Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Clasa :a VI-a

Data :

Prof.Cebotari Nina

Disciplina: Matematică

Titlul lecţiei:.Multimea numerelor întregi

Tipul: lecţie de predare

Competenţe specifice lecţiei:


1.Identificarea caracteristicilor numerelor întregi în contexte variate.
5.Interpretarea unor date din probleme care se rezolva utilizând numerele întregi
Obiective operationale:
O1:-să identifice numerele intregi în contexte variate;
O2:-să scrie și să citeasca numerele întregi;
O3.- să manifeste curiozitate și creativitate în rezolvarea sarcinilor propuse

Metode si procedee: conversaţia euristica, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, observaţia, munca individuala, expunerea;
Resurse: - metodica predării matematicii în gimnaziu;
-planse,
- cretă albă, colorată, caiete de notiţe
- activităţi frontale, individuale;

Scenariu didactic

Etapele Com Continutul lectiei Tim Metode si Evaluare


lectiei p. Activitatea profesorului Activitaea p Procedee
elevilor
Evocarea 2’ Conversat
-verificarea prezentei elevilor și notarea absentelor în Elevii sunt atenti ia
1.Moment catalog; si au
organizator -verificrea ținutei elevilor și cele necesare desfășurării caietele,manualel
ic orei; e si culegerile pe
-asigurarea unei atmosfere adecvate pentru buna banci.
desfășurare a orei

2.Captare 2’ Conversat Observarea


atentiei Pentru a întroduce noțiunea de număr întreg ,profesorul Elevii sunt ia sistematica
prezinta o problemă din viața cotidiană: atenti,raspund la euristica
,,Intr-o zi de iarna,la ora12,termometrul indica o intrebarile
temperatura de 50,iar pana seara scade cu 8 0.Ce profesorului
temperature indica termometrul seara?’’

3.Pregatire 1’
a Profesorul anunță titlul lecției ce urmează a fi predate și Elevii noteaza in
lectiei îl scrie pe tablă: caiete titlul lectiei
noi ,Număr întreg.Mulțimea numerelor întregi.
25’ Observatia
Def.Se numeste număr întreg numărul natural 0 Elevii sunt atenti sistematica
la explicatiile
sau orice număr natural diferit de 0 precedat fie
profesorului,notea Conversat
de semnul ,,+’’ fie de semnul ,,-‘’. za pe caiete ia
Multimea numerelor întregi se noteaza cu Z,
Realizarea Z={……-2,-1,0,+1,+2….}, Z*=Z\{0}- Conversat
sensului multimea numerelor întregi fara elementul 0. ia
Multimea {+1,+2,+3,….}este o submultime a lui
Raspund la
Z,se noteaza cu Z+ si se numeste multimea
intrebarile Analiza
numerelor întregi pozitive. profesorului raspunsuril
Multimea {-1,-2,-3,…}este o submultime a lui Exercitiul or
Z,se noteaza cu Z_ și se numește multimea Elevii noteaza pe Conversat
numerelor întregi negative. caiete ia
Z+  {0}-multimea numerelor întregi nenegative. exercitiul
 Orice numar pozitiv +x se identifica cu Raspund la
numarul natural x,si notam +x=x.Astfel intrebari
putem scrie +5=5, 234=+234, etc.
 Astfel,N={0,1,2,3,….}={0,+1,+2,+3,….},
N  Z, Z+=N*. Rezolva exercitiul
  din manual
Z=Z_ {0 } Z 

Se cere elevilor sa rezolve exercitiul din


manual.

Fixarea Profesorul propune spre rezolvare exerciţii din culegere. Câte un elev iese 18’ Aprecieri
cunostintel la tablă pt. fiecare verbale
or Profesorul imparte elevilor cate o fisa de lucru,pentru o exerciţiu şi îl
fixare mai buna a cunostintelor noi invatate rezolvă, cu
ajutorul
profesorului.
Elevii rezolva fisa
de lucru si apoi
confrunta
rezultatele

Tema Profesorul le spune temă pentru acasă. Elevii notează pe 2’


pentru caiete şi sunt
acasa atenţi la
indicaţiile
profesorului.

S-ar putea să vă placă și