Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DE LECTIE

ŞCOALA Gimnazială NR.2.Catelu


CLASA: Pregătitoare
PROPUNĂTOR: Sfeir Geta
DATA: 8. 12. 2017
UNITATEA TEMATICĂ: Ţara
SUBUNITATEA: Casa
DISCIPLINE: Dezvoltare personală (lecție de recapitulare de cunoștințe), Matematică şi explorarea mediului (fixare şi consolidare),
Comunicare în limba română (consolidare), Arte vizuale şi abilități practice (lecție de formare de priceperi și deprinderi)
SUBIECTUL LECŢIILOR: Emoţii – Bucuria, Tristeţea, Frica, Furia
Numărul şi cifra 8
Sunetul şi literele c,C
Poveşti şi căsuţe - Puzzle

DISCIPLINE INTEGRATE: Comunicare în limba română, Dezvoltare personală, Matematică şi explorarea mediului, Muzică şi mişcare,
Arte vizuale şi abilităţi practice
DURATA: 4 ore

SCOPUL: Stimularea interesului pentru însușirea de cunoștințe și deprinderi în cadrul lecțiilor de comunicare în limba română, matematică
și explorarea mediului, dezvoltare personală, arte vizuale și abilități practice.
COMPETENŢE SPECIFICE VIZATE:

D.P.
2.1. Recunoaşterea emoţiilor de bază raportate la experienţele de viaţă trăite.
2.2. Asocierea emoţiilor de bază cu elemente simple de limbaj.
M.E.M.
1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31.
1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-31.
1.3. Ordonarea unor numere date, crescător sau descrescător.
3.1. Identificarea unor fenomene/ procese/structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul identificării unor regularităţi.
C.L.R.
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;
1.2. Identificarea unor mesaje variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar;
1.3. Identificarea sunetului iniţial şi/sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din propoziţii rostite clar şi rar;
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale,in contexte de comuncare cunoscute;
2.2.Transmiterea unor informatii prin intermediul mesajelor simple;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, in diferite contxte de comunicare;
2.4. Exprimarea propriilor idei referitoare la contexte familiare,manifestand interes si incredere in sine;
3.1. Recunoaşterea şi numirea literelor mari şi mici de tipar;
3.2. Identificarea semnificaţiei unor imagini care prezintă întâmplari,fenomene şi evenimente familiare ;
4.1. Trasarea elementelor grafice şi a contururilor literelor, folosind resurse variate;
A.V.A.P.
1. 1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual, exprimat prin desen, care reflectă un context familiar;
1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual;
2.1. Manifestarea liberă a ideilor şi trăirilor personale, apelând la forme simple de exprimare specifice artelor;
2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/ obiecte/construcţii simple pe baza interesului direct.
2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare
vizuală, muzicală, verbală, kinestezică.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

D.P.
O1 - să identifice emoțiile în funcție de indicii nonverbali;
O2 - să asocieze o etichetă verbală expresiei emoționale;
O3 - să identifice propriile emoții în diverse situații;
O4 - să verbalizeze diferite situații trăite ce conțin o anumită încărcătură emoțională .
C.L.R.
O1- să asocieze sunetul „c” cu litera „C” mare de tipar;
O2- să identifice cuvintele care conțin sunetul „c” ;
O3- să despartă cuvintele în silabe ;
O4- să precizeze locul sunetului învățat în structura unor cuvinte;
O5- să alcătuiască propoziții simple, corecte din punct de vedere gramatical;

M.E.M.
O1-– să recunoască cifrele de la 0 – 8, ca simboluri convenţionale ale numerelor mai mici decât 10.
O2 -– să numere crescător şi descrescător, în concentrul 0-8;
O3 – să identifice „vecinii” unui număr dat;
O4 – să efectueze exerciţii de compunere şi descompunere a numărului 8;
O5– să compare numerele date;
O6 – să coloreze planşe în care codul culorilor este dat de numerele învăţate.

