Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Data: 23.10.2018
Școala Gimnazială Dorna Arini
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Clasa a VIII-a
Propunător: Lungoci Andreea-Amalia
Unitatea de învățare: Genul liric
Titlul activității: Mijloace de îmbogăţire a vocabularului
Tipul lecției: de aprofundare a cunoştinţelor

Competente generale, sociale si civice


1. Receptarea mesajului oral în diferite situații de comunicare.
2. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situația de comunicare monologată și dialogată.
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare și nonliterare, în scopuri diverse.
4. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.

Competente specifice vizate


1.5 aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat;
2.5 captarea şi menţinerea atenţiei interlocutorului prin modul de prezentare al mesajului;
3.2 sesizarea valorii expresive a mijloacelor de îmbogăţire a vocabularului;

Valori si atitudini
 Cultivarea interesului pentru lectură și a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul literaturii.
 Stimularea gândirii autonome, reflexive și critice în raport cu diverse mesaje receptate.
 Cultivarea unei atitudini pozitive față de comunicare prin conștientizarea impactului limbajului asupra celorlalți și prin nevoia de a înțelege și
de a folosi limbajul într-o manieră pozitivă, responsabilă din punct de vedere social.
 Cultivarea unei atitudini pozitive față de limba română și recunoașterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală și îmbogățirea
orizontului cultural.
Obiective operationale
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili să indeplinească următoarele obiective:
1) Cognitive:
O1 să indice derivate diminutivale şi augmentative pentru cuvintele date;
O2 să indice tipul de sufixe/ prefixe din cuvintele derivate date;
O3 să formeze derivate parasintetice şi serii derivative de la cuvintele date;
O4 să precizeze modul de compunere al cuvintelor indicate;
O5 să ilustreze, prin enunţuri, valorile morfologice ale cuvintelor;
O6 să indice sinonime neologice cuvintelor date.
2) Afective:
a. să motiveze alegerile făcute;
b. să lucreze individual și pe grupe.
Strategii didactice:
Metode si procedee: conversația euristică, observația, explicația, exercițiul de exprimare a opiniei.
Materiale didactice: caiete, cretă, fișe de lucru.
Forme de organizare a activitatii: frontală, individuală, în perechi.
Resurse:
Resurse umane: clasă omogenă de 14 elevi.
Locul de desfasurare: sala de clasă
Timp: 50 de minute
Bibliografice:
 Alina Curcan, Marinela Pantazi, Limba şi literatura română. Ghid complet pentru Evaluarea Naţională. Clasa a VIII-a. 90 de teste. Noţiuni
teoretice. Fişe de lucru, ed. Booklet, Bucureşti, 2017, pag.163.
Conditii prealabile:
o Capacitatea normală de învățare a elevilor de clasa a VIII-a.
o Deprinderi de a lucra în echipă și de a utiliza anumite metode.
Evaluare: orală, interevaluare, autoevaluare
Scenariu didactic
Momente şi obiective Timp Conţinutul lecţiei Activităţi de învăţare Strategii didactice
operaţionale
Forme de Resurse Probe de evaluare
organizare materiale şi
procedurale
I.EVOCAREA 5 Asigurarea condiţiilor Activitate Conversaţia
min necesare desfăşurării frontală
Moment optime a activităţii
organizatoric
Captarea atenţiei Completarea unui -exerciţiu de completare şi a unui
ciorchine pornind de ciorchine pornind de la cuvântul Exerciţiul Completează
la cuvântul „vocabular” ciorchinele dat cu
„vocabular” noţiunile legate de
cuvântul „vocabular”
la care te gândeşti
Anunţarea titlului Anunţarea titlului Mijloace de îmbogăţire a
şi a obiectivelor lecţiei şi comunicarea vocabularului
urmărite obiectivelor
operaţionale
II:REALIZAREA 30 Indicarea derivatelor -exerciţii de construire de cuvinte Activitate Exerciţiul Scrie câte un derivat
min solicitate derivate frontală şi diminutival şi unul
SENSULUI individuală Conversaţia augmentativ pentru
Conducerea Recunoaşterea -exerciţii de identificare a cuvintele date.
învăţării (O1, O2, tipurilor de prefixe şi/ tipurilor de prefixe/sufixe din Explicaţia Precizează tipul
sau sufixe cuvintele date sufixelor/ prefixelor
O3) din cuvintele de mai
jos.
Crearea de derivate -exerciţii de formare de derivate Formează derivate
parasintetice şi serii parasintetice şi de serii parasintetice de la
derivative, pornind de derivative, pornind de la cuvintele „floare”,
la cuvinte date cuvintele date „des”.
Argumentarea Formează seria
derivativă a cuvintelor
„ţară”, „cetate”.
Activitate
frontală, în
Conducerea Identificarea modului -exerciţi de identificare a perechi şi Precizează modul de
de compunere prin modului de formare al cuvintelor individuală compunere al
învăţării (O1, O2, care s-au format indicate următoarelor cuvinte.
O3) cuvintele indicate

