Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 11.III.2013
CLASA: I B
ÎNVĂŢĂTOR:
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Limba şi literatura română – citit/ scris – activitate integrată
UNITATEA DE INVATARE: Înfloresc grădinile
SUBIECTUL: „Punguța cu doi bani’
Sunetul şi litera „g” mic de tipar și de mână
TIPUL LECTIEI: predare-învăţare
DURATA: 2x45 minute

OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:
1.1. să înţeleagă semnificaţia globală a mesajului oral;
3.1. să identifice litere, grupuri de litere, silabe, cuvinte şi enunţuri în textul
tipărit şi în textul scris de mână

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Cognitive:
O1 - să formuleze enunţuri pe baza unor imagini;
O2 - să identifice în cuvinte și silabe sunetul ”g” și grupul de vocale
”uă”;
O3 - să recunoască litera ”g” mic de tipar în diferite surse;
O4 - să citească în mod corect și conştient textul dat( în gând, în lanț,
selectiv);
O5 - să scrie corect litera de mână;
O6 - să scrie corect cuvinte și propoziții;
O7 - să identifice personajele literare, descoperind informaţii şi însuşiri
ale acestora.

Psiho-motorii :
- să-si coordoneze mişcările pentru a foileta în condiţii de igienă şi
eficienţă manualul şi caietul;
- să-şi dirijeze efortul oculomotor către centrul de interes vizat de
învăţător;
- să păstreze poziţia corectă a corpului în timpul scrierii.
Afective:
Dezvoltarea interesului pentru conţinutul textului şi scrierea corectă,
caligrafică;
Mobilizarea în vederea rezolvării sarcinilor propuse.

STRATEGII DIDACTICE:
METODE:
 de comunicare orală- conversative
- metoda fonetică analitico-sintetică
- observația
- demonstrația
 de comunicare orala expozitive
- explicaţia
- comparația
 de actiune reală
- exerciţiul
- activitatea independentă
- Cadranele
 de explorare si descoperire
- învățarea prin descoperire
- „Pălăriile gânditoare”

MATERIALE:
 informative demonstrative
- fişe de lucru
- planșe – imagini din poveste
- ecusoane
- cocoși

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe;

BIBLIOGRAFIE:
* Molan, Vasile, Bizdună, Maria: ,,Pedagogia învățământului primar și
preșcolar. Didactica limbii şi literaturii române”, MEC – Proiectul pentru
învățământul rural, 2006;
* Nuţă, Silvia, Metodica predării limbii române, în clasele primare, Editura
Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 2000;
* Peneş, Marcela, Manual de limba şi literatura română, clasa I, Editura Ana,
2007;
* Peneş, Marcela, Îndrumător pentru folosirea manualului de limba şi
literatura română, clasa I, Editura, Ana 2000;
* Şerdean, Ioan: ,,Didactica limbii şi literaturii române în învăţământul
primar”, Corint, 2007
SCENARIUL DIDACTIC

Strategii didactice
Nr. Etapele Ob. Evaluare
crt
Conţinutul lectiei Metode şi Mijloace de Durata
lecţiei op. procedee învăţământ
1. PRIMA ORĂ Conversaţia 1 min.
Moment
organizatoric
Se asigură condiții optime pentru începerea activității
didactice.
2. Reactualizarea
cunostintelor O1 Se va face verificarea lecției anterioare ”Primăvara”: Conversația Abecedarul Frontal
( textul 4 min.
Se cere elevilor să precizeze
suport)
-care este titlul textului;
-care sunt anotimpurile anului;
-lunile de primăvară;
-care sunt semnele venirii primăverii prezentate în text.
Se citește integral textul
Elevii vor prezenta, cu ajutorul învățătorului, în câteva
propoziții, conținutul textului.
Se vor antrena cât mai mulți copii.
Se verifică tema pentru acasă.
Se prezintă o planșă cu imagini din povestea Punguța
3. Captarea cu doi bani, se alcătuiesc propoziții plecând de la
atenţiei Frontal
O1 această imagine. Metoda fonetică Planșă 3 min.
Se selectează o propoziție în care se află cuvântul analitico-sintetică
O2 punguța și se face analiza fonetică a acesteia.
Elevii recunosc sunetul pe care nu l-au învățat „g”.
Elevii vor fi anunțați că la orele de limba română vor
4. Anunţarea invăța o noua litera, litera „g” mic de tipar și de mână Expunerea
temei şi a și diftongul „ua”. Vor recunoaște litera „g” , vor citi și 2 min. Frontal
obiectivelor Explicaţia
vor scrie cuvinte noi, propoziții și lecția „Punguța cu
doi bani” .
Se fac exerciții de pronunțare corectă a sunetului „g” .
5. Dirijarea Învățătorul pronunță demonstrativ, iar elevii repetă în Explicaţia Frontal
învăţării Abecedarul 20 min.
cor și individual. Exerciţiul ( textul
Se insistă asupra sonorității pure a sunetului , evitându- suport)
a) Etapa O2 se vocala de sprijin î.
orală Joc pentru descoperirea sunetului nou
Învățătorul spune mai multe cuvinte, iar elevii bat din Jocul didactic
Individual
palme la recunoașterea sunetului „g”.
Elevii vor da exemple de cuvinte care încep conțin și
O1 se termină cu sunetul „g”.
Se face analiza și sinteza unor cuvinte. Învăţarea prin
Se alcătuiesc propoziții. descoperire

