Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

Profesor: Chelu (Idițoiu) Corina Maria


Scoala : Scoala Gimnazială Castranova
Data: 25.05.2016
Clasa: a V-a
Unitatea de învătare: Activitatile economice
Subiectul lecţiei: Agricultura
Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoştiinte
Competente specifice: 1.1, 2.2, 3.3

OBIECTIVE OPERATIONALE
a) De cunoastere si analiza.
 să definească termenul de agricultura;
 să precizeze care sunt ramurile agriculturii si factorii care o influenteaza;
 să identifice şi să localizeze pe hartă principalele zone de cultura a unor plante.
 să specifice principalele plante de cultura;
 să argumenteze importanta culturii plantelor si a cresterii animalelor;
b) Obiective psihomotorii
 Sa dezvolte exercitiul de citire si interpretare a hartilor;
 Sa diferentieze cele doua ramuri agricole;
 Sa cunoasca notiunile de cultura plantelor si cresterea animalelor.
c) Obiective afectiv - atitudinale
 Sa manifeste interes pentru dezvoltarea cunostintelor de geografie ;
 Sa aprecieze importanta cunoasterii citirii unei harti.

Metode folosite: conversaţia, demonstraţia, descoperirea, problematizarea, lucrul cu manualul,


lucrul cu harta;
Mijloace de învăţământ: Harta fizica a lumii, pliante cu imagini.
Strategia didactică: euristică, dirijată, deductiv-inductivă.
Organizarea activităţii: frontală şi individuala.
Nivelul clasei: bun (corespunde programei şcolare).
Locul de desfăşurare: sala de clasă.
Bibliografie
o Elena Joita, Curs de pedagogie scolara, Reprografia Universitatii din Craiova;
o Ion Marin, Maria Marin, 2003, Geografia Regionala;
o Viorica Tomescu,2003,Didactica Geografiei, Editura Universitaria Craiova.
o Jana Ionascu, D. Dumitru, 2006, Geografie- Manual pentru clasa a V-a, Ed. Didactica si
Pedagogica, Bucuresti.
o Dorina Cheval, 2001, C-tin Furtuna – Manual pentru clasa a V-a, Ed. Teora, Bucuresti
o “Vreau sa stiu mai mult 1001 de intrebari si raspunsuri”, Ed. Teora, Bucuresti, 2006
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevului


1. Organizarea activităţii = Se verifică prezenţa mijloacelor de învătământ Pregătesc manualele, ,
1` necesare lecţiei, tabla, se notează absenţii. caietele.
2. Reactualizarea Sunt atenţi.
cunoştiinţelor din lecţia Rebus (Solutia indica titlul lectiei urmatoare) Localizează.
anterioară „Resursele Răspund.
Terrei”
3. Activitatea introductivă Hartia de un minut (Fiecare elev noteaza timp Sunt concentraţi.
prin captarea atenţiei şi de un minut tot ce stiu ei despre agricultura);
trecerea la lecţia nouă Se recomandă eleviilor să deschidă manualele la
lecţia ,,Agricultura”, pagina 167.
4. Anunţarea lecţiei noi şi a Se notează titlul lecţiei pe tablă: ,,Agricultura” Notează.
obiectivelor propuse Se expun oral obiectivele propuse ce se vor
realiza prin conţinutul lecţiei. Sunt atenţi.
5. Dirijarea învăţării şi Agricultura este o ramura a economuiei Sunt atenţi.
dobândirea de noi care se ocupa cu:
cunoştiinţe - cultura plantelor
- cresterea animalelor. Localizează.
Exista vreun factor care influenteaza Notează.
agricultura? Sunt atenţi.
Acesti factori se impart in doua categorii:
a) naturali – clima, relief, sol Localizare.
b) Tehnologici – dotarea agriculturii cu Notează în caiete.
masini, ingrasaminte, irigatii.
Prima ramura a agriculturii este cultura
plantelor. Notează
- Pentru ce sunt cultivate plantele?
- Care sunt plantele de cultura pe care le
cunoasteti? Localizează.
Prin metoda conversației bazată pe întrebări Notează.
și răspunsuri voi ajuta elevii să își valorifice
experiența anterioară, asfel vom completa
împreună ciorchinii anexați. Notează în caiete.
Cerealele:
GRÂUL – cea mai importanta cereala, se
cultiva in : Europa, SUA, China, India, Localizare
OREZUL – este cultivat mai ales in S si E Sunt atenţi
Asiei, in zonele umede , China, India.
PORUMBUL – cereala specifica zonei
temperate si subtropicale (SUA, China, Notează
Brazilia).
Plante leguminoase:
CARTOFUL – America, Europa, Asia, Rusia,
Polonia
TOMATELE- mai ales in Europa (30% din
productia mondiala)
Plantele pentru zahar:
TRESTIA DE ZAHAR – specifica zonei calde,
zona Antilelor, NE Braziliei.
SFECLA DE ZAHAR – specifica zonei
temperate (Franta, Ucraina, Germania, Rusia,
SUA.)
Plante pentru ulei (oleaginoase):
SOIA , FLOAREA SOARELUI, MASLINUL
si ARAHIDELE
Plante tehnice (textile):
BUMBACUL – specific zonei calde (asia
centrala, Sudul SUA).
INUL- se cultiva mai ales in Europa
Pomii fructiferi
Z. calda – arborele de cafea (Brazilia,
Columbia), arborele de cacao (Africa, Asia de
SE, America de Sud), bananierul (Ecuador,
Brazilia, India, Madagascar)
Z. subtropicala – citrice (Grecia, Israel, Turcia,
SUA, Italia, ), maslinul.
Z. temperata: - marul, parul, prunul, caisul,
piersicul.
Vita-de-vie – planta de origine mediteraneana
care s-a adaptat si la conditiile climei temperate
(Ftanta, Spania, Italia).
- Care este a II-a ramura a agriculturii?
- Pentru ce se cresc animalele?
- Ce animale se cresc la nivel mondial?
BOVINELE- aprox. 1,2 miliarde (Brazilia,
China, SUA, Rusia)
PORCINELE – China
OVINELE – Australia
PASARILE – (avicultura), Olanda, Belgia,
SUA, China.
SERICICULTURA – cresterea viermilor de
matase – China
APICULTURA – China, SUA, Australia,
Canada.
6. Fixarea cunoştiinţelor - Ce este agricultura?
- Care sunt principalele cereale cultivate?
- Care sunt principalii pomi fructiferi specifici Răspunde un elev.
zonei temperate?
- Ce animale se cresc la nivel mondial?
7. Evaluarea cunoştiinţelor O fişă de evaluare care conţine itemi cu răspuns Primesc fişele
lacunar
Completează
8. Tema pentru acasa Pregătirea lecţiei după manual, caietul de notiţe
şi alte surse (facultativ).
Întrebări rebus
1) Invelisul de aer al Pamantului se numeste………………………….
2) Numiti o resursa a scoartei terestre care prin ardere produce caldura…………...(2cuvinte)
3) Invelisul de apa al Pamantului se numeste………………………………….
4) Invelisul de viata al Pamantului se numeste………………………………….
5) Care este modul de expluatare a resurselor de hrana (pesti) din rauri si fluvii?
6) Ce aliment obtinem din plantele de floarea-soarelui?
7) Energia vantului se numeste………………..
8 )Locul in care se produce energie electrica cu ajutorul apei se numeste………….
9) Numiti un metal pretios.
10) Din ce resursa a scoartei terestre se extrage benzina si motorina?
11) Lumea animala ofera omului ………….

2
3

10

11

S-ar putea să vă placă și