Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 10.12.2014
Clasa: a II-a
Şcoala: Şcoala Gimnazială „Ion Șuhane”, Frumosu
Propunător: Șandru Cornelia
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Unitatea de învățare: Medii de viață de la noi
Disciplina: Comunicare în limba română
Subiectul: Semne de punctuație
Tipul de lecţie: consolidare de priceperi și deprinderi
COMPETENŢE GENERALE:
2.Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
4.Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare

COMPETENŢE SPECIFICE:

Comunicare în limba română


2.1- Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare
2.2- Transmiterea unor informaţii prin intermediul mesajelor simple
4.1- Scrierea unor mesaje, în diverse contexte de comunicare
4.2- Redactarea unor mesaje scurte, cu respectarea convențiilor de bază

Arte vizuale şi abilităţi practice
               2.3. Realizarea de obiecte/construcţii/folosind materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile
 

Obiectiv fundamental: consolidarea cunoştinţelor dobândite de elevi despre semnele de punctuaţie . ,?!:
Obiective operaţionale:
O1 – să realizeze corespondenţa dintre definiţie şi semnul de punctuaţie corespunzător;
O2- să identifice semnele de punctuaţie folosite în intonarea propoziţiilor;
O3- să completeze textul dat cu semnele de punctuaţie potrivite;
O4- să alcătuiască propoziții respectând cerința dată;
O5- să scrie corect după dictare.

Strategii didactice:
1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia dirijată, exerciţiul,ciorchinele, jocul didactic.

2. Resurse:
a) materiale: planşă cu bradul, jetoane sub formă de globuri, lumânări, steluțe, fişe de lucru.
b) de timp: 50 min
c) bibliografice:
­“Programa pentru disciplinele Comunicare în limba romană, Matematică şi explorarea mediului, Arte vizuale şi lucru manual,     
aprobată      prin ordinul ministrului Nr. 3418/19.03.2013;
­  Curs formare: “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii din clasele I­IV”
– program de formare continuă de tip“blended learning” pentru cadrele didactice din învăţământul primar
- Ioan Şerdean, Metodica predării limbii române, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1993;

2. Forme de organizare a activităţii: pe grupe, frontal, individual


Resurse
Secvențele
Procedurale Materiale Organizatorice
instruirii Conținutul informațional al lecției Evaluare
Moment Asigurarea condiţiilor optime de desfăşurare a Toate
lecţiei. materialele
organizatoric
necesare
Captarea atenției *Se poartă o scurtă conversație în legătură cu
anotimpul iarna.
Plansa cu frontal Observare
-În ce anotimp suntem?
-Care sunt lunile de iarnă? braduțul sistematică
-Vă place acest anotimp? De ce?
globuri cu
*Prezint elevilor o planșă cu un brad care are în
vârf o stea ,iar pe stea este scris titlul lecției: semnele de
Semne de punctuație.
punctuație
-Copii, când auziți aceste cuvinte la ce vă gândiți?
(semnul punct, semnul exclamării, virgula, două Conversația
puncte, linia de dialog).

Anunţarea -Astăzi, la CLR, noi ne vom reaminti ceea ce știm conversatia


despre semnele de punctuație, vom alcătui
subiectului
propozitii în care vom folosi semnele de
punctuație studiate,, vom completa enunțurile cu
semnele de punctuație potrivite, vom da o scurtă
dictare.
Reactualizarea Se va realiza sub forma unui joc didactic: Conversația Ecusoane frontal Observare
Ghicește cine sunt eu? sistematica
cunoștințelor explicatia, pentru copii
*Se explică modul de desfășurare al jocului. Eu Aprecieri
voi citi definiția unui semn de punctuație, iar exercitiul, cu semnele de verbale
elevii care poartă ecusonul potrivit definiției se
jocul didactic punctuație
vor ridica în picioare.
*Complicarea jocului. Eu voi citi un enunț, iar
elevii ce poartă în piept ecusoane cu semnele de
punctuație folosite în enunț se vor ridica în
picioare.
Dirijarea *Elevii primesc o fișă. explicatia Fise de lucru individual Observare
Ex. nr 1 Adevărat sau fals sistematică
învăţării Exercițiul
Ex.2. Alcătuiți trei propoziții cu cuvântul
BRAD, la sfârșitul cărora să folosească semnul
punct, exclamării și întrebării.
Ex. nr 3. Completează cu semnele de
punctuație potrivite.
*Verificarea modului în care au lucrat elevii.

Obținerea *Elevii, grupați câte trei conform jetonului din Exercițiul Jetoane cu Pe grupe Observare
piept, vor trebui să scrie pe globuri, stelute sau sistematica
performanței globuri,
lumânari propoziții folosind semnul de punctuație Aprecieri
de pe jetonul din piept . stelute verbale
*Se verifică modul în care au lucrat elevii și se
lipesc jetoanele pe bradut
Evaluarea *Dictare. Munca Caiete de tip 2 Individual Evaluare
Se afișează textul ce urmează a fi dictat.Se
performanței independenta scrisă
discută situațiile ortografice, apoi se aplică
dictarea exercitiul
Tema pentr acasă *Aprecieri individuale si colective Conversația Aprecieri
*Tema pentru acasă.
Încheierea lecţiei verbale

S-ar putea să vă placă și