Prezentarea literei „g” mic de tipar


Se prezintă planșa cu litera „g, g” mic de tipar în Explicaţia Planşă cu Frontal
ambele variante. Elevii observă literele. litera de tipar
O2
Descoperirea literei „g” mic de tipar în alfabetar și
în materiale tipărite Fișă de lucru
Se cere elevilor să recunoască litera „g” mic de tipar Individual
Învăţarea prin
printre alte litere ale alfabetarului. descoperire
b) Etapa grafică Pe fișă (Anexa 1) elevii vor încercui litera „g” mic de
tipar.
Intuirea imaginii din manual Conversaţia Abecedarul Frontal
O3 Se denumesc obiectele din imagini, se alcătuiesc
propoziții cu acestea.

Citirea cuvintelor din coloană


Se citesc cuvintele din coloana de cuvinte mai întâi în
șoaptă, de fiecare elev, în ritm propriu. Apoi se citesc Abecedarul
O3 cu voce tare; fiecare cuvânt este citit de alt elev.
c) Etapa Să dezlegăm
Se alcătuiesc propoziții cu acestea.
ortoepico- tainele
grafică Se citesc cuvintele de la exercițiul 1 din Să dezlegăm abecedarului
tainele abecedarului.
15 min
Prezentarea și scrierea literei g mic de mână
6. Se prezintă planșa care conține litera ‚g” mic de mână
și se vor intui elementele componente ale acesteia:
Planșă cu
linie de sprijin, oval, bucla mare, scrisă pe subrând. litera de
Explicația Frontal
Se stabilesc asemănări și deosebiri cu alte litere. mână
Se explică si modul de realizare a legăturii de la „g”
Organizarea la altă literă și de la altă literă la „ g”.
clasei
pentru procesul Exercișiul Alfabetar
Elevii vor imita scrierea, cu stiloul închis în aer și cu
scrierii Individual
stiloul închis pe caiet. Se reamintește poziția corectă în
a) Reactualizare timpul scrierii.
de cunoştinţe Elevii vor scrie pe caietul special primul rând, după
care se verifică /corectează. Se acordă ajutor acolo
unde este cazul.

Elevii vor mai scrie încă un rând cu litera „g’ și vor


copia cuvintele: găină, moșneag și bogat.
Fișa de lucru Individual
Se încercuiește litera de mână de pe fișă (Anexa 2)

A II- a ORĂ
7. Portofoliu
Se va prezenta portretul naratorului și se va face o Conversația
b) Fixarea despre viața
cunoştinţelor scurtă prezentare a vieții și operei acestuia, imagini din autorului
poveștile scrise de Ion Creangă. 5 min

Se prezintă planșe cu imagini din povestea Punguța cu


doi bani. Se intuiesc imaginile și sunt sensibilizați Planșe cu
Evocarea elevii în vederea lecturării textului punguța cu doi imagini din
bani. poveste
Etapa ortoepico- Frontal
Se face analiza intuitivă a textului
grafică - Care este titlul textului ?
- Cine este autorul? Lectura
- Cu ce fel de literă s-a scris titlul textului ? explicativă
- Din câte alineate este format textul ?
Manualul
Citirea textului
(textul 20 min
Exersarea cititului pe baza procedeelor de lectură: suport)
- citirea textului în șoaptă;
- citirea în lanț;
- citirea model; Frontal

Exerciții de dezvoltare a vorbirii


Iniţierea elevilor în povestirea textului: Povestirea textului
Planșe cu
- formularea de răspunsuri corecte la întrebările puse imagini din
de învăţător și pe baza imaginilor; Explozia stelară poveste
Se completează frontal o planșă cu întrbări- explozia Individual
Planșă
stelară (Anexa 3).

