Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Data:
Clasa: I (deficiențe severe)
Propunător:
Aria curriculară: Terapii corectiv-compensatorii
Disciplina: Terapie Ocupaţională
Tema: Tablou de primǎvarǎ
Unitatea de învăţare: Psihomotricitate şi explorare polisenzorială
Scop: Decorarea tabloului de primǎvarǎ

Obiective operaţionale:
O1 – sǎ asocieze forma tabloului cu vocala corespunzǎtoare (F.)
O2 – sǎ denumeascǎ figurinele folosite (formǎ, culoare) (F.)
O3 – sǎ aplice pasta de lipit
O4 – sǎ ȋmbine prin lipire florile, fluturii, buburuzele pe tablou pentru a obține produsul final

Tipul lecţiei: Formare de priceperi și deprinderi


Resurse materiale: tablou model, tablouri nedecorate, pastǎ de lipit, perforatoare cu forme, hȃrtie coloratǎ, figurine (flori, fluturași,
buburuze),
Resurse procedurale: Conversația, explicaţia, demonstraţia, exercitiul aplicativ, munca individuală.

Desfăşurarea lecţiei

Nr. Etapele lecţiei Conţinutul activităţii Evaluare


crt
1. Moment - pregătirea sălii de clasă în vederea desfăşurării activităţii.
organizatoric - pregătirea materialelor de lucru ȋmpreunǎ cu elevii.
2. Verificarea - elevii sunt ȋncurajați sǎ priveascǎ prin sala de clasǎ și sǎ Se consideră reușită:
cunoștințelor și identifice elemente caracteristice anotimpului Primǎvara - identificarea a cel
asigurarea puțin trei elemente
elementelor ancoră de primăvară (F.)
3. Anunţarea temei și a - se prezintǎ tabloul-model iar elevii sunt anunțați cǎ vor -menținerea voluntară a
obiectivelor realiza tablouri asemǎnǎtoare atenției (toți)

4. Explicarea tehnicii de - se prezintǎ pe rând materialele de lucru iar Francisca este Se consideră reuşită:
lucru rugatǎ să le identifice şi/sau să le denumească - identificarea/denumirea
- se explicǎ și se exemplificǎ elevilor ce au de fǎcut: materialelor folosite (F.)
profesorul demonstreazǎ cum se folosește perforatorul și -menținerea voluntară a
cum se lipesc figurinele atenției (toți)

5. Executarea - ȋmpreună cu profesorul, elevii vor efectua exerciţii de încălzire Se consideră reuşită:
independentă a muşchilor mici ai mâinii („Un arici cu țepii mici”) -executarea gesturilor cu
- elevii vor primi semnalul de începere a lucrului; sprijin verbal şi/sau fizic
- elevii sunt rugați sǎ aleagǎ hȃrtia coloratǎ și sǎ o perforeze (toţi);
pentru a obține figurine -folosirea adecvatǎ a
- elevii vor aplica lipici pe tablouri și vor așeza figurinele perforatorului (F. P.)
indicate - folosirea ȋntregii
- elevii vor primi sprijin fizic pe parcursul activităţii, dacă este suprafețe a foii de lucru
cazul;

6. Încheierea activităţii - se fac aprecieri individuale şi colective despre modul de


lucru al elevilor, comportamentul lor în timpul activităţii;
- se expun lucrările elevilor la panou ;
- se anunţă pauza.

S-ar putea să vă placă și