Sunteți pe pagina 1din 11

PLAN DE LECŢIE

I. DATE GENERALE

DATA: 15.03.2017
ŞCOALA: Şcoala Gimnazială Valea Macrisului
CLASA: a VII-a
PROFESOR: Barascu Zamfirica
OBIECT: Limba si Literatura română
SUBIECT: Descrierea literara :Călin (file din poveste) de Mihai Eminescu- descifrarea textului
TIPUL LECŢIEI: Asimilare de noi cunoştinţe (ora a II-a)

COMPETENTE SPECIFICE:
2.1. asigurarea coerenţei ideilor exprimate într-un mesaj oral;
3.2. recunoaşterea modalităţilor specifice de organizare a textului epic şi a procedeelor de
expresivitate în textul liric;
4.1. exprimarea, în scris, a propriilor opinii şi atitudini;
4.3. organizarea secvenţelor textuale în funcţie de o cerinţă specificată;
4.5. folosirea modalităţilor variate pentru realizarea expresivităţii textului.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: la sfârşitul orei elevii vor putea :


a)cognitiv-formative:

- să citească expresiv textul;


- să precizeze tema poemului;
- să recunoască structura şi conţinutul textului;
- să identifice imaginile artistice si figurile de stil folosite în text.
- să identifice modul de expunere;
- sa identifice atmosfera care se desprinde din text.

b)afective: -să distingă farmecul atmosferei de basm;


-să formuleze impresii după lectura-model, lectura de profunzime şi lectura
problematizantă;
-să integreze informaţiile într-un sistem propriu de valori.
c)psihomotorii: -sa utilizeze corect mijloacele auxiliare, precum tabla, fişele de lucru.

METODE DIDACTICE: conversaţia , munca cu manualul, lectura explicativă, dezbaterea,


expunerea ,jocul didactic, invatarea prin descoperire, ciorchinele, metoda Turul galeriei,Jurnalul cu
dubla intrare.

MATERIAL DIDACTIC: Manual de Limba română pentru clasa a VII-a, Bucureşti, Editura
Humanitas Educaţional, 2008, tabla, fişe de lucru, prezentare power- point

CAPACITATI DE INVATARE: activitate frontala, pe grupe , individuala, in perechi..

1
2
II. DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Activităţi desfăşurate OBSERVAŢII/


Etapele lecţiei Timpul Mijloace de
De profesor De elevi învăţământ
1Organizarea 2 min Asigurarea condiţiilor necesare  Elevul de serviciu comunica
clasei desfăşurării optime a activităţii. absenţii.

2. Verificarea 5 min Se va verifica tema pentru acasă


temei şi a atât calitativ, cât şi cantitativ.
cunoştinţelor

Cu ajutorul videoproiectorului Elevii vizualizează prezentarea


3. Captarea 5 min. pregătit înaintea începerii orei, care durează 5 minute
atentiei elevii vor putea vizualiza
fragmentul Călin (file din poveste) Slide show în
asociat cu imagini specifice Microsoft
fiecarei părţi. PowerPoint
Dragi elevi, veţi urmări o mică pentru a le
prezentare a textului Călin (file dezvolta
din poveste) de Mihai Eminescu. imaginaţia
Vă rog să fiţi atenţi la textul care captării textului.
va apărea asociat cu câte o
imagine.

Azi vom discuta despre unul


4..Anuntarea dintre cele mai frumoase basme Elevii îşi notează ,de asemenea
titlului lectiei 1 min scrise în versuri ale poetului M. ,titlul în caietele de clasă.
Eminescu, Călin (file din poveste)
Scriu titlul lecţiei pe tablă.

3
Sper că va plăcut această Elevii deschid manualele.
5.Comunicarea prezentare. Acum, vă rog să
cunoştinţelor 24 min deschideţi manualele la pagina
noi 124 pentru a vedea textul scris.

Invit elevii sa noteze pe caiete Elevii scriu sentimentele pe caiet


sentimentele care se desprind din sub forma unui ciorchine. Dezbaterea
text,dupa ce au urmarit materialul Fericire, veselie ,seninatate,
in Power- point, si apoi le voi incantare, exuberanta etc.
scrie pe tabla sub forma unui Conversatia
ciorchine.

Din câte părţi este alcătuit poemul Poemul este alcatuit din VIII parti.
Călin (file din poveste)? Explicatia

Care parte este prezentata in text? In text este prezentata partea a


VIII-a. Conversatia

Ce se prezinta in text? Este prezentată nunta lui Calin cu


frumoasa fata de imparat si nunta
gâzelor intr-un cadru natural de
vis. Descoperirea

Fragmentul poate fi impartit in trei Solicit elevilor sa delimiteze textul


secvente( tablouri). Delimitati-le propus pentru studiu in functie de Lucrul cu
in functie de tema fiecaruia . tema fiecaruia. manualul
-tabloul naturii
Dati un titlu potrivit fiecarei -tabloul nunţii fiicei de împărat cu
secvente. Zburătorul(Calin)
-tabloul nunţii gâzelor

4
Un eveniment important în viaţa
unui om, fiind una dintre cele
Ce este o nuntă? şapte taine bisericeşti. La o nuntă
participă familiile celor doi miri,
rudele, prietenii, sărbătorind
contopirea celor două destine. Conversatia

Dar în nunta închipuită de Mihai Nunta închipuită de Eminescu este


Eminescu remarcaţi ceva una diferită. Aici, ca în majoritatea
deosebit? poeziilor eminesciene, acţiunea se
petrece într-o pădure, iar nuntaşii
sunt si oameni, dar si gâze.
Elevii îşi notează in caiete.

