Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Data: 23.11.2018
Disciplina: Informatică
Clasa: a VI-a
Profesor: Slavu Mihaela
Unitatea de învăţare: STRUCTURI ȘI JOCURI
Titlul lecției: Structura liniară- aplicații
Tipul lecţiei: Apropundarea cunoștiințelor studiate.
Durata: 50 minute
Locul de desfășurare: laboratorul de informatică
Competenţa generală: Rezolvarea unor probleme elementare prin metode intuitive de prelucrare a
informației
Competenţe specifice:
2.1. Identificarea unor modalități algoritmice pentru rezolvarea unor situații din viața cotidiană,
exprimate în limbaj natural
2.2. Identificarea datelor cu care lucrează algoritmii în scopul utilizării acestora în prelucrări
2.3. Descrierea în limbaj natural a unor algoritmi cu ajutorul secvențelor de operații și a
deciziilor pentru rezolvarea unor probleme simple
3.2 Implementarea unui algoritm care conține structura secvențială şi/sau alternativă într-un
mediu grafic interactiv.

Obiective operaţionale:

Obiective operaţionale:
 Cognitive: 
OC1-Să descrie în limbaj natural algoritmii pentru rezolvarea unor probleme
OC2-Să identifice datele de intrare și de ieșire
OC3-Să utilizeze corect noţiunile teoretice însuşite.
OC4-Să creeze aplicații în mediu grafic interactiv
 Afective:
OA1-Să aprecieze corect răspunsurile oferite de ceilalţi elevi ai clasei;
OA2-Să se autoevalueze în raport cu obiectivele şi cu clasa;
OA3-Să fie atenţi şi să participe activ la lecţie;
OA4-Să-şi dezvolte interesul pentru studiul informaticii prin aplicarea cunoştinţelor în
probleme variate.

 Psihomotorii:
OP1-Să-şi dezvolte gândirea logică, capacitatea de generalizare şi problematizare;

Strategii didactice:

Principii didactice:
 principiul participării și învățării active
 principiul asigurării progresului gradat al performanţei;
 principiul conexiunii inverse.
Metode de învăţământ:
 metode de comunicare orală: expunerea, conversaţia, explicația, problematizarea;
 metode de acţiune: exerciţiul;

1
 procedee de instruire: explicaţia în etapa de comunicare; învăţarea prin descoperire
Forme de organizare : frontală, individuală
Resurse materiale : Manual Informatica și Tic, Programa aprobată cu ordinul Ministrului
Educației naționale nr. 3393 / 28.02.2017, calculator, videoproiector, fișe de lucru, caiete
Metode de evaluare: evaluare curentă formativă prin: conversație euristicărealizarea cerințelor din
Fișa de lucru

Momentele lecţiei

1.Organizarea şi pregătirea clasei (2min)


Profesorul verifică frecvența elevilor și se asigură că starea rețelei de calculatoare este bună.
Elevul raportează absenţii și eventualele defecţiuni tehnice.

2. Captarea atenţiei elevilor (2min)


Profesorul anunţa și scrie pe tablă titlul lecției Structura liniară- aplicații, prezintă scopul
lecției si modul de desfăşurare a activităţii.

3. Verificarea cunoştinţelor anterioare (5min)


Care este operația care ne permite comunicarea rezultatului?
Care este operația care calculeaza suma a doua numere?

Aranjați instructțiunile in ordinea corecta pentru a calcula produsul a două numere.

Pasul 3 p=a*b
Pasul 5 stop
Pasul 2 citeste a, b
Pasul 1 start
Pasul 4 scrie p

Elevii raspund la întrebări.

4. Prezentarea noilor notiuni (36min)

Profesorul propune următoarea problema:


„ Andreea este invitată la ziua de naștere a celei mai bune prietene. Andreea știa că prietena ei își
dorește mult o geantă Color Chic și că îi plac cărțile din colecția Arthur. Așa că a plecat la
cumpărături. A gasit geanta Color chip cu prețul de 39 lei și cartea Charlie și fabrica de ciocolată la
prețul de 26 lei. Cât a cheltui Andreea pentru a cumpăra cadoul prietenei sale?“

Pentru a determina suma de bani cheltuită de Andreea trebuie să cunoaștem :


- Prețul genții color chip =39 lei
- Prețul cărții Charlie și fabrica de ciocolată = 26 lei.
- Suma cheltuită se calculează = preț geantă+ preț carte = 39 lei+ 26 lei = 65 lei

Profesorul propune descrierea pașilor pentru rezolvarea algoritmului care calculează suma de bani
cheltuită. Elevii precizează și scriu pașii la tablă și în caiet

Pasul 1 Start
Pasul 2 Citește prețul genții g

2
Pasul 3 Citește prețul cărții
Pasul 4 Calculează suma ca fiind egală cu preț carte+ preț geantă
Pasul 5 Afișează suma
Pasul 6 Stop
Profesorul propune elevilor deschiderea mediului grafic interactiv Scratch la adresa
https://scratch.mit.edu/ pentru rezolvarea problemei. Elevii deschid aplicația și rezolvă problema cu
ajutorul profesorului.
Scriptul care rezolvă problema este următorul.

