Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DIDACTIC
Clasa: a VIII-a
Obiectul: Limba şi literatura română
Subiectul: Derivarea
Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi
Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1: să recunoască cuvintele obţinute prin mijloace interne de îmbogăţire a vocabularului, precizând aceste mijloace, din textul dat;
O2: să identifice mijloacele de îmbogăţire a vocabularului prin care s-au obţinut cuvintele date;
O3: să explice formarea unor cuvinte derivate;
O4: să indice felul sufixelor şi al prefixelor din derivatele prezentate;
O5: să identifice derivatele parasintetice din fragmentul menţionat;
O6: să formeze derivate cu sufixe sau prefixe.
Strategia didactică: mixtă.
Resurse procedurale: observaţia independentă, conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, lucrul cu manualul,
activitatea independentă, metode ale gândirii critice.
Resurse materiale: fişe de lucru, jetoane, manualul.
Forme de organizare: frontal, individual, în perechi, pe grupe.
Bibliografie:
o M.E.N., C.N.C., Curriculum Naţional ― Programe şcolare pentru clasele a V-a – a VIII-a. Aria curriculară limbă şi comunicare,
Bucureşti.
o Sâmihăian, Florentina, O didactică a limbii și literaturii române, Grupul Editorial Art, 2014
o Pamfil, Alina, Limba şi literatura română în şcoală. Structuri didactice deschise, Cluj-Napoca, Ed. Paralela 45, 2004.
o Sarivan, L. (coord.), Predarea interactivă centrată pe elev. Module pentru dezvoltarea profesională a personalului didactic,
Bucureşti, Educaţia 2000+, 2005.
o Crişan, A., Dobra, S., Sâmihăian, F., Limba română. Manual pentru clasa a VIII-a, Bucureşti, Humanitas Educaţional, 2003.
Prof. Bătărigă Elena Brînduşa ― Şcoala Gimnazială „Maica Domnului” Roşiori, Ialomiţa ― Proiect didactic: Derivarea (clasa a VIII-a) 1
Desfăşurarea lecţiei
Prof. Bătărigă Elena Brînduşa ― Şcoala Gimnazială „Maica Domnului” Roşiori, Ialomiţa ― Proiect didactic: Derivarea (clasa a VIII-a) 2
derivatelor din textul dat, apoi a celor
O5 de la ex. 1, p.26 din manual
5 min. (Humanitas), indicând felul sufixelor - Activitatea frontală
şi al prefixelor. - explicaţia,
- Cer identificarea derivatelor parasintetice din conversaţia euristică,
text. - Elevii identifică derivatele parasinte- exerciţiul, observaţia
tice din text şi dau exemple de astfel independentă
O6 de derivate.
5. Reflecţia 5 min. - Activitate indepen-
dentă; fişe de lucru;
- Prezint fişele de lucru; explic sarcinile de explicaţia, exerciţiul,
lucru. - Fiecare elev primeşte o fişă de lucru problematizarea
în care trebuie să alcătuiască derivate
3 min. cu sufixe şi prefixe date şi să extragă - Activitate indepen-
derivatele din şiruri de cuvinte. dentă
Prof. Bătărigă Elena Brînduşa ― Şcoala Gimnazială „Maica Domnului” Roşiori, Ialomiţa ― Proiect didactic: Derivarea (clasa a VIII-a) 3