10 Alcătuirea de enunţuri -exerciţii de alcătuire de enunţuri Exerciţiul Alcătuieşte enunţuri


min cu ortogramele date corecte cu
Indicarea sinonimelor Conversaţia ortogramele date.
neologice -exerciţii de indicare a Scrie câte un sinonim
sinonimelor neologice Explicaţia neologic pentru
cuvintele următoare.
Argumentarea
Obţinerea -exerciţii de construire de Dă exemplu de cuvinte
enunţuri, respectând cerinţa dată formate cu prefixoid
performanţei şi şi/ sau prefixoid,
asigurarea feed- precizând modul de
back-ului (O4, formare al acestora.
Alcătuieşte enunţuri în
O5, O6) care cuvintele „au” şi
„o” să aibă valori
morfologice diferite.
III:REFLECŢIA 5 Scurtă compunere -exerciţiul creator Activitate Exerciţiul Alcătuieşte un text de
min cuprinzând cuvinte frontală Conversaţia 5-7 rânduri în care să
(O1, O2, O3, O4, formate prin Explicaţia ai cuvinte formate prin
O5, O6) mijloacele de Argumentarea cele trei mijloace de
Evaluarea îmbogăţire a îmbogăţire a
vocabularului învăţate. vocabularului, precum
şi două neologisme.
Asigurarea
retenţiei şi a
transferului
Fisa de lucru
Clasa a VIII-a

1) Scrie câte un derivat diminutival și unul augmentativ pentru următoarele cuvinte:


 Băiat=  Cățel=  Creion=
 Casă=  Frunză=

2) Precizează tipul sufixelor din următoarele cuvinte derivate (fi cu mare băgare de seamă la capcanele întâlnite) :
o Olar= o Mărime= o Cerință=
o Umbrar= o Țărănime= o Piperniță=
o Croitor= o Pieptiș=
o Plutitor= o Zmeuriș=
3) Numește tipul prefixelor din cuvintele de mai jos:
 Neșansă  Descrețit  Răscitit
 Ilegalitate  Despletit  Recitit
 Anormal  Deșirat  Reamintit
 Rememorat
4) Formează câte un derivat parasintetic de la cuvintele: floare, des.
5) Formează câte o serie derivativă pornind de la cuvintele: țară, cetate.
6) Alcătuiește enunțuri corecte cu ortogramele: defel/ de fel, numai/ nu mai.
7) Precizează modul de compunere al cuvintelor următoare:
Trei-frați-pătați- RATB-
BCR- Despre-
Altcineva-
8) Dă câte un sinonim neologic pentru cuvintele următoare:
 Cutremur=  Ciudat=  Trecător=
 Bănuială=  Rai=  Greșeală=
 Pecete=  A îngropa=  A hotărî=
 A convinge=  A muri=  Jignire=
 Urmaș=  Frumos=  Neliniște=

9) Dă exemplu de un cuvânt format cu prefixoid și de un cuvânt format cu sufixoid și precizează sensul acestor cuvinte .
10) Alcătuiește enunțuri în care cuvintele ”au” și ”o” să aibă minimum două valori morfologice diferite, pe care să le precizezi.
11) Alcătuieşte un text de 5-7 rânduri în care să ai cuvinte formate prin cele trei mijloace de îmbogăţire a vocabularului, precum
şi două neologisme.

Temă acasă:
Citeşte cu atenţie textul dat :
Tu n-ai văzut niciodată îngeri întristați, pentru că îngerii vin numai după ce adorm copiii şi pleacă atunci când copiii încep
să-şi deschidă ochii. Nu s-au deschis bine genele, şi îngerii au şi zburat. Fiecare copil are un înger al lui care-i poartă de grijă când
Mama doarme. Dar şi Mama doarme iepureşte şi îngerul stă bine de pază. Dacă n-ar fi îngeri, copiii ar uita să se mai scoale şi nici
nu ar visa frumos. Îngerii, noaptea, ca să nu li se urască, se joacă în somn cu fetiţele şi băieţii, îi descântă, îi farmecă şi-i fac să vadă-
n cer, în lumea poveştilor frumoase. Căci şi în somn li s-ar urî copiilor, dacă nu ar fi îngerii să li se arate.
(Tudor Arghezi, Îngerii)
1. Identifică, în text, un cuvânt care s-a format prin conversiune, unul prin derivare și unul prin compunere.

2. Precizeazǎ mijlocul intern de îmbogǎţire a vocabularului prin care s-au format cuvintele :
sărăcăcios=
miazăzi=
neînsemnat=
căzute (...câteva firmituri căzute... )=
3. Scrie câte un sinonim pentru cuvintele/expresiile subliniate din textul marcat.
întristați=
numai=
să se arate=
poartă de grijă=

S-ar putea să vă placă și