Pentru a fixa cunoștiințele profesorul propune rezolvarea problemei 1 din fișa de lucru.

Ana a cules din grădină 9 narcise, 12 margarete și 6 ghiocei. Câte buchete a câte 3 flori va
face Ana din florile culese?
Pentru a rezolva problema trebuie să se stabilească datele de intrare și de ieșire și să se realizeze în
Scratch scriptul problemei.

Rezolvarea va fi:
- Date de intrare: numarul de flori: 9 narcise, 12 margarete și 6 ghiocei.
- Date de ieșire: numărul de buchete obținute.

Algoritmul care rezolva problema este:

Pasul 1 Start
Pasul 2 Citește narcise margarete, ghiocei
Pasul 3 Citește margarete
Pasul 4 Citește ghiocei
Pasul 5 buchete =( narcise +margarete+ghiocei )/3
Pasul 6 Afișează buchete
Pasul 7 Stop

3
Scriptul care rezolvă problema este urmatorul și se gasește la adresa
https://scratch.mit.edu/projects/203298398/

5. Tema pentru acasă


Profesorul lasă ca temă problemele 3 și 4 din fișa de lucru.

6. Evaluarea (5min)
Profesorul semnalează și corectează eventualele erori apărute. Dacă se constată că nu au fost
înţelese unele noţiuni, se reia explicaţia acestora cu ajutorul elevilor care le-au înţeles.
Se vor face aprecieri individuale şi colective asupra activităţii desfăşurate.
Elevii sunt atenţi la aprecieri şi la recomandările făcute de profesor

4
FIȘĂ DE LUCRU

Clasa a VI-a

Aranjați instructțiunile in ordinea corecta pentru a calcula produsul a două numere.

Pasul 3 p=a*b
Pasul 5 stop
Pasul 2 citeste a, b
Pasul 1 start
Pasul 4 scrie p

Pentru a folosi editorul online, se accesează adresa: https://scratch.mit.edu/


1. Andreea este invitată la ziua de naștere a celei mai bune prietene. Andreea știa că prietena ei
își dorește mult o geantă Color Chic și că îi plac cărțile din colecția Arthur. Așa că a plecat
la cumpărături. A gasit geanta Color chip cu prețul de 39 lei și cartea Charlie și fabrica de
ciocolată la prețul de 26 lei. Cât a cheltui Andreea pentru a cumpăra cadoul prietenei sale?

2. Ana a cules din grădină 9 narcise, 12 margarete și 6 ghiocei. Câte buchete a câte 3 flori va
face Ana din florile culese?

3. Un țăran a dus la piață 8 coșuri și 9 coșulețe cu căpșuni. Se știe că ăntr –un coș sunt 7 Kg de
căpșuni și într –un coșuleț sunt 4 kg de căpșuni. Câte kilograme de căpșuni a vândut?

4. Într-o clasă sunt 16 fete și 12 băieți. La ora de educație fizică și sport se formează echipe de
4 elevi. Câte echipe se pot forma?

Pentru fiecare problemă trebuie să se stabilească:


- datele de intrare și de ieșire
- algoritmul de rezolvare a prooblemei
- să se realizeze în Scratch scriptul problemei.

5
REZOLVAREA FIȘEI DE LUCRU

1. Ana a cules din grădină 9 narcise, 12 margarete și 6 ghiocei. Câte buchete a câte 3 flori va
face Ana din florile culese?
Rezolvare:
- Date de intrare: numarul de flori: 9 narcise, 12 margarete și 6 ghiocei.
- Date de ieșire: numărul de buchete obținute.

2. Un țăran a dus la piață 8 coșuri și 9 coșulețe cu căpșuni. Se știe că ăntr –un coș sunt 7 Kg de
căpșuni și într –un coșuleț sunt 4 kg de căpșuni. Câte kilograme de căpșuni a vândut?
Rezolvare:
- Date de intrare: numarul de coșuri și coșulețe: 8 coșuri și 9 coșulețe.
- Date de ieșire: kilograme de căpșuni vândute.

3. Într-o clasă sunt 16 fete și 12 băieți. La ora de


educație fizică și sport se formează echipe de 4
elevi. Câte echipe se pot forma?
Rezolvare:
- Date de intrare: numarul de fete și de baieti: 16 fete
și 12 băieți
- Date de ieșire: numărul de echipe

S-ar putea să vă placă și