Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Şcoala cu clasele I-VIII „Anton Dumitriu” Brăila


Profesor def. Georgescu Iulia
Clasa: a V-a A
Data: 19 ianuarie 2011
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Obiectul: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: Autor.Narator.Personaj
Subiectul lecţiei: Cazurile substantivului. Cazul Nominativ. Prepoziţia. Cazul Acuzativ
Tipul lecţiei: de comunicare şi însuşire de noi cunoştinţe
Competenţe specifice:
2.3 – alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical;
3.4 – sesizarea corectitudinii utilizării categoriilor gramaticale învăţate;
Obiective operaţionale:

A. Cognitive: La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili:


- să definească noţiunea de caz;
- să precizeze cazurile substantivului;
- să identifice substantive care stau în cazul nominativ şi acuzativ ;
- să precizeze întrebările la care răspund substantivele aflate în N. şi Ac.;
-să construiască enunţuri cu substantive aflate în cazul nominativ şi acuzativ ;
- să definească noţiunea de prepozitie;
- să recunoască rolul şi felul prepoziţiilor în text.

B. Afective: Elevii:
– vor prezenta interes pentru lecţie, manifestat prin participare activă

Strategia didactică

a. Metode şi procedee: conversaţia euristică, analiza gramaticală, exerciţiul gramatical,


demonstraţia, exerciţii creatoare, jocul didactic

b. Forme de organizare: frontală, individuală


c. Resurse: - timpul-50 de minute;
-capacităţile de receptare ale elevilor;
-cunoştinţele însuşite anterior de ei.
d. Mijloace de învăţământ: manualul, tabla, fişe de lucru, auxiliarul
e. Bibliografie:

a) ştiinţifică:

- V. Guţu – Romalo (coordonator), Gramatica limbii române, Editura Academiei


Române, 2005

b) metodico – didactică:

-Pamfil, Alina, Limba şi literatura română- Structuri didactice deschise, Ed. Paralela
45, Piteşti, 2003;
-Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii şi literaturii române, Ed. Universităţii,
Bucureşti, 2001;
-Cerkez, Matei,(coordonator), Limba română - Manual pentru clasa a V-a, Editura All,
Bucureşti, 2005.
SCENARIUL DIDACTIC

I. Organizarea clasei – 1 min.

-notarea absenţilor;
-asigurarea condiţiilor necesare desfăşurării activităţii;

II. Verificarea temei – 5 min.

Profesorul verifică tema cantitativ, dar mai ales calitativ, solicitând elevii să o citească; se
fac corecturile necesare.

III. Actualizarea cunoştinţelor însuşite anterior: 5 min.

Se realizează prin întrebări adresate frontal, referitoare la categoriile gramaticale ale


substantivului:
 Care sunt categoriile gramaticale ale substantivului?
 Precizaţi genurile substantivului.
 Dar numărul?
 Cum se numesc sunetele care arată numărul unui substantiv?
 Definiţi articolul hotărât şi nehotărât? Precizaţi poziţia faţă de substantiv.

IV. Captarea atentiei – 1 min.

Se realizează cu ajutorul unui rebus (anexa 1), descoperindu-se astfel noţiunea nouă
ce trebuie predată: CAZUL .
V. Anunţarea temei şi a competenţelor vizate – 1 min.

Se face menţiunea că vor învăţa o nouă categorie gramaticală a substantivului: Cazul


şi că vor identifica substantive în cazuri diferite cu ajutorul întrebărilor şi a funcţiilor
sintactice. Se vor enunţa competenţele vizate. Se notează titlul pe tablă .

VI. Dirijarea învăţării şi dobîndirea cunoştinţelor noi: – 25 min.

Pentru a se putea defini noţiunea de caz se rezolvă exerciţiul 2 din fişa de lucru
(anexa 1).
Profesorul adresează întrebările:
 Ce funcţii sintactice are substantivul subliniat în fiecare din enunţurile date?
 Ce observaţi în legătura cu forma cuvântului?
Profesorul dirijează învăţarea prin explicarea mai întâi a noţiunii de caz.
Prin numeroase exemple, aplicaţii pe un text funcţional –scrisoarea (anexa 1),se
prezintă cazurile nominativ şi acuzativ cu întrebările şi funcţiile sintactice specifice. Se
prezintă noţiunea de prepoziţie.

Se concluzionează în urma exerciţiilor următoarele:

-substantivele care îndeplinesc funcţie sintactică de subiect şi nume predicativ sunt în


cazul nominativ şi răspund la întrebările cine?, ce? pentru subiect şi respectiv ce este?,
care este? pentru nume predicativ.

-substantivele care îndeplinesc funcţie sintactică de atribut şi complement şi sunt însoţite


de prepoziţii sunt în cazul acuzativ şi răspund la întrebările care?, ce fel de? pentru
atribut şi respectiv pe cine?, pe ce?, cu cine?, cu ce?, de la cine?,de la ce?, pentru
cine ?, pentru ce?, unde?, cum?, când? pentru complement.

