Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Data: 20. III. 2013


Clasa a VIII-a
Şcoala Gimnaziala “ Alexei Mateevici” Movileni
Propunator:Prof.Sonu Elena-Ramona
Obiectul: Limba si literatura romana
Subiectul: Lumea personajelor de comedie ale lui I. L.
Caragiale
Tipul lectiei:Actualizare si verificare a cunostinţelor
Timp: 50`

Obiective de referinta:
-sa asigure coerenta ideilor exprimate;
-sa-si exprime, in scris, opinii,pareri argumentate
corespunzator;
-sa deosebeasca elementele de ansamblu de cele detaliate
dintr-un text dramatic.

Obiective operationale: la sfarsitul orei elevii vor fi capabili:


obiective cognitive:-sa identifice trasaturile personajelor
studiate;
-sa descrie situatii inedite din textul
dramatic;
-sa interpreteze in scris si oral
tipologiile existente;
-sa compare personaje diferite;
-sa aplice intr-un alt tip de text
(Cv,scrisoare) personalitatea personajului.

Obiective afective:-sa participe cu interes la actul


comunicarii;
-sa includa noile cunostinte in propriul lor
sistem de valori.
Obiective motrice:-sa-si exprime fluent si convingator
opinia;
-sa demonstreze abilitati de creativitate.

STRATEGIA DIDACTICA: activ-participativa :


Mijloace de invatamant : manualul clasei a VIII-a,Editura
Humanitas, I. L. Caragiale-Comedii, fise de lucru, vidoproiectorul,
cd-ul, cubul.
Metode si procedee : conversatia euristica, explicatia,
problematizarea, jocul de rol, scrisoarea virtuala, ochiul critic,
diagrama Venn, dezbaterea.
Forme de organizare : frontal, individual, pe grupe.

Bibliografie :
I.L. Caragiale- O scrisoare pierduta ;
Dictionar de personaje literare ;
Constantin Parfene- Metodica predarii limbii romane.
Boris Craciun- Pe urmele scriitorilor din vatra limbii romane
-Programe şcolare pentru clasele V-VIII. Aria curriculara: limbă şi
comunicare, Bucureşti, 1999;
- ,,Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba şi
literatura română’’– învăţământ primar şi gimnazial, Ministerul Educaţiei şi
Cercetării, 2002
- Valeriu Marinescu, ,,Metodica predării limbii şi literaturii române’’,
Ed. Fundaţiei România de mâine, Bucureşti, 2002;
- Daniela Nedelcuţ, ,,Exerciţii de limba română, compuneri şi tehnici
de studiu’’ , Ed. Cardinal, 1994
- L. Papadima, "Comediile lui I.L.Caragiale", Ed. Humanitas, 1996;
DESFASURAREA LECTIEI

1.Moment organizatoric : 2`
Se verifica prezenta si se pregatesc materialele
necesare desfasurarii orei.

2.Captarea atentiei : 3`
Se prezinta pornind de la afirmatia lui Liviu
Papadima : ,,Et in Arcadia ego…Et in Caragialia
ego…’’ actualitatea lui I. L.Caragiale. O eleva va
prezenta o secventa din comedie , interpretand rolul
lui Zoe.

3.Verificarea cunostintelor : 5`
Se va efectua in mod frontal dar si individual ,
elevii fiind solicitati sa ofere cateva informatii despre
personajele lui I. L. Caragiale.

4.Anuntarea subiectului si a
obiectivelor operationale: 2`
Profesorul spune titlul lectiei si il scrie pe tabla ,
iar elevii pe caiete. Sunt prezentate obiectivele
operationale.

5.Prezentarea sarcinilor de lucru : 3-5`


Clasa impartita in trei grupe de lucru va primi
explicatiile necesare .Se folosesc doua metode
active : Metoda horoscopului in caracterizarea unui
personaj si Cubul.

6.Conducerea invatarii si actualizarea


cunostintelor : 30-32`
Prima metoda activa de lucru va fi cea a
horoscopului. Pe baza unor trasaturi zodiacale (vezi
anexa 1) elevii vor caracteriza singurul personaj
feminin din piesa:,,femeia-barbat’’,dupa cum afirma
Serban Cioculescu. Vor fi ascultate cele trei
caracterizari.(10-12`).
A doua metoda va fi cea a cubului. Va fi vizionata o
secventa din piesa de teatru : O scrisoare pierduta.
Un elev numit anterior va rostogoli cubul de trei ori
(exceptie facand cazul in care se repeta un numar).
Fiecare grupa va primi o cerinta din cele sase
existente pe care elevii vor trebui sa o solutioneze
astfel :

DESCRIE personajele si conflictul din secventa


vizionata anterior .
Grupa care va primi aceasta cerinta va trebui
sa prezinte cele trei personaje existente, legaturile
dintre ei si conflictul ce ia nastere aici .

COMPARA personajul feminin din


comedie cu un alt personaj feminin dintr-o alta opera a lui
I. L. Caragiale.
Elevii din grupa, ce vor avea aceasta cerinta vor
prezenta prin metoda asemanari-deosebiri compararea
lui Zoe cu Doamna Maria Popescu din schita Vizita sau cu
una din cele trei doamne din schita D-l Goe.

