Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

DATA: 26.09.2019
CLASA: a- XI – aC
OBIECTUL:Dirigenţie
TEMA: “ Cum petrecem timpul liber ? “
PROFESOR DIRIGINTE :Marcu Mihaela

OBIECTIVE SPECIFICE:
să identifice resursele timpului liber
să aprecieze timpul liber ca prieten sau dușman
să-si îmbunătăţească organizarea si folosirea timpului liber
să-si dezvolte respectul de sine

METODE: discutii pe baza de bibliografie, dezbatere pe baza de


chestionar ( anexa)

BIBLIOGRAFIE: „ Dictionarul explicativ al limbii romane”, Culegeri de proverbe si zicatori, „Povestea vorbei” de Anton Pann

SCENARIUL PROPRIU-ZIS:
- Organizarea clasei ( a ambiantei si a colectivului de elevi )
- Motivarea elevilor: anuntarea temei si a obiectivului activitatii
( negocierea obiectivelor)
- Desfasurarea activitatii:
Elevilor li s-a solicitat anterior orei să caute semnificatia unor cuvintelegate de timp liber: cei trei D:
„ destindere”, „divertisment”, „dezvoltare”,precum si neologisme ca: „hobby”, „ loisir(leisure)” sau „fun”.
Se verifica definitiile gasite de elevi.
Timpul pe care il avem la dispozitie se divide in timpul necesar pentru scoala si munca independenta de acasa,
pentru pregatirea temelor, dar si timp liber, utilizat pentru joc, distractii, plimbari,si timp de odihna, consacrat in special
somnului.
Ce intelegem prin timp liber? Iata cateva pareri semnificative:
 O perioada din viata omului( zilnic, saptamanal, anual) in care se poate conduce dupa propriile imbolduri, alegand acele
activitati si preocupari care corespund cel mai multinclinatiilor si dorintelor proprii.
 Un ansamblu de activitati in care individul poate să se dedice din plin, dupa preferinte fie pentru a se reface, fie
pentru a se distra, dupa incheierea activitatilor obligatorii
 Timpul in care trebuie să faci ceva util, aducator de castig si succes, in care să inveti ceva care iti va folosi in viitor,
„ din care iese ceva”.
Literatura de specialitate defineste timpul liber ca fiind ansamblul ocupatiilor carora individul le consacra de buna
voie,fie pentru a se odihni, fie
pentru a se distra, sau pentru a-si spori informatia, ori cultivarea dezinteresata, participarea să sociala voluntara sau
capacitatea să creatoare dupa ce s- a eliberat de obligatiile profesionale, familiale sau sociale.
Iata deci care sunt cele trei functii de baza ale timpului liber( cei trei „D”): DESTINDERE(odihna),
DIVERTISMENT(distractie),DEZVOLTARE (cultura).Daca intre aceste trei functii se realizeaza un echilibru, personalitatea se
dezvolta armonios.
Impreuna cu elevii se discuta despre diferitele modalitati in care ei isi petrec timpul liber si daca au suficient timp
liber dupa rezolvarea temelor pentru acasa si pregatirea lectiilor pentru a doua zi.Daca analizam activitatile de
destindere, divertisment si cele de dezvoltare, observam ca ele nu se exclud ,ci au multe puncte comune.
Iata cateva exemple de activitati care servesc tuturor celor trei componente de timp liber, gasite cu ajutorul
elevilor:
 LECTURA: „ Am citit cartea „Inventii geniale, inventatori celebri”, care m-a ajutat să ma informez, dar m-am si
destins.”
1
 TELEVIZORUL: „Programele mele preferate sunt Discovery si Animal Planet, unde aflu lucruri noi , dar in acelasi
timp ma si destind.”
 INTERNETUL: „Pentru mine este o sursa foarte bogata de informatii si de relaxare.”
 EXCURSIILE: „In ultima excursie a fost grozav. Mi-a placut tare mult plimbarea cu vaporasul pe Dunare, dar si
vizita la Muzeu. Mi-am imbogatit cunostintele de istorie, geografie, biologie si, mai mult de atat, am
descoperit”pe viu” ce tara frumoasa avem.”
 JOCUL: „Mie cel mai mult imi plac jocurile logice, rebusul, sahul,pentru ca imi dezvolta atentia si memoria.”
Dar iata si alte pareri:
 „Eu citesc numai reviste despre staruri si masini de curse.”
 „Nu ma uit decat la filme de carate si K1.”
 „Nu intru pe INTERNET decat să caut jocuri noi si pe chat.”
 „Nu joc decat fotbal si iar fotbal. Vreau să ma fac fotbalist.”
 „Mie cel mai mult imi place să dorm.”

In continuare se da elevilor chestionarul, din care dirigintele selecteaza


raspunsurile mai semnificative si se discuta.Se trag concluzii impreuna cu elevii.
Activitatile de timp liber trebuie să se incadreze in regimul zilnic ca să nu iroseasca si să nu stanjeneasca timpul si
fortele necesare invatarii ( apar cazuri de practicare in abuz a unor activitati distractive ca vizionarea TV, unele jocuri
sportive sau chiar jocurile pe calculator). Activitatile, chiar daca au un continut folositor si placut, daca sunt practicate
abuziv, fie ca supraincarca timpul, fie il irosesc. Astfel, „bogatia” timpului se poate pierde , indreptandu-ne spre oboseala,
superficialitate si pasivitate.
Deci, timpul liber poate deveni un bun prieten sau un dusman al omului.Se prezinta in continuare proverbe si zicatori
pe aceasta tema.
„Un tanar isi poate risipi ziua, dar anii pretul clipei il vor invata”(Goethe).
Ora se incheie prin anuntarea temei pentru saptamana care urmeaza:”Am un model de urmat ?”

CHESTIONAR

1. Cate ore dormiti pe noapte? La ce ora va culcati?

2. Mai dormiti dupa amiaza?

3. Cat timp cheltuiti zilnic cu cele trei mese principale?

4. Cititi zilnic? Cat timp?

5. Cate ore pe zi dedicati pregatirii lectiilor?

6. Faceti zilnic gimnastica, sport? Cat timp?

7. Cate filme vizionati pe saptamana?

8. Cat timp cheltuiti la TV intr-o saptamana?

2
destindere

9. Cat timp liber al vostru si numai al vostru aveti pe saptamana?

10. Cum va petreceti timpul la sfarsit de saptamana?

S-ar putea să vă placă și