Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECŢIE

Profesor: Idițoiu Corina Maria


Scoala : Scoala Gimnaziala Castranova
Data: 18.05.2013
Clasa: a VIII-a
Unitatea de învătare: Elemente biopedogeografice. Populatia si asezarile omenesti.
Subiectul lecţiei: Sinteza: caractere comune si diferentieri
Tipul lecţiei: Recapitulare si sistematizare a cunostintelor
Competente specifice: 1.1, 1.2, 1.4, 2.1, 3.1

OBIECTIVE OPERATIONALE

a) De cunoastere si analiza.
 Să poziţioneze corect principalele rauri si lacuri pe harta fizica a Romaniei;
 Să specifice rolul factorilor care determină şi influenţează vegetaţia, fauna şi solurile
României
 Să caracterizeze principalele zone de vegetaţie din România,
 Să cunoască tipurile de soluri
 Sa inteleaga cauzele scaderii numarului de locuitori ai tarii
 Sã precizeze care este baza furajerã ce asigurã alimentaţia animalelor domestice şi sã
facã o corelaţie a acesteia cu tipurile de animale crescute în fiecare regiune geograficã;
b) Obiective psihomotorii
 Sa localizeze pe harta principalele elemente de pozitionare ale raurilor, lacurilor si
asezarilor urbane studiate;
 Sa dezvolte exercitiul de citire si interpretare a hartii;
c) Obiective afectiv - atitudinale
 Sa manifeste interes pentru specificul elementelor biopedogeografice studiate;
 Sa aprecieze importanta poporului roman si a asezarilor omenesti din Romania

Metode folosite: conversatia, descoperirea, problematizarea, lucrul cu manualul, lucrul cu harta


Mijloace de invatamant: harta Romaniei, atlasul geografic,fise de lucru;.
Strategia didactica: deductiv – inductiva, cognitivă, dirijată.
Organizarea activitatii: frontala, individuala, pe grupe.
Nivelul casei: bun(corespunde programei).
Loc de desfasurare: sala de clasa.

Bibliografie
o Alexandru Rosu, 1980, Geografia Fizica a Romaniei, E.D.P., Bucuresti;
o Viorica Tomescu,2003, Didactica Geografiei, Editura Universitaria Craiova.
o Octavian Mandrut, Geografia Romaniei, manual pentru clasa a VIII-a, Editura
Corint, Bucuresti, 2005
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevului


1. Organizarea activităţii Se verifică prezenţa mijloacelor de învătământ Pregătesc manualele,
necesare lecţiei, tabla, se notează absenţii. caietele.
2. Activitatea introductivă Se recomandă eleviilor să deschidă manualele Sunt atenţi.
prin captarea atenţiei la pag 11 la Harta Unitatilor majore de relief ale
României, care include elemente de hidrografie,
dar si asezarile urbane.
Se expun oral obiectivele propuse ce se vor
realiza prin conţinutul lecţiei
3. Repetarea şi Se adresează frontal elevilor întrebări privind: Sunt atenţi.
sistematizarea Identificati pe harta Dunarea, de la intrarea Răspund
cunoştinţelor in tara pana la varsare. Localizează
Identificati pe harta bazinul hidrografic al
Oltului.
Localizati principalele lacuri din Carpatii
Maramuresului si ai Bucovinei.
Precizati care sunt zonele de vegetatie din
Romania.
Enumerati factorii care influenteaza
densitatea populatiei.
Localizati pe harta principalele asezari
urbane din Depresiunea Colinara a Transilvaniei.
Care sunt principalele ramuri ale
agriculturii?
Se împarte elevilor fişa de lucru Primesc fişele
Se cere elevilor sa raspunda la itemiicu raspuns
lacunar si cu alegere multipla, răspunzând la
fiecare întrebare câte un elev. Fiecare răspuns
trebuie şi localizat de elev la hartă.
I. Încercuiţi litera corespunzătoare răspunsului
corect:
1. Între 200-500m este bine dezvoltat etajul: Pe rând răspunde
a) stejarului; b) fagului; fiecare elev
c) coniferelor; d) silvostepa.
2. Sunt specifice zonei de munte:
a) molisolurile; b) cambisolurile;
c) spodosolurile; d) argiluvisolurile.
3. Dunărea maritimă se află în aval de: Completează
a) Sulina; b) Brăila;
c) Galaţi; d) Tulcea.
4. Dâmboviţa este afluent al râului:
a) Jiu; b) Prahova;
c) Argeş; d) Ialomiţa.
5. Lacul Izvorul Muntelui se află pe râul:
a) Siret; b) Bicaz;
c) Prut; d) Bistriţa.
II. II. Completaţi afirmaţiile următoare: Localizează
1. Sectorul Dunării între Baziaş şi Porţile
de Fier poartă denumirea de ............
2. Satele risipite sunt specifice unitatilor de
relief .................
3. Orasul antic Tomis este in prezent
orasul ......
4. Componentele satului sunt..................
5. Cele mai fertile soluri din clasa
molisoluri sunt ..............................
VI .Caracterizaţi, pe scurt, o singură unitate de
relief, la alegere, dintre Podişul Moldovei şi
Campia Romana precizând următoarele:
a. hidrografia(daţi exemplu de cel puţin
două râuri şi 2 lacuri);
b. vegetaţie (zone, etaje, specii
caracteristice);
c. 3 elemente faunistice
d. un tip sau o clasa de sol
e. 3 orase resedinta de judet
Se lucrează pe grupe, formându-se grupe de Primesc fişele.
cate 4 elevi elevi.
Se distribuie al doilea model de fişă de lucru cu Completează.
suport de hartă mută, pe care elevii trebuie să Răspunde fiecare elev
recunoască numele raurilor, a asezarilor urbane pe grupe.
si sa raspunda cerintelor.
4. Tema pentru acasă ExExerciţiul III. Citiţi cu atenţie textul de mai jos Notează in caiete
şi lista de termeni. Scrieţi, pe foaia de test, cifra
corespunzătoare fiecărui spaţiu liber:
Vegetaţia ţarii noastre cuprinde mai
multe zone şi etaje. În Bărăgan şi Dobrogea
predomină vegetaţia de……1…care este
formată din ………2…..iar acolo unde apar si
arbori (stejar) se numeşte…3….Munţii au
păduri de…4….iar legătura dintre aceste păduri
şi pajiştile alpine se realizează prin
etajul…5…care se află situat între 1800 şi
2000m.
Lista termenilor: silvostepă, foioase, conifere,
submediteraneană, stepă, subalpin, alpin,
azonală, ierburi, arbuşti, colilia.
V. a) Explicati de ce populatia Romaniei a
inceput sa scada dupa anul 1991.
b) Explicaţi valorile scazute ale densitatii
populatiei in Delta Dunarii si in Carpati

S-ar putea să vă placă și