A.V.A.P.
O1 - să denumească materialele de lucru necesare pentru realizarea temei propuse;
O2 - să aplice tehnici de lucru adecvate (tăiere, asamblare, lipire);
O3 – să respecte etapele de lucru în vederea realizării produsului final;
O4 - să-și dezvolte capacitatea de cooperare, prin lucru în echipă, în scopul realizării temei date;
O5 - să realizeze o scurtă dramatizare ilustrând o scenă din poveste.

STRATEGII DIDACTICE:

o METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, jocul didactic, exercitiul, observația, munca independentă.
o RESURSE MATERIALE: jetoane cu numere, fişe de lucru, culori, lipici, foarfecă, planșe imagini, calculator, videoproiector.
o FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, în perechi, pe grupe;
o FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: formativă, prin observarea comportamentului elevilor, aprecieri verbale, analiza
produselor activităţii;
o RESURSE TEMPORALE: 35 minute + 10 minute activităţi în completare;
o RESURSE UMANE: 30 elevi
BIBLIOGRAFIE:

1. MECTS -„Programa pentru disciplinele: Comunicare în limba română, Matematică şi explorarea mediului, Dezvoltare personală,
Muzică și mișcare, aprobată prin ordinul ministrului nr. 3418/19.03.2013”, Bucureşti, 2013
Curriculum pentru invăţământul primar, M.E.C.T.S.,2012
2. Molan, Vasile- ”Didactica disciplinelor <<Comunicare în limba română>> și <<Limba și literatura română din învățământul
primar>>”, București, Editura Miniped, 2014
3. Neacșu Ioan și colaboratorii, Metodica predării matematicii, Editura Didactică și Pedagogică, București, 1988

DEMERSUL DIDACTIC
Momentele Competenţe STRATEGII DIDACTICE
lecției/Durata specifice/ DEZVOLTARE PERSONALĂ Metode şi Mijloace Forme de
Obiective Conținutul științific procedee de înv. organi- Evaluare
zare
1.Moment Pregătirea materialelor necesare desfăşurării în bune
organizatoric condiţii a lecției.

10 min Activitatea debutează cu ,,Întâlnirea de dimineaţă”. Se


CLR. realizează salutul de dimineaţă. Frontal
1.1 Prezenţa: Conversaţia
O5 După ce ne-am adunat
Şi frumos ne-am salutat
Colegii ne-am întâlnit
Oare cine n-a venit?
Calendarul Observare
Se completează ,,Calendarul naturii”cu : ziua, luna, naturii a sistematică
anul, anotimpul, starea vremii pentru ziua respectivă.

Mesajul zilei: Ne place iarna!


Audiţie colind: “A venit iarna!”
2. Captarea
atenției Fragmente poezii- Emoţii – Bucuria, Tristeţea, Frica, Conversaţia Frontal
3 min Furia
D.P. Vizionarea unor secvenţe ( scene din poveşti sau desene Observare
3. Anunțarea 2.1. animate -PPT) în vederea identificării şi denumirii Observația a sistematică
temei și a 2.2 emoţiilor de bază ale personajelor prezentate. Conversaţia PPT
obiectivelor O3 Se vor verifica cunoştinţele copiilor despre emoţiile Coli
1 min învăţate. Se prezint şi emoticonii respectivi pentru fiecare flipchart Individual
tip de emoţie. Explicaţia emoticoni
4.Dirijarea
învățării Completarea unor fraze lacunare de tipul: “Baiatul s-a
rătăcit prin pădure şi acum este.....”; “Fetiţa a fost laudată Exerciţiul
10 min de doamna învăţătoare, pentru desenul realizat, iar ea este
acum ........ “; “ Mircea a fost lovit pe nedrept la sport şi
este..... “.
5. Fixarea
cunoștințelor Joc – Roata emoţiilor –
15 min C.L.R. Copiii vor recunoaşte emoţiile si expresiile emoţionale Aprecieri
1.1 corespunzatoare. De asemenea, prin joc ei vor putea să Panou verbale
exprime mai uşor ceea ce simt şi să înveţe cum să Roata Frontal
D.P. gestioneze aceste emoţii. Se vor da exemple de emoţii în emoţiilor
2.1. situaţii diferite.
2.2 “ Ce ai dori să faci atunci când te întâlneşti cu .....?
frica - să mă ţină cineva în braţe, să vorbesc cu parinţii;
tristeţea - să mă implic într-o activitate ce ma înveseleşte; Imagini Analiza
furia - să respir adânc, să aştept să-mi treacă, mirare-sa produselor
incerc sa descopar ce se întampla, bucuria - să reusesc sa
o tin cat mai mult langa mine. Conversaţia
„Ştiu să desenez emoţii!”
A.V.A.P 2.2., Copiii au analizat trăsăturile feţei ursuleţului (poziţia
2.3. sprâncenelor, ochii, gura), în funcţie de emoţia simţită. Observaţia

