Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect de Lecţie
Proiect de Lecţie
1
3.1. Localizarea unor obiecte în spaţiu şi în reprezentări, în situaţii familiare
4.1. Utilizarea unor instrumente şi unităţi de măsură standardizate, în situaţii concrete
5.2. Înregistrarea în tabele a unor date observate din cotidian
Muzică și mișcare:
2.1. Cântarea individuală, în mici grupuri, în colectiv, cu asocierea unor elemente de mişcare şi a acompaniamentului instrumental
Obiectivele operationale:
să efectueze corect mintal exerciţii cu operaţiile învăţate;
să utilizeze terminologia specifică organizării datelor în tabele: coloană, rând, celulă;
să citescă corect datele dintr-un tabel, prin indicarea locului (coloana și rândul);
să formuleze corect răspunsuri pentru ghicitoarea şi întrebările adresate;
Strategii didactice:
Mijloace de învăţământ: cântecul,fișa rapidă, planșa cu problema, caietele, jetoanele cu proverbe, fişa de lucru, ghicitoarea, stickere
2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Anunţarea temei Copii, noi astăzi la Matematică vom învăța despre felul în care sunt
si a obiectivelor organizate datele în tebele, cum citim aceste date și cum le
( 2 minute) reprezentăm în tabele.
Îi voi ruga să îşi deschidă caietele de clasă şi să noteze titlul lecţiei: Conversaţia Caietele de Frontal
Organizarea datelor în tabele clasă
Dirijarea Pentru început ne vom aminti împreună care sunt părțile
învăţării componente ale unui tabel. Conversaţia Frontal
( 22 minute) Fiecare tabel are coloane și rânduri. Observarea
Coloanele sunt poziționate pe verticală, iar rândurile pe orizontală. sistematică
3
Intersecția dintre un rând și o coloană este numită celula tabeleului.
Pentru a reține aceste informații îi voi ruga să deseneze un tabel în
caietele de clasă și să coloreze cu roșu o coloană din tabel, cu Exerciţiul Caietele de
galben un rând din tabel, iar una dintre celulele tabelului cu clasă
portocaliu.
Coloană Explicaţia Aprecieri
Rând verbale
Observația
Conversația Observarea
Caietele sistematică
Jetonul
4
Pe cartonașele pe care sunt scrise cerințele vor fi trecute câteva
proverbe incomplete. Voi citi cu voce tare proverbul, iar elevul care
va ști să îmi dea răspunsul potrivit pentru a completa proverbul va
fi cel care va veni la tablă și va descoperi cerința problemei. Palnșa cu
(Anexa 3) problema
5
(145 +58) x 10= 203 x 10 = 2 030 lei
Cine calcă-ncetişor
Fișa de lucru Frontal Observarea
Cu pernuţe la lăbuţe,
Iară bieţii şoricei sistematică
Iute fug din calea ei?
(pisica)