Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic de lectie

Data: 2. 04. 2014


Clasa: a V -a
Profesor: Iordachescu Flori Loredana
Scoala : cu clasele I-VII Iordache Pacescu
Arria curriculara: Om si societate
Disciplina: Geografie Generala
Unitatea de invatare: Asezarile umane
Continuturile invatarii: Asezarile omenesti- aezrile rurale
Tipul lectiei : de predare- invatare, insusire de cunostinte noi

Competente generale:
1. Utilizarea limbajului specific n prezentarea i explicarea realitii geografice;
4. Raportarea realitii geografice la un suport cartografic i grafic;
6. Identificarea i explicarea dimensiunii sociale, civice i culturale a caracteristicilor spaiului
geografic;
7. Dobndirea unor deprinderi i tehnici de lucru pentru pregtirea permanent.

Competente specifice:
1.2. Precizarea, n cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de baz;
4.1 Identificarea principalelor elemente naturale i socio-economice reprezentate pe un suport
cartografic;
6.1 Explicarea importanei mediului geografic pentru om i societate;
7.8 Descrierea elementelor, fenomenelor i proceselor observate (direct sau indirect).

Obiective operationale:
O1 - sa defineasca asezarile umane;
O2- sa indentifice componentele unei asezari umane;
O3- sa precizeze doua tipuri de asezari umane;
O
4
sa defineasca asezarile rurale pe baza explicatiilor primite in timpul lectiei ;
O
5
s cunoasc clasificarea aezrilor rurale dup form i structur; functii, mrime;
O
6
sa completeze corespunzator itemii fisei de evaluare.

Strategii didactice :
- dirijata;
- cognitiva;
- euristica.
Metode:
- expunerea;
- conversatia;
- explicatia;
- demonstratia;
- problematizarea;
- brainstorming.



Mijloace de invatamant:
- Harta fizica a lumii;
- Atlasul geografic;
- Manualul;
- Imagini Power Point;
- Fise de lucru.
Forme de organizare a activitatii elevilor:
- frontala;
-individuala.
Bibliografie:
- manualul Geografie generala cls. a V a, Editura Didactica si Pedagogica;

- Ilinca N. Didactica geografiei , Editura Corint, Bucureti, 2000;
- Dulama Maria Eliza, 2001,Metodica predarii geografiei, Editura Clusium, Cluj-Napoca;
- Vasile S. Cucu, 2001, Geografie umana si economicaEditura Oraj, Targoviste.



























Desfasurarea lectiei

Momentele
lectiei
Activitatea de predare - invatare Strategii
didactice
Evaluare
Actvitatea profesorului Activitatea elevilor
1. Organizarea
clasei
2min

- verificarea prezentei
elevilor
- aranjarea materialului
necesar lectiei.

Pregatirea caietelor
si a documentelor
scolare.
Observarea Atentionare
Aprecieri
2. Verificarea orala
a cunostintelor din
lectia anterioara

10 min

Adreseaza interogaii de
control privitoare la
coninuturile predate i
nvate anterior
-Ci locuitori sunt pe
Terra ?
-Care sunt cele mai mari
tari din lume in privinta
populatiei ?
-Care sunt factorii care
infleunteaz raspandirea
populaiei pe Terra ?
-Care sunt zonele cu
densitati mari ale
populatiei ? Localizai-le
pe harta
-Dar zonele cu densiti
mici ?Localizai-le pe
harta.

Asculta, analizeaza,
gandesc si
formuleaza
raspunsurile
asteptate, fiind
indrumati de
profesor.
Dialogul Analiza raspunsurilor,
stimularea elevilor si
evaluarea rezultatelor
invatarii.
3. Pregatirea
aperceptiva
2min.
Oamenii traiesc in
comunitati mai mari sau
mai mici.
Cum se numesc aceste
comunitati umane ?
Sunt atenti si
raspund Aezrile
umane - aezrile
rurale.

Conversatia
euristica
Observarea comporta-
mentului elevilor,
stimularea participarii
elevilor la formularea
raspunsului.
4.Anuntarea temei
si a obiectivelor.
1min.
Noteaza
titlul leciei pe tabl
Aezrile umane-
aezrile rurale
Precizeaz obiectivele
urmarite.
Ascult, accept, se
mobilizeaz,
particip,
scriu titlul leciei n
caiet.

Expunere,
lucrul la tabl.
Observarea comporta-
mentului
elevilor.

