Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECȚIE

I . PARTEA INTRODUCTIVĂ

1. Profesor: Osieru Mihaela Cristina


2. Școala: Gimnazială nr. 2 Vatra Dornei
3. Clasa: a-VII-a B
4. Disciplina: Biologie
5. Data:
6