Exersarea scrierii
Se completează fișa de lucru înlocuindu-se imaginile
cu cuvintele potrivite (Anexa 4).
8. Pălăriile Fișe de lucru
gânditoare
Obținerea Activitate pe grupe (Anexa 5)
performanței 7 min Grupe
GRUPA ALBĂ: informează Cocoși-
„Informează-ne care sunt personajele din această simbolul
poveste.” gruoelor
Munca în echipă
GRUPA ROŞIE: spune ce simte
„Spune ce simţi pentru moşneg? Dar pentru babă? De
ce?”

GRUPA GALBENĂ: aduce beneficii


„Cum ar fi trebuit să se comporte baba cu moşneagul
ca să-i fie şi ei bine?”

GRUPA VERDE: generează idei noi


„Ce s-ar fi întâmplat dacă nu ar fi găsit cocoşul
punguţa cu doi bani?”

GRUPA ALBASTRĂ: clarifică


„Clarifică prin ce peripeţii a trecut cocoşul până l-a
îmbogăţit pe moş, aşezând în ordine imaginile”.

GRUPA MOV: identifică greşelile


„Cu ce a greşit baba faţă de moş?”
Individual
Fișe de lucru

9. Elevii vor completa și vor alcătui propoziții , vor găsi Cadranele 8 min
Evaluarea cuvinte cu sens asemănător pentru cuvintele ogradă,
performanțelor
țol și moșneag. (Anexa 6)
Frontal

Se va reaminti litera învățată, se vor da exemple de Cărticica


10. Asigurarea cuvinte care conțin litera g. Prima mea 4 min
retenţiei şi al Conversația poveste
Se precizează tema pentru acasă: citirea textului
transferului adaptat – Prima mea poveste – Punguța cu doi bani
( Anexa 7) și transcrierea unui fragment, Frontal
1 min
11.
Închiderea Se fac aprecieri generale asupra comportamentului Conversația
activității elevilor în timpul activităților, se evidențiază elevii
care au fost activi pe tot parcursul lecției
ANEXA 1 ANEXA 2

S d g t U g M A N O
R
Fi e g n m s a t g o s t m n g
j e b o a
S v b z d g l r p m c n ab e
l i â g
A o r T R g h s u g R T O P C
N
Gm h f w a i ț l â f g s a v
e o g t m
Hga m b e a t p z d ba g e tu
io

ANEXA 3
Completați întrebările:
:

Cine...........................................................................................................................?

De ce.....................................................................................................? Ce........................................................................................?
Când....................................................................................................? Unde..............................................................................?

ANEXA5

PĂLĂRIA ALBĂ : informează

• „Informează-ne care sunt personajele din aceasta poveste.”

PĂLĂRIA ROŞIE:
spune ce simte

• „Spune ce simţi pentru moş? Dar pentru babă? De ce?”

PĂLĂRIA GALBENĂ:
aduce beneficii

• „Cum ar fi trebuit să se comporte baba cu moşul ca să-i fie şi ei bine?”

PĂLĂRIA VERDE:
generează idei noi

• „Ce s-ar fi întâmplat dacă nu ar fi găsit cocoşul punguţa cu doi bani?”

PĂLĂRIA ALBASTRĂ:
clarifică

• „Clarifică prin ce peripeţii a trecut cocoşul până l-a îmbogăţit pe moş, aşezând în ordine imaginile”.

PĂLĂRIA NEAGRĂ:
identifică greşelile

• „Unde a greşit baba faţă de moş?”

ANEXA 6

1. Completează enunţurile : 2. Alcătuieşte două enunţuri în care cuvântul


,, galben” să aibă înţelesuri diferite .
Autorul poveştii este .

Baba avea o .
Moșul avea un .

3. Precizează cuvinte cu sens asemănător pentru: 1. Dă ”viață„ literelor :

ogradă =

ţol =

moşneag =

S-ar putea să vă placă și