Elevii vor fi primi fişe. Se va discuta pe marginea


ilustraţiilor, precizându-se din ce poveşti fac parte. Ei vor Fișe, culori
asocia imaginile cu emoţia de bază.
6.Activitate
recreativă Se va intona cântecul ”Dacă vesel se trăieşte”, în timp ce
5 min M.M. 3.1 elevii vor efectua mișcări sugestive. Frontal Aprecieri
verbale
7. Încheierea Se vor face aprecieri generale și individuale asupra
lecției participării elevilor la lecție, precum și asupra
2 min comportamentului lor pe parcursul orei.

Competenţe MATEMATICĂ ȘI EXPLORAREA MEDIULUI STRATEGII DIDACTICE


Momentele specifice/ Metode şi Mijloace Forme de Evaluare
lecției/ Durata Obiective Conținutul științific procedee de înv. organizare
1.Moment Asigurarea unui climat educațional favorabil:
organizatoric ”Emoțiile le-ați știut și spre o altă etapă ați trecut !”.
1 min
Ghicitori:
2. Reactualizarea Este simplu de făcut
cunoștințelor După unu e trecut
4 min Seamănă cu un răţoi
Sigur ştiţi, e cifra ... Conversaţia
(doi)
2. Captarea CLR. E un opt pe jumătate Observarea
atenției 1.1 Cifra iezilor din carte sistematică
1 min O5 După doi el se aşază
Care-i cifra asta, oare? Explicaţia
(trei)
Astăzi vom călători împreună în împărăția numerelor şi
a poveştilor, vom arăta că ştim să numărăm, vom cânta Frontal
şi vom juca jocuri noi și interesante.
De asemenea, elevii vor fi anunţaţi că vor efectua Observația
exerciţii de consolidare a cunoştinţelor referitoare la
numărul şi cifra 8, dar şi la alte numere, pe care le-au
M.E.M. învăţat până acum. Conversaţia
3.Anunțarea temei 1.1;1.2;1.4; Jocul didactic: ” Răspunde repede și corect!” Aprecieri
și a obiectivelor 1.6 Elevii au sarcina de a aşeza pe masă jetoanele verbale
1 min O1, O2, O3, reprezentând numerele naturale de la 0 – 8. Se va
O4, O5, O6 număra în ordine crescătoare și descrescătoare de la 0 la
8, iar elevii vor aseza jetoanele conform sarcinii primite. Exerciţiul
4.Dirijarea CLR. 1.1 De asemenea, vor urma exerciţii variate, ce presupun
învățării O1 selectarea jetonelor cu cifra corespunzătoare:
 numărului de iezi din povestea „Capra cu trei Observarea
iezi”; Plicuri cu sistematică
 anotimpurilor; jetoane
 numărului de zile dintr-o săptămână ( vecinul reprezen-
sau vecinii unor numere date, etc). tând Frontal
 numărului care urmează dupa 5; cifrele 0-8
Conversaţia
5. Consolidarea Joc : „Completaţi căsuţele!” Exercițiul
cunoștințelor
26 min Elevii vor efectua exerciţii de descompunere a Jocul didactic Aprecieri
numărului 8. verbale
Se va completa la tablă, de către elevi, fiecare căsuţă de Individual
pe panou.
Elevii lucrează în perechi, efectuând exerciţii de Observaţia Analiza
descompunere ale unor numere date; Culori, răspun-
Exercițiul carioci surilor
Joc: “Ajută-mă să ajung la căsuţa mea!”
Coli În perechi
Pentru ca fiecare personaj să ajungă la casuţa sa, elevii Problematiza- flipchart
CLR. 1.1 trebuie să îndeplinească anumite sarcini. Se va rea Panou
O2 completa fișa de către elevi. Continuarea unor şiruri
M.E.M date, completarea numerelor care lipsesc. Analiza
.3.1 Elevii vor fi primi fişe, în vederea consolidării Individual produselor
6.Activitate cunostinţelor despre numărul şi cifra 8. Fişe de
recreativă lucru
12 min Cântec – “Numărătoarea” Conversația Frontal Aprecieri
7. Încheierea M.M. 3.1 individuale
lecției Se vor face aprecieri generale și individuale asupra și colective
1 min participării elevilor la lecție, precum și asupra
comportamentului lor pe parcursul orei.
Momentele Competenţe COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ STRATEGII DIDACTICE
lecției/ Durata specifice/ Metode şi Mijloace Forme de Evaluare
Obiective Conținutul științific procedee de înv. organi
zare
1.Moment Pregătirea materialelor necesare desfăşurării în bune
organizatoric condiţii a lecției.
1 min