-substantivele pot îndeplini funcţia de complement şi fără să fie însoţite de prepoziţii.

Propune elevilor spre lucru exerciţiul 4 din fişa de lucru care solicită aplicarea
cunoştinţelor asimilate .(anexa 1)

VII. Asigurarea feedbackului

Are loc permanent, pe parcursul conversaţiei şi al analizei şi se concretizează prin


aprecieri verbale făcute de profesor sau prin solicitarea unor exemple formulate de elevi –
autoevaluare.

VIII. Obţinerea performanţei– 5 min.

Pentru verificarea înţelegerii noţiunilor predate profesorul propune un joc elevilor,


numit „Familii fericite!”. Fiecare participant la joc va primi câte un bileţel pe care va fi scris un
enunţ în care va fi subliniat un substantiv. Elevul trebuie să scrie pe bilet funcţia sintactică şi apoi
să plece din bancă şi să se aşeze în dreptul cazului potrivit ce va fi afişat pe tablă. Formabilii care
se aşază corect în dreptul aceluiaşi caz formează o „familie fericită”. (anexa 2)

Elevii vor fi răsplătiţi cu mascote în funcţie de corectitudinea rezolvării jocului.

IX. Asigurarea retenţiei şi a transferului – 3 min.

Se fac aprecieri asupra activităţii desfăşurate.


Elevii vor lucra acasă din auxiliar pag. 100,101.
Anexa 1 CAZURILE SUBSTANTIVULUI
CAZUL NOMINATIV. PREPOZIŢIA. CAZUL ACUZATIV
Fişă de lucru

1. Dezleagă misterul rebusului:

1. Verbul care formează predicatul nominal


1. împreună cu numele predicativ.
2. 2. Verbul care ajută la formarea unor moduri
3. şi timpuri verbale.

4. 3. Sinonim cu verbul “a spune”.

5. 4. Antonim cu verbul “a iubi”.

5. Corespondentul sunetului în scris.

2. Precizează funcţia sintactică a substantivului subliniat în enunţurile:

Ghetele sunt pline de cadouri. ______________________________


Am dat ghetele cu cremă.__________________________________
Am dat ghetelor lustru. ___________________________________
Şireturile ghetelor sunt lungi._______________________________

1. Brăila, 19 ianuarie 2011


Dragă Cătălin,

Astăzi, la noi în clasă, au venit trei colegi noi: Andreea, Radu şi Mihai.
Andreea e din Timişoara. Băieţii sunt din Braşov. Ţi-au fost colegi de şcoală şi te cunosc.
Îţi transmit salutări şi note bune în catalog. Acum locuiesc în bloc cu mine. Vom fi
prieteni. Îţi voi transmite şi alte veşti despre băieţi.

Te îmbrăţişez cu dor,

Viorel

4. Analizează substantivele în nominativ şi acuzativ din textul următor, precizând şi


categoria articolului şi funcţia sintactică:

“Peste creştet de dumbravă Cu podoaba zdrenţuită


Norii suri îşi poartă plumbul, Tremură pe câmp porumbul.”
(O.Goga, Toamna)
Anexa 2

Jocul „ Familii fericite!”

A venit iarna.

Pământul e o mantie albă.

Am citit poeziile recomandate.

De Crăciun împodobesc bradul.

Pe copii îi bucură sărbătorile de iarnă.

Gerul vine de la munte.

Pun pe crenguţele bradului globuleţe.

Copiii aşteaptă cu nerăbdare Crăciunul.

Darurile din ghetuţe sunt frumoase.

Crăciunul este o sărbătoare veselă.

Am primit o carte de Crăciun.

Anexa 3
CAZURILE SUBSTANTIVULUI
CAZUL NOMINATIV. PREPOZIŢIA. CAZUL ACUZATIV

Schema lecţiei

Cazul-forma luată de un substantiv pentru a exprima funcţia lui sintactică într-un enunţ.

Cazul nominativ (N.)

-întrebarea: cine?, ce?

-funcţii sintactice : -subiect;

- nume predicativ.

Cazul acuzativ (AC.)

Prepoziţia- partea de vorbire care leagă un complement sau un atribut de cuvintele determinate.

Pot fi: -simple- cu, de, la, pe, în, fără, înspre, dinspre, lângă, etc.

-compuse- de la, de lângă, de pe, de peste, de sub, pe după, pe lângă, etc.

-întrebarea: pe cine?, ce?

pentru cine? pentru ce? de la cine? de la ce?

unde? când? cum?

-funcţii sintactice : -atribut;

- complement: -cu prepoziţie;

-fără prepoziţie.

S-ar putea să vă placă și