Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de activitate

Data: 14.01.2014
Grădinița: G.P.P.Nr.24 Satu Mare
Grupa: mică
Educatoare: Bauer Orsolya
Tema anuală de studiu: Când, cum și de ce se întâmplă?
Subtema: Noaptea trece ziua vine!
Domeniulexperiențial: Domeniul Limbă și comunicare
Tema activității: Cum salutăm?
Mijloc de realizare: memorizare
Tipul activității: însușire de noi cunoștințe
Scopul: Participarea la activităţile de grup, atât ăn calitate de vorbitor, cât si in calitate de auditor.
Obiective operaționale:
- Să audieze cu atenţie poezia
- Să formuleze experienţele lor în legătură cu poezia ascultată
- Să demonstreze înţelegere a textului poeziei
- Să participe în mod activ la activitate
Metode și procedee didactice: conversația, explicația, exercițiul, memorizarea
Mijloace și materiale didactice: leoaica Leo,imagini
Modul de organizare: frontal şi induvidual
Desfăşurarea activităţii

Evenimente didactice Conţinut Ştiinţific Strategii Evaluare


Activitatea educatoarei Activitatea copiilor didactice
1. Organizarea Se asigură condiţii optime
activităţii pentru desfăşurare bună a
activităţii:
- Aerisirea sălii, aranjarea
scaunelor în semicerc
- Pregătirea materialelor
necesare
- Intrarea şi aşezarea
copiilor pe scăunele
2. Captarea atenţiei - Dragi copii, avem un - conversa - observarea
musafir! ţie sistematică
- Ne-a vizitat Leo!
- El ştie o poezie
foartefrumosă .Vreţi să - da, da,
ascultaţi şi să învăţaţi şi
voi?

3. Prezentarea - Astăzi vom învăța o - explicaţi


temei poezie frumoasă ! e
- Se va anunţa titlul
poeziei: Cum salutăm? - Titlul poeziei
- Care este titlul poeziei? este: Cum
salutăm?
4. Dirijarea - O să vă recit poezia,
invăţării ascultaţi cu atenție!

Cum salutăm?
- Observarea
Ochişorii când sistematică
deschidem Bună
dimineaţa zicem.
Parte zi cândne-ntâlnim
Bună ziua noi rostim.
Când soarele s-a culcat
Bună seara ne-am urat.

- Care a fost titlul poeziei? - Titlul poeziei


este: Cum
salutăm?

- Văplaceaceasta poezie? - da, da,

5. Obţinerea - Copii, să repetam poezia - Educatoarea - Prezenta - Observarea


performanţei cu ajutorul ajută copilul în re sistematică
imaginilor,apoi recitarea poeziei
- Vino xy să spunem folosind - Aprecieri verbale
impreună poezia. imaginile.
- Exerciţiu
- Copiii vin pe rând să l
recite poezia cu ajutorul
educatoarei şi a
imaginilor.

6. Asigurarea - Sunteşâţi foarte


feed – backului harnici,haideţi sa
repetăm încă de câteva
ori.
- Acum doar băieții spun
poezia și apoi spun
fetele.

- Care este titlul poeziei? - Titlul poeziei


este: Cum
salutăm?
7. Evaluare
Apreciez activitatea copiilor. Aprecieri verbale

S-ar putea să vă placă și