2. Captarea Ghicitori:
atenției CLR.
2 min 1.1 Nu sunt carte, dar am foi Conversaţia Observarea
O1 Pregătite pentru voi sistematică
Cu linii sau pătrăţele
Să puteţi scrie pe ele.(caietul)
Surpriza Imagini cu Frontal
Drept, înalt si subtirel cuvinte ce
Cu veşmânt de lemn pe el, conţin
Are vârful de cărbune Explicaţia sunetul c,
CLR. 1.1 Pe hârtie multe spune.(creionul) imagini cu
literele C, c
O2 Cât e vara - cucurigu! Aprecieri
Cucurigu - când dă frigu! verbale
M.E.M.3.1 Cine-i frate dumnealui?
Cum il cheamă? Conversaţia
Poţi să-mi spui?
(cocoşul)
3.Anunțarea temei M.M. 3.1 Observația
și a obiectivelor Te păzeşte, dă din coadă, Analiza
Conversaţia
1 min Ştie oasele să roadă, Jocul răspunsuri-
Stă în curte, doarme-n cuşcă didactic lor
Te şi latră, te şi muşcă. Frontal
( câinele)
4.Dirijarea CLR. 1.1, Se va anunța tema lecției și se vor formula obiectivele.
învățării 1.3,1.4, Elevii vor afla că pe parcursul lecției se vor juca şi vor
24 min învăța astfel mai uşor Se descoperă faptul că toate
O1, O2, O3, aceste cuvinte ( caietul, creionul,cocoşul, câinele) Exerciții
O4, O5, O6 încep cu acelaşi sunet, „c” .
Coli Observarea
Joc didactic „Jocul sunetelor” Flipchart sistematică
5. Consolidarea Se vor da exemple de cuvinte care încep, conţin şi se Jocul
cunoștințelor termin cu sunetul „c”. didactic imagini
6 min Exemple de nume de persoane care încep cu sunetul C; litere
Recunoaşterea sunetului ,,c” în cuvinte, dar şi a poziţiei
acestuia . Pentru sunetul respectiv se va selecta litera
M.M. 3.1 corespunzătoare de pe panou - planşa cu literele Exerciţiul Aprecieri
învăţate- Recunosc literele! verbale
Joc: „ Găseşte literele pereche!”
Identificarea literelor mici şi mari învăţate până în
prezent. Individual
O3 Cântec: „Alfabetul năzdrăvan”
M.M. 3.1 Conversaţia
Joc: „ Careul literelor” Observarea
6.Activitate Jocul se va realiza în perechi, iar elevii au sarcina de a Fişe sistematică
recreativă descoperi în careul literelor cât mai multe cuvinte, pe
10 min orizontală şi verticală. Cuvintele găsite vor fi colorate. În perechi
Elevii rezolvă fişa de lucru. (Anexă).
Activitate recreativă Careul
Exerciţiul literelor
A.V.A.P Desen: Codul culorilor
7. Încheierea 2.2., 2.3. Se vor face aprecieri generale și individuale asupra
lecției participării elevilor la lecție, precum și asupra Aprecieri
1 min comportamentului lor pe parcursul orei. verbale

