Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Data: 19.10.2012

Unitatea: Şcoala Gimnaziala Nr. 2 Calacea

Clasa: a I

Profesor: Pasca Ioana Florina

Aria curricularǎ: Tehnologii

Obiectul: Abilitati practice

Subiectul: “Coşul cu fructe de toamnǎ”

Tipul lecţiei: formare/consolidare de priceperi şi deprinderi prin lucrǎri practice


OBIECTIV GENERAL: ¤ perfectionarea deprinderilor de decupare, lipire si imbinarea
armonioasa a fructelor;

OBIECTIVE CADRU:
¤ cunoaşterea si utilizarea unor tehnici de lucru cu diverse materiale;
¤ proiectarea, confectionarea si evaluarea unor produse;
OBIECTIVE DE REFERINTA:
1.2- sa combine tehnici si instrumente variate in vederea indeplinirii unui scop propus ;
2.2 – sa aprecieze calitatea unui produs in functie de criteriile simple date;

OBIECTIVE OPERATIONALE :
O1 - sa decupeze dupa contur ;
O2 – sa asambleze corect si estetic partile componente ale colajului ;
O3 – sa lucreze curat si ingrijit;
O4 – sa aprecieze obiectiv lucrarea personala si pe cele ale colegilor;
STRATEGII DIDACTICE:
a ) Metode si procedee : M1 - conversatia
M2 – explicatia
M3 – demonstrarea
M4 – munca independenta
b ) Mijloace didactice: m1 – hartie colorata
m2 – cos cu fructe
m3 – foarfeca
m4 – lipici
c) Forme de organizare: frontal , individual
d) Resurse umane: 18 elevi
e) Resurse de timp: 45 minute
e)Forme si strategii de evaluare: E1 – frontala
E2 – individuala
E3 – evauluare de catre colegi
Bibliografie:
 Curriculum Naţional 2004
 Metodica predǎrii abilitǎţilor practice în învǎţǎmantul primar, Bucureşti
Autori: Ion Serdeanu,Florian Dituleasca.
DESFǍŞURAREA ACTIVITǍŢII

Nr. Momentele Ob Activitatea învǎţǎtorului Activitatea Strategii didactice EVALUARE

crt lectiei elevilor Mijloace şi Metode şi


materiale procedee
1 Moment Asigurarea climatului proprice Elevii se pregǎtesc
organizatoric pentru desfǎşurarea optimǎ a orei pentru lecţie.
de abilitati practice.
2 Captarea Realizez captarea atentiei printr-o Elevii asculta
atenţiei poezie despre anotimpul toamna. poezia. conversatia
FRUCTELE DULCI ALE TOAMNEI
de Lucia Muntean

Toamna trece prin livadă


Rodul anului să vadă:
Mărul roşu auriu,
Strugurele ruginiu,
Para galbenă zemoasă,
Pruna dulce şi gustoasă.
Piersica cu puf pudrată
Şi gutuia aromată.
Toamna strânge-n coş de toate,
Fructe bune şi bucate.
Şi-apoi spune tuturor:
- Vin şi anul viitor.
3 Reactualizarea Se poartǎ o scurtǎ discuţie
cunoştinţelor referitoare la anotimpul toamna.
- Despre ce anotimp este vorba in Este vorba despre conversaţia FRONTALA

poezie? anotimpul toamna .


- Care sunt lunile anotimpului Lunile anotimpului
toamna ? toamna
sunt :septembrie,
- Ce se întâmplǎ toamna ? octombrie şi
noiembrie.
Toamna frunzele
copacilor
îngǎlbenesc şi cad,
pǎsǎrelele cǎlǎtoare
pleacǎ , afarǎ este
mai frig, bate
vântul, plouǎ.
- Ce fac mamele voastre toamna ? Mamele pregǎtesc conversatia
dulceţuri şi
compoturi pentru
iarnǎ.
- Care sunt fructele din care Mamele noastre fac
mamele voastre fac compot ? compot din mere,
pere, prune, gutui,
struguri.
4 Anunţarea temei Astǎzi, pentru cǎ tot am vorbit Copiii sunt atenţi.
şi a obiectivelor despre fructe specifice conversaţia
anotimpului toamna, vom realiza,
la ora de abilitati practice lucrarea
« Coşul cu fructe de toamna ».
5 Prezentarea Elevii primesc cate un plic cu
modelului O5 materialele necesare.
Se cere elevilor sǎ identifice Elevii enumerǎ explicaţia
materialele pe care le au in plic. materialele pe care plaşǎ model
Se prezintǎ planşa-model şi se le-au primit.
poartǎ o discuţie pe baza acesteia.
Prezin elevilor etapele de lucru Elevii sunt atenţi la demonstraţia
necesare pentru realizarea etapele de lucru.
produsului finit ;
6 Dirijarea Dupǎ ce s-a prezentat modelul şi
învǎţǎrii O1 s-au expicat paşii necesari Elevii lucreazǎ. hârtie Activitatea
realizǎrii lucrǎrii, expun modelul coloratǎ practicǎ
O2 la panou şi le urez copiilor « Spor foarfecǎ
la lucru ! »
O3 Ỉn timp ce elevii lucreazǎ am lipici
grijǎ ca etapele sǎ fie respectate.
Acolo unde elevii întâmpinǎ
dificultǎţi dau explicaţiile
necesare şi ofer ajutor.
7 Evaluarea Cu 7 minute inainte de a se suna
INDIVIDUALA
lucrarilor ii voi anunta sa se aproprie de - elevii vor analiza expunerea
finalizarea lucrarii. lucrarile EV DE CATRE
COLEGI
Sunt selectate o serie de lucrari
din clasa care vor fi analizate de
catre elevi dupa:
-respectarea temei propuse
-aspectul ingrijit al lucrarii
8 Ỉncheierea Se fac aprecieri generale şi Copiii sunt atenţi conversaţia
individuale asupra modului în la aprecieri.
care elevii au participat la
activitate.
DIPLOMǍ
Se acordǎ elevului ……………………………………….,de la
Şcoala Gimnaziala Nr.2 Calacea , clasa I, pentru realizarea lucrǎrii
“Coşul cu fructe de toamnǎ”.

Profesor,
Pasca Ioana Florina

DIPLOMǍ
Se acordǎ elevului ……………………………………….,de la
Şcoala Gimnaziala Nr.2 Calacea , clasa I, pentru realizarea lucrǎrii
“Coşul cu fructe de toamnǎ”.

Profesor,
Pasca Ioana Florina
FRUCTELE DULCI ALE TOAMNEI
de Lucia Muntean

Toamna trece prin livadă


Rodul anului să vadă:
Mărul roşu auriu,
Strugurele ruginiu,
Para galbenă zemoasă,
Pruna dulce şi gustoasă.
Piersica cu puf pudrată
Şi gutuia aromată.
Toamna strânge-n coş de toate,
Fructe bune şi bucate.
Şi-apoi spune tuturor:
- Vin şi anul viitor.

S-ar putea să vă placă și