Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DIDACTIC
Domeniul de pregatire de baza: Turism si Alimentatie
Disciplina: Igiena si securitatea muncii in turism si alimentatie
Clasa: a X-a A
Subiectul lectiei: IGIENA MUNCII
Tipul de lectie: Lectie de comunicare /însușire de noi cunoștințe
Prof. : ing. Erhan Luminița Nicoleta
Durata lecției: 50 min.
Data: 18.03.2016
Unitatea de competență: 1 Identificare a factorilor de risc și aplicarea măsurilor de igienă și securitate a muncii
Competente specifice vizate:
1. Aplică legislaţia şi reglementările privind securitatea şi sănătatea la locul de muncă, prevenirea şi stingerea incendiilor
2. Ia măsuri pentru reducerea factorilor de risc
Competente derivate:
CD - Sa defineasca igiena muncii;
CD - Sa enumere problemele studiate de igiena muncii;
CD - Sa defineasca noxele industriale care genereaza bolile profesionale;
CD - Sa enumere principalele categorii de agenti nocivi proprii mediului de munca;
CD - Sa descrie principalele noxe si efectul lor asupra organismului;
CD - Sa explice in ce consta igiena locului de munca;
CD - Sa enumere masuri si reguli de igiena individuala;
CD - Sa alcatuiasca o lista cu idei pentru imbunatatirea igienei muncii pe care o desfasoara.
SCOALA PROFESIONALA SPECIALA C-LUNG MOLDOVENESC
PROF.ING. ERHAN LUMINITA NICOLETA
Continuturi:
CT - Igiena muncii (definitie, probleme studiate);
CT - Agentii nocivi (categorii, , efectul lor asupra organismului);
CT - Masuri ergonomice de imbunatatire a conditiilor de munca;
CT - Igiena locului de munca;
CT - Igiena individuala;
CT - Factorii de risc.
Tipul de strategie: Strategia didactica bazata prioritar pe actiunea de comunicare
Metode si procedee: expunerea, conversatia euristica, dialogul, lucrul cu fise, "Metoda 6-3-5"
Mijloace de invatamant: fise de lucru, planse, portofoliul
Forme de organizare: frontala - pe grupe - individuala
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
(secvențele lecției)
Nr Etape Com- Activitati de invatare Strategie Evaluare
crt Timp petente Continuturi didactica
Profesor Elevi
1. Captarea Adreseaza salutul. Instaureaza o Raspund la salutul profesorului. Activitate frontala Observarea
atentiei 5min. atmosfera prietenoasa dar serioasa Se pregatesc pentru lectie. Dialogul elevilor
2. Anuntarea temei, a CS Prezinta clar tema si structura orei. Se arata interesati de subiect si fac Activitate frontala Observarea
competentelor Precizeaza competentele care legatura cu tematica celorlalte ore Expunere elevilor
5min. trebuie realizate. Scrie tema si despre procese tehnologice. Conversatia
continuturile. Isi noteaza tema pe caiet. euristica
3. Reactualizarea celor CS Situeaza subiectul in contextul Raspund intrebarilor profesorului. Activitate frontala Evaluare
necesare disciplinei, prin adresarea unor Descopera prin deductie logica Dialogul orala prin
10min. intrebari: rolul factorilor in procesul de Problematizare aprecierea
SCOALA PROFESIONALA SPECIALA C-LUNG MOLDOVENESC
PROF.ING. ERHAN LUMINITA NICOLETA
METODA 6-3-5
Enuntati 3 idei legate de igiena muncii pe care o desfasurati.
Incercati ca prin idei noi, sa imbunatatiti in mod creativ aceste solutii.
Nr.
IDEEA 1 IDEEA 2 IDEEA 3
crt
1.
2.
3.
4.