Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECȚIE

DATA :
CLASA: I
PROPUNĂTOR:
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:

DISCIPLINA: Comunicare în limba română


TEMA: Recapitulare: ,,Literele şi sunetele a, m, u, n, i, e, o, c, r, ă, l “
TIPUL LECȚIEI: Recapitulare şi sistematizare
COMPETENȚE SPECIFICE:

1.1.Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate;

1.2.Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate;


3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână;
4.1. Scrierea literelor de mână;
Competență disciplină integrată-MEM
1.1.Scrierea, citirea şi formarea numerelor până la 100

OBIECTIVE OPERAȚIONALE :

1.1- O1- să formuleze răspunsuri la cel puţin jumătate dintre întrebările adresate;
1.2- O2= să precizeze silabele şi sunetele acestora din cuvinte sugerate de imagini, cuvinte
propuse;
3.1- O3=să formeze cuvinte cu silabele date;
3.1 -O4= să citeasca corect cel puțin 3 cuvinte și o propoziție din cele prezentate:
3.1 –O5=să descopere intrusul din seria de cuvinte;
4.1- O6= să transcrie corect jumătate din cuvintele și propozițiile date;
1.1- O7=să numere și să scrie în casetă numarul corespunzător de silabe.

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEE: metoda fonetică, analitico- sintetică, citirea explicativă, explicaţia,
demonstraţia, exerciţiul, jocul didactic.
RESURSE:
umane: învăţător şi un elev
materiale: ☺ alfabetar;
☺ tablă magnetică
☺ planşe cu litere,

1
☺ fişe de lucru,
a) temporale: 45’

b)bibliografice:

Molan, V., Lapoviţă, A., Fierăscu, A.- Îndrumător pentru predarea limbii române- clasa I, Ed.
Petrion, 1999
Iordăchescu, C.- Să dezlegăm tainele abecedarului, Ed. Carminis, Piteşti, 2006

2
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

ETAPELE CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI STRATEGII DIDACTICE


OB.
INSTRUIRII/ Metode și Forme de EVALUARE
Op. Activitatea propunătorului Activitatea elevilor
DOZAREA procedee organizare
1. Moment Creez condiţiile organizatorice necesare Elevul se mobilizează
organizatoric pentru desfăşurarea eficientă a lecţiei. afectiv şi intelectual.
individual
1min

2. Captarea O1 Voi arăta o imagine cu luna, si-i voi cere să Privește cu interes
atenţiei denumească imaginea, să despartă în silabe, imaginea prezentată;
să rosteasca pe rând silabele, apoi voi cere Conversația Observarea
9 min să specifice sunetele care se aud în prima, Răspunde la întrebari. sistematică
O2 metoda
respectiv a doua silbă
fonetică,
analitico- individual
sintetică

3
3. Anunţarea Folosind un limbaj accesibil elevului, Ascultă cu atentie. individual
temei și a comunic titlul și obiectivele lecţiei. Enunț
obiectivelor titlul lectiei ,, Literele şi sunetele a, m, u, n,
i, e, o, c, r, ă, l
2 min

4. Verificarea, Voi iniția o discuţie despre lecţia învăţată Răspunde la întrebări ; Explicaţia
recapitularea şi anterior, respectiv, Sunetul şi literele l,L.
sistematizarea O1 individual Aprecierea
cunoştinţelor  Se citeşte lecţia din manual(pag.45) verbală
anterioare astfel:-selectiv,integral. Conversația
O4 Voi anunţa titlul lecţiei noi, respectiv,
25 min Citește respectând
Recapitularea literelor învăţate şi prezint
obiectivele operaţionale. cerințele ;

Scriu titlul pe tablă.


Ascultă cu atenție ;
Voi scrie cuvinte la tabla magnetica folosind
alfabetarul mare, dar şi pe bănci din
alfabetarul mic, apoi se transcriu pe tablă şi
Scrie titlul lecției pe
pe caiete. Observarea
caiet ; sistematică
mac, Ana, măr, Nicu, nuc, nor.
Folosindu-se de alfabetar
O3 Voi pezenta un exerciţiul scris pe flip-chart va forma cuvintele de la
și-i voi cere elevului să formeze cât mai tablă și le va citi
multe cuvinte folosind silabele date: ma,
re, ca, nă, mi, nă Va scrie pe flip-chart
O6 Exercițiul
cuvintele formate cu
silabele date:
Voi propune exerciţiul „Eu zic una, tu zici mare, cană, mină
multe!” în care elevul trebuie să găsească

4
pluralul cuvintelor scrise pe flip-chart
O6 măr- ................ Găsește pluralul
cuvintelor date :
cocor-............................ mere Aprecierea
verbală
oră-.................. cocori Exercițiul
O3 ou-............................
ore
Propun rezolvare unei fișe de lucru (Anexa 1 )
ouă
Așază cuvintele la locul lor pentru ca propoziţia
să aibă înţeles: așază cuvintele în ordine,
obținând propoziția Conversația
O7 interogativă
măr ? un Corina are
Corina are un mar ?
Cer să schimbe semnul de punctuatie si să
intoneze corect! Schimbă semnul de Obsevarea
punctuație și obține sistematică
O5 Joc didactic: „Intruşii”
propoziția enunțiativă
Scop: identificarea categoriilor de cuvinte Corina are un mar.

Sarcina didactică: eliminarea cuvintelor care


nu aparţin categoriei enumerate
Jocul didactic
recompensă: ecuson

O5 * Taie ce nu se potriveşte:
Găsește intrusul din
măr mură cană nucă fiecare serie de cuvinte
nor iarnă nea nară cană

5
cal ramură miel rac nară Exercițiul

ramură

5. Obţinerea O1 Fişă de lucru 2 (Anexa 2)


performanţei
Explicaţia Individual
* Scrie ce reprezintă fiecare desen:
7 min
Observarea
Privește cu atenție Exercițiul sistematică
O3 imaginile de pe fișă și
scrie cuvântul
corespunzător.
Aprecierea
voi face aprecieri despre viteza de lucru a verbală
elevului şi despre calitatea rezolvării
cerinţei.

4. Evaluarea Fac aprecieri cu privire la modul cum a Ascultă cu atenție; stimulent


participat elevul la oră şi-l recompensez cu
formativă Se bucură de aprecieri și
un stimulent
stimulentul primit
1 min

6
FIȘĂ DE LUCRU (Anexa 2)

 Așază cuvintele la locul lor pentru ca propoziţia să aibă înţeles:

măr ? un Corina are

FIȘĂ DE LUCRU (Anexa 2)

* Scrie ce reprezintă fiecare desen:

S-ar putea să vă placă și