ASOCIAZA fiecarui personaj din cele


caricaturizate in plansele afisate, o tipologie.
Elevii vor scrie personajele si le vor include intr-
o tipologie, putand face referire si la conotatiile
onomastice ale acestora.

ANALIZEAZA comportamentul personajului


Stefan Tipatescu pornind de la secventa vizionata
anterior.
Elevilor le este cerut sa prezinte caracteristicile
personajului atat in secventa urmarita cat si pe tot
parcursul comediei, insistand pe trasaturile definitorii.

APLICA intr-un Curriculum vitae


trasaturile lui Nae Catavencu.
Intreaga grupa va trebui sa lucreze intr-un Cv
sablon si sa ilustreze trasaturile definitorii ale
personajului.

ARGUMENTEAZA rolul Cetăţeanului


turmentat în comedia “O scrisoare pierdută”.
Elevii vor trebui sa isi prezinte opinia despre rolul
Cetăţeanului turmentat în piesă. (20`)

7.Asigurarea feed-back-ului si a performantei :


se realizeaza pe tot parcursul activitatii, frontal si
independent.

8.Asigurarea retentiei si a transferului : se


realizeaza pe tot parcursul lectiei si prin tema pentru
acasa.

9. Incheierea lectiei : 3`
Pentru acasa elevii vor trebui sa alcatuiasca o scrisoare
adresata oricarui personaj dorit de ei, din cele existente in
comedia « O scrisoare pierduta » de I. L. Caragiale .
Anexa 1
Metoda Horoscopului

BERBEC TAUR GEMENI

(21.03 – 20.04) 21.04 – 21.05) 22.05 – 20.06)

Trăsături: Trăsături: Trăsături:

Plin de iniţiativă Tenace Multilateral

Dinamic Stoic Altruist

Hotărât Prudent Magnetic

Egoist Inflexibil Perspicace

Extremist Convenţional Capricios

Neortodox Încăpăţânat Ambiguu

Capricios Rigid VALOARE- deştept

VALOARE- idealism VALOARE- hotărâre PERCOL- împrăştiat

PERICOL-egoism PERICOL-posesiv

RAC LEU FECIOARA

(21.06 – 20.07) 21.07 – 21.08) (22.08 – 21.09)

Trăsături: Trăsături: Trăsături:

Intuitiv Optimist Perfecţionist


Analitic Vivace Obiectiv

Sociabil Ambidextru Analitic

Hipersensibil Arogant Încăpăţânat

Ostentativ Opulent Precaut

Susceptibil Ostentativ Indecis

Impetuos modest

VALOARE-sensibilitate VALOARE-magnetism VALOARE-capacitate analitică

PERICOL-nesiguranţă PERICOL-egoism PERICOL-hipercriticism

BALANŢĂ SCORPION SĂGETĂTOR

(22.09 – 22.10) (23.10 – 22.11) (23.11 – 2O.12)

Trăsături: Trăsături: Trăsături:

Intuitiv Tenace Neinteresat

Logic Întreprinzător Idealist

Estetic Pasionat Profetic

Temperat Ager Compătimitor

Autocompătimitor Arogant Risipitor

Indolent Senzual Încăpăţânat

Indecis Nemilos Lipsit de tact

VALOARE-diplomaţie Sarcastic De neîncredere

PERICOL-autocompătimire VALOARE-scop VALOARE-viziune

PERICOL-nemilos PERICOL-împrăştiat

CAPRICORN VĂRSĂTOR PEŞTI

(21.12 – 19.01) 20.01 – 18.02) (19.02 – 20.03)

Trăsături: Trăsături: Trăsături:

Diplomatic Omenos Filantropic

Pragmatic Meditativ Compătimitor

Profund Onorabil Adaptabil


Întreprinzător Altruist Supersensibil

Avar Excentric Credul

Egoist Lipsit de simţ practic Risipitor

Materialist De neînduplecat Capricios

Carierist VALOARE-zelos VALOARE-flexibilitate

VALOARE-ambiţie PERICOL-fanatism PERICOL-autocompătimire

PERICOL-rigiditate

Anexa 2

DESCRIE personajele si conflictul din secventa


vizionata anterior .

COMPARA personajul feminin din comedie cu un


alt personaj feminin dintr-o alta opera a lui I. L. Caragiale
(studiata in anii anteriori).

ASOCIAZA fiecarui personaj din cele caricaturizate


in plansele afisate, o tipologie.

ANALIZEAZA comportamentul personajului Stefan


Tipatescu pornind de la secventa vizionata anterior.
APLICA intr-un Curriculum vitae trasaturile lui Nae
Catavencu.

ARGUMENTEAZA rolul Cetăţeanului turmentat în


comedia “Oscrisoare pierdută”.

Anexa 3

CURRICULUM VITAE

Nume/prenume

Nationalitate

Studii

Experienta profesionala
Abilitati

Hobby-uri

Recomandari

S-ar putea să vă placă și