Momentele Competenţe ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE STRATEGII DIDACTICE Evaluare


lecției/ Durata specifice/ Metode şi Mijloace Forme
Obiective Conținutul științific procedee de înv. de
organiz
are
1.Moment Se creează condiţiile optime pentru buna desfăşurare
organizatoric a activităţii propuse:
1 min - aerisirea sălii de clasă;
- pregătirea materialelor necesare;
- distribuirea materialelor necesare elevilor. Observarea
sistematică
Conversaţia
2. Captarea Şi cum voi v-aţi lăudat Frontal
atenției CLR. 1.1 Că nu greşiţi la numărat, Observarea
2 min O5 Prin poveşti am răscolit sistematică
Şi uitaţi ce am găsit… Conversația

3.Anunțarea Se prezintă elevilor tema lucrării şi obiectivele Aprecieri


titlului și a operaţionale în termini accesibili lor. Explicaţia verbale
obiectivelor
1 min Intuirea materialelor şi prezentarea Conversaţia Lucrarea
lucrării model model
CLR. 1.1
O5 Se va intui materialul de pe bănci: plicuri, componente
puzzle ce urmează a fi tăiate, lipici, foarfecă, coli
4.Formare de flipchart.
priceperi si Elevii sunt solicitaţi sǎ numeascǎ materialele necesare Observația
deprinderi realizării tablourilor. materiale Analiza
30 min Se va discuta despre modul în care acestea vor fi prezentate răspunsurilor
utilizate.
Conversaţia Frontal
Demonstrarea şi explicarea modului de lucru

Li se vor prezenta elevilor etapele de realizare a lucrǎrii: Observarea


sistematică
- tăierea după contur; Problematiza-
rea Tablouri,
- asamblarea pieselor; coli
flipchart
- lipirea pieselor de puzzle. lipici,
foarfeca Aprecieri
Copiii vor descoperi prin asamblarea pieselor de puzzle verbale
A.V.A.P casuţe din poveştile cunoscute. Imagini
1.1.1.3 Se va insista asupra procedeelor de lucru , precum şi a povesti
2.2., 2.3. criteriilor pe baza cărora se va realiza evaluarea
O1, O2, O3, lucrărilor elevilor:
O5, O6 1.Respectarea etapelor de lucru corespunzătoare
lucrării propuse ( tăiere, asamblare, lipire) Observarea
2.Realizarea integrală a lucrării sistematică
3.Corectitudinea execuţiei
Conversaţia
Realizarea lucrǎrilor de cǎtre elevi

Se urmăreşte capacitatea elevilor de a folosi corect


materialele necesare şi de a respecta etapele de lucru.
Se lucrează pe pe grupe. Fiecare grupă va tăia, va
asambla şi va lipi piesele de puzzle în mod
corespunzător.
A.V.A.P Voi urmǎri executarea lucrǎrii ajutând elevii care au
2.2., 2.3. nevoie, dând indicaţii individuale suplimentare, făcând Pe grupe
O6 observaţii. Exerciţiul

Audiţie: “ Căsuţa din pădure” Aprecieri


5. Activitate M.M. 3.1 Pe măsură ce lucrările sunt gata, se vor evalua printr-un verbale
recreativă tur al galeriei, apreciind obiectiv produsul realizat.
15 min Fiecare grupă îşi va prezenta tabloul realizat.
Discuţii pe marginea ilustraţiilor. Se numesc poveştile Conversaţia
şi personajele prezentate în imagini.
Se vor pune scurte întrebări pe marginea acestora.
Va fi apreciat modul în care elevii au colaborat în cadrul
6. Evaluarea CLR. 1.1 grupului. Pe grupe
lucrărilor O5 Se vor face aprecieri şi autoaprecieri, ţinându-se cont de
1 min următoarele criterii:
MEM 1.2 Aprecieri
- respectarea etapelor de lucru; Observaţia individuale și
colective
- gradul de finalizare al lucrǎrii;

- aspectul estetic al lucrării în ansamblul ei.

S-ar putea să vă placă și