Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data :
Clasa: a VIII-a
Disciplina: Matematica
Profesor: Cebotari Nina
Unitatea de învățare : Patrulatere
Tema lecției: PĂTRATUL. ELEMENTE . CRITERII
Tipul lecție : asimilare de noi cunoștințe
Durata lecției :45 min

Competențe specifice (unității de învățare) :


-Identificarea patrulaterelor particulare utilizând proprietăţi precizate
-Utilizarea proprietăţilor calitative şi metrice ale patrulaterelor în rezolvarea unor probleme

Competențe operaționale :
La sfârșitul orei elevii vor fi capabili :
-să recunoască deosebirile dintre un paralelogram , dreptunghi și un pătrat
-să dobândească cunoștințe și proprietăți legate de patrulaterele studiate
-să determine și să demonstreze dacă un patrulater este pătrat
-să argumenteze și să distingă proprietățile patrulaterelor studiate.

Strategii didactice :
a)Metode și procedee : explicația, exemplificarea, conversația, exercițiul,
demonstrația
b)Mijloace de realizare : manuale de matematică pentru clasa a VIII-a
c)Forme de organizare : frontală , individuală

DESFĂȘURAREA LECȚIEI
I.Moment organizatoric
Salutul, verificarea prezenței

II.Captarea atenției
Verificarea calitativă și cantitativă a temei pentru acasă , prin sondaj

III.Verificarea cunoștințelor din lecția anterioară


1.Cum se definește paralelogramul?
R : patrulaterul cu două perechi de laturi paralele și congruente
2.Care sunt proprietățile dreptunghiului ?
R : se enumeră propr. dreptunghiului de către elevi
3.Ce putem spune despre diagonalele dreptunghiului ?
R : Sunt congruente, se înjumătațesc .

IV.Anunțarea temei noi și a obiectivelor


Ne propunem astăzi să studiem un alt paralelogram particular și anume pătratul.

V.Prezentarea conținutului noii lecții și dirijarea învățării

Definiție : Dreptunghiul cu două laturi consecutive congruente se numește pătrat.

[AB]  [BC]
ABCD dreptunghi ABCD pătrat

Elevii vor fi îndrumați să descopere proprietățile pătratului , și anume :


1.Pătratul are toate laturile congruente.(rezultă din def) :
[AB]  [BC]  [CD]  [AD]
2.Pătratul are toate unghiurile de 90°.(rezultă direct din propr. dreptunghiului)
m(<A)= m(<B)= m(<C)= m(<D)= 90°.
3.Diagonalele pătratului se înjumătățesc și sunt congruente. .(rezultă direct din propr.
dreptunghiului)
AC=BD ;AO=CO ;BO=DO(=>AO=BO=CO=DO)
4.Pătratul are diagonalele perpediculare .(se va demonstra)

ΔAOB≡ ΔBOC ≡ ΔCOD≡ ΔAOD ( au lat. congruente)=> în jurul pc. O se


formează 4 unghiuri congruente , fiecare având 90°=>AC  BD

Pentru a arăta că un patrulater este pătrat este suficient să demonstrăm că:


1.este romb și are un unghi drept
(ABCD romb și m(<A)= 90° => ABCD pătrat)
sau
2.este paralelogram și are două laturi consecutive congruente
(ABCD paralelogram și [AB]  [BC] => ABCD pătrat)
sau
3.este paralelogram și are diagonalele perpendiculare și congruente.
(ABCD paralelogram ,AC  BD si AC=BD=> ABCD pătrat)

Obs :Pătratul poate fi considerat atât dreptunghi , cât și romb.

VI.Asigurarea retenție și realizare feedbacku-lui


Elevii vor primi fișe cu probleme și vor ieși la tablă să le rezolve sub îndrumarea
profesorului.

VII.Tema pentru acasă și notarea elevilor: - se notează elevii care au activat


-ex. pag.

Fisa –PĂTRATUL ( clasa a VIII-a)

Partea I
1.Asociaţi elementele din coloana A cu cele din coloana B astfel încât să obţineţi propoziţii adevărate( se
poate ca un element din coloana B să fie asociat cu două elemente din coloana A).
A B
a) Paralelogramul cu un unghi drept . 1. paralelogram
b) Dreptunghiul cu laturile consecutive congruente . 2. dreptunghi
c) Paralelogramul care are două laturi consecutive congruente 3. romb
d) Rombul cu un unghi drept. 4. pătrat
e) Patrulaterul convex care are laturile opuse paralele .

Partea II
A. Completează spaţiile libere astfel încât afirmaţiile să fie adevărate:
Ex. Exerciţiul
1. Unghiurile opuse ale unui paralelogram sunt …..
2. Diagonalele unui romb sunt …..
3. Diagonalele unui dreptunghi sunt …..
4. Diagonalele unui pătrat sunt ………….…… şi ……………
B. Stabileşte valoarea de adevăr a propoziţiilor cu A sau F ( A = adevărat; F = fals).
Ex. Exerciţiul A sau F
5. Orice romb este un pătrat . A F
6. Orice pătrat este un dreptunghi . A F
Orice pătrat este un paralelogram .
7. A F
Orice dreptunghi este un pătrat .
8. A F
9. Orice pătrat este un romb . A F
10. Diagonalele unui romb au acelaşi mijloc . A F
11. Diagonalele unui dreptunghi sunt perpendiculare . A F
12. Diagonalele unui romb sunt şi bisectoarele unghiurilor sale . A F
13. Dacă diagonalele unui patrulater convex sunt perpendiculare, A F
atunci patrulaterul este romb.
14. Diagonalele unui pătrat sunt şi bisectoarele unghiurilor sale . A F
C. Pentru fiecare din exemplele următoare , selectaţi o variantă ce face ca afirmaţia respectivă să fie
adevarată.
Ex. Exerciţiul
15. Dacă diagonalele a) romb b)pătrat c)paralelogram d)dreptunghi
unui patrulater se taie
în părţi congruente,
atunci el este:
16. Figura formată prin a)romb b)dreptunghi c)paralelogram d)nici unul
unirea mijloacelor dintre acestea
laturilor consecutive
ale unui patrulater
convex este :

S-ar putea să vă placă și