Descoperirea

Va propun sa gasim in cele trei Elevii se uită peste text pentru a Lucrul cu
tablouri elemente care apartin găsi elementele lumii vegetale, manualul
lumii vegetale,cosmice si ale lumii elementele cosmice şi ale lumii
gazelor si să completaţi cele trei gazelor.
diagrame.

Prin sondaj ,urmează să întreb


elevii despre elementele găsite.

Daţi-mi ,vă rog, câteva exemple E: pădure, codri, flori, văzduh, Conversaţia
pentru elementele lumii vegetale. ramuri etc.
Dar pentru lumea cosmică? E: luna, soare
Dar aici, la lumea gâzelor? E: fluturi, albine, greieri, ţânţari,
Foarte bine. cărăbuşi Lucrul cu
Notez câteva în diagramele de pe manualul
tablă.

5
Explicaţia
Astazi vom studia primul tablou al
poemului, Eminescu realizand un E: vizuale. Dincolo de codri de
fermecător tablou de natură ,un arama intram in padurea de
cadru feeric, de basm in care se argint. Aici iarba de omat este
petrec cele doua nunti. Care sunt smaltuita cu flori albastre, iar
elementele care-l compun? izvoarele zdrumicate sar in
Exemplificati! bulgari fluizi peste prundul din Conversaţia
Elevii sunt impartiti in patru rastoace, / In cuibar rotind de
grupe. Voi da elevilor coli de flip- ape, peste care luna zace. Totul
chart pe care trebuie sa noteze este in miscare, fapt sugerat de
poet prin folosirea verbelor la
imaginile artistice si figurile de stil
gerunziu: albind, licurind, rotind.
corespunzatoare cerintei. Dupa
terminarea sarcinii de lucru , E: auditive. Farmecul peisajului
reprezentantii grupelor vor veni la este sporit de armoniile muzicale Conversaţia
tabla si vor prezenta produsul in care sunt ordonate zgomotele, Lucrul cu
muncii lor. intreaga padure devenind o manualul
orchestra: mandra glasuire a
padurii de argint. Trunchii Explicaţia
batrani suspina printre
ramuri cu a glasului lor vraja,
iar izvoarele suspina si ele
molatic, revarsatul lor
amplificandu-se intr-un ropot
dulce. Conversaţia

E: olfactive si gustative.
Vazduhul tamaiet este
imbalsamat de mireasma si
racoare. Ropotul izvoarelor e
dulce, iar florile sunt de miere
pline.

6
Metoda Turul
E: de miscare. Florile tremur galeriei
ude, izvoarele trec peste pietre
cu harnici unde, coboara-n ropot
dulce, apa se roteste in
cuibar, tremurand.
Prin ce figura de stil pare
umanizata natura? Exemplificati!

Precizati, observand epitetele In text predomina personificarea.


cromatice din text , culorile in care
este realizat acest tablou de natura. Elevii numesc epitetele si culoarea
Care este culoarea dominanta? dominanta. Culoarea dominanta a
peisajului este alb-argintiu.In
interiorul acestuia, albastrul
florilor si al fluturilor devine o
Ce mod de expunere nuanta a stralucirii pure , stravezii,
predomina? a argintului.Aceasta culoare
domina in egala masura si
elementul acvatic.

In text predomina descrierea,


datorita bogatiei stilistice.

Studiază sarcinile de lucru de pe


Voi cere elevilor să completeze în fişe şi le completează în perechi , Metoda
perechi câte o fişă de lucru, bazată colaborând. „jurnalului
6.Obtinerea pe metoda „jurnalului dublu”. Pe dublu”
performante fişă sunt date câteva citate din
lor si poemul Călin(file din poveste), pe
care elevii trebuie să le
asigurarea 10 min comenteze.
feed-back- Supraveghez şi îndrum activitatea
fiecărei perechi, observând în ce

7
ului: măsură colaborează fiecare cu Citesc răspunsurile date pe fişele
perechea sa. Solicit ca de lucru.
„raportorul” fiecărei perechi să
prezinte răspunsurile date. Explicaţia
Apreciez comportamentul general Interpretarea
al elevilor participanţi la Recepţionează informaţiile.
activitate. Conversatia
Evidenţiez elevii cei mai activi.
Concluzii Lucrul pe grupe

Eşti unul dintre participanţii la


nuntă. Redactează un scurt
reportaj de la faţa locului în care
7. Tema pentru să prezinţi atmosfera acestui
acasă eveniment.
Dacă aveţi nelămuriri, vă rog să
mă întrebaţi. Elevii îşi notează tema pentru
acasă.

Conversatia

8
9
CÃLIN (FILE DIN POVESTE)
DE MIHAI EMINESCU
JURNALUL DUBLU

Comentaţi, în partea dreaptă a paginii, versurile citate:

Ilustreaza ideea de pace, de liniste , de contopire prin vis cu tot ceea ce


„ În cuibar rotind de ape, peste care luna
este in jur.
zace…”

Culoarea predominant a peisajului este albul argintiu. In interiorul acestuia, albastrul florilor si al
,,Flori albastre tremur ude in vazduhul fluturilor devine o nuanta a stralucirii pure, stravezii, a ragintului.
tamaiet;”

,,Acolo, langa izvoara, iarba pare de Stralucirea alba a argintului ca atribut cromatic constant fiind amplificata de lumina lunii sau de
omat” oglinda izvorului.

10
.

11

S-ar putea să vă placă și