5.Dirijarea
invatarii
30min.
i ntreab pe elevi care
este definiia aezrilor
umane, dup prerea lor.
Precizeaz definiia
corect a aezrilor
umane si identifica
tipurile de asezari
umane: rurale si urbane.

Elevii raspund si sub
indrumarea
profesorului
indentifica definitia
asezarilor umane.
Descoperirea


Observarea
Provoaca participarea
tuturor elevilor si ii
determina sa
dialogheze.
Scrie pe tabla cuvantul
asezare rurala si le cere
elevilor sa spuna la ce se
gandesc cand aud acest
cuvant.
Pornind de la ideile
elevilor se defineste
termenul de aezare
rural si se identifica cu
ajutorul elevilor
componentele unui sat:
Elevii noteaza ideile
pe tabla.





Elevii sunt atenti si
noteaza in caiete.

Brainstorming






Conversatia




Participarea elevilor.


- vatra
- mosia
- populatia



Elevii noteaza in
caiete.



Conversatia
Provoaca participarea
tuturor elevilor si ii
determina sa
dialogheze, sa se
autoevalueze sau sa
evalueze raspunsurile
date de alti colegi.
Ii intreaba pe elevi daca
ei considera ca exista
diferente intre asezarile
rurale.
Explic elevilor faptul c
aezrile rurale se
clasific dup trei criterii
importante: form i
structur, ocupaia
locuitorilor i numrul de
locuitori.
Elevii isi spun
parerea, discuta
,asculta explicatiile
si noteaza in caiet.

Ascult i noteaz n
caiete clasificarea
Conversatia
euristica
Observatia


Idem.

Profesorul, le prezinta
elevilor ,clasificarile
satelor printr -o
prezentare ppt.



Privesc imaginile,
observ tipologiile
rurale, pun
intrebari,asculta
explicatiile si
noteaza in caiete.
Descoperirea



Observaia



Evaluarea capacitii
de comunicare.

Intreaba elevii care sunt
schimbarile ce cred ei ca
au survenit in aspectul si
viata asezarilor rurale de-
a lungul timpului si ce
consecinte au avut
aceste schimbari.








Elevii dezbat
problema
modernizarii satelor,
au pareri pro si
contra, identifica
modificarile majore.

Conversatia
6. Atingerea feed-
back - ului
7min.
Imparte elevilor cate o
fisa in care vor completa
timp de 5 minute ce le a
placut din lectie si ce nu
au inteles.( Eseul de 5
minute). Citesc cateva
raspunsuri.

Elevii citesc cerintele
si raspund.


Expunerea


Conversatia


Stimularea participarii
elevilor, analiza
raspunsurilor .

7.Tema pentru
acasa

Comunica continuturile
destinate studiului si face
sugestiile de rigoare.

Noteaza in caiete.

Conversatia
























SCHEMA LECTIEI
Schema lectiei se va intocmi la tabla

ASEZARILE OMENESTI ASEZARILE RURALE

Aezrile umane sunt grupri de locuine, gospodrii i alte amenajri social-economice care
satisfac nevoile polpulatiei. Populaia
Aezarea uman are trei componente: Vatra
Moia.
Aezrile umane sunt de dou tipuri: Aezri rurale (satele)
Aezri urbane ( oraele)
Aezrile rurale sunt forme de locuire uman din zonele agricole, cu mai multe gospodrii.
Clasificarea satelor
a) dup forma i structura satelor:
- aezri de tip risipit
- aezri de tip rsfirat
1. Europa - aezri de tip adunat
- burg
- aezare de tip teras mediteranean.
sat liniar ( de-a lungul rurilor)
2. Africa colib ( n pdurea ecuatorial)
kraal ( circular n savan).
liniar ( de-a lungul rurilor)
3. Asia palustru ( zona musonic)
stup ( Asia Central)
iurt.
aezri de tip ferm (rench)
4. America i Australia aezri de tip concentrat
aezri de tip liniar
iglu (eschimoi)
- predominant agricole ( cerealier, legumicol, viticol);
b) dup ocupaiile - miniere
locuitorilor - forestiere
- de servicii
- sate mici ( sub 500 locuitori)
- sate mijlocii (500-1500 locuitori)
c) dup numrul de locuitori: - sate mari ( 1500-5000 locuitori)
- sate foarte mari ( peste 5000 locuitori

S-ar putea să vă placă și