religioasă
sensibilizării P cere elevilor participanţi la momentul artistic sa-şi exprime aprecieri
sentimentele trăite în momentul interpretării verbale
2
II. P solicită elevilor să privească cu atenţie peretele din observarea
partea stângă a bisericii si apoi doar cele din registrul dirijată frontala
1 2 3 4 5 6 7 8 9
central pentru a identifica scenele biblice ce prezintă
momente din viaţa Mântuitorului studiate la ore. Pentru a-i
sprijini pe elevi P oferă indicii şi adresează întrebări
ajutătoare. P atrage atenţia elevilor să-şi reamintească
comportamentul personajelor biblice identificate în scene,
fapt ce-i va ajuta în rezolvarea exerciţiului următor.
C2 Elevii răspund solicitărilor.
III. P solicită elevilor să se îndrepte spre masa cu
materialele didactice (cu faţa la peretele cu scene biblice). lectura anexa 2 frontală
P va citi textele scripturistice pregătite (vezi anexa 2) şi
scrise pe fişe, invitând elevi să extragă câte o fişă. După exerciţiul
fiecare text citit solicită elevului să identifice:
a. scena biblică şi locul acesteia de pe peretele „citit”;
b. numele momentului biblic.
Precizare:
P notează pe o coală de flipchart numele momentelor biblice
C1 identificate de elevi în ordinea extrasă din plic. P cere unui aprecieri
elev să ordoneze titlurile în ordinea cronologică a verbale
momentelor scriind pe coală cu cifre arabe. explicaţia
IV. P explică modul de desfăşurare al ultimului exerciţiu: anexa 3
completarea planşei „Crucea mântuirii noastre” (anexa 3)
C3 Modul de lucru:
- P prezintă obiectivul exerciţiului: realizarea planşei,
spunându-le că semnul crucii desenat pe planşă trebuie
împodobit/completat cu jetoane sugestive care se vor lipi
după scrierea lor.
- Se împarte clasa în 2 grupe
- P distribuie primei grupe jetoanele „flori” pe care copiii vor exerciţiul jetoane în grup
scrie trăirile pozitive ale lui Hristos şi ale prietenilor lui.
- Grupa a 2-a va scrie pe jetoanele „pietre” trăirile negative
ale duşmanilor lui Hristos. aprecieri
- P solicită aplicarea jetoanelor în locul potrivit ales de copii. verbale
Elevii răspund solicitărilor completând planşa.
4 Ortopraxia C4 3 Pe baza planşei realizate P va dirija elevii spre explicarea problemati- frontală
C5 titlului „Alături de Mântuitorul meu” şi spre identificarea zarea
C6 modalităţilor de a deveni ucenici ai lui Hristos asemeni
femeilor mironosiţe, utilizând următoarele întrebări:

3
- De ce a aceeptat Iisus patimile şi moartea Sa? aprecieri
- Care este importanţa Învierii Domnului pentru creştini? verbale
1 2 3 4 5 6 7 8 9
5 Aprecierea 3 P notează pe acei elevi care s-au remarcat in mod deosebit P
activităţii prin răspunsuri orale notează
elevilor în
catalog
6 Precizarea 1 P solicită elevilor să găsească alte modalităţi de asemănare frontală
temei pt. cu femeile mironosiţe
acasă
7 Încheierea 1 Cântarea „Hristos a înviat!” cântarea
lecţiei Salutul religioasă

4
Anexa 2

1. Florii:
Ioan 12, 13: Au luat ramuri de finic şi au ieşit întru întâmpinarea Lui şi strigau: Osana! Binecuvântat este Cel ce vine întru numele
Domnului, Împăratul lui Israel!

2. Vinderea Mântuitorului:
Luca 22, 47: Şi vorbind El, iată o mulţime şi cel ce se numea Iuda, unul dintre cei doisprezece, venea în fruntea lor. Şi s-a apropiat
de Iisus, ca să-L sărute.

3. Cina cea de Taină:


Matei 26, 26: Iar pe când mâncau ei, Iisus, luând pâine şi binecuvântând, a frânt şi, dând ucenicilor, a zis: Luaţi, mâncaţi, acesta este
trupul Meu.

4. Răstignirea:
Luca 23, 34: Iar Iisus zicea: Părinte, iartă-le lor, că nu ştiu ce fac.

5. Învierea:
I Corinteni 15, 14: Şi dacă Hristos n-a înviat, zadarnică este atunci propovăduirea noastră, zadarnică este şi credinţa voastră.

6. Întâlnirea cu femeile mironosiţe:


Marcu 16, 6: Iar el le-a zis: Nu vă înspăimântaţi! Căutaţi pe Iisus Nazarineanul, Cel răstignit? A înviat! Nu este aici. Iată locul unde
L-au pus.

5
Anexa 3

S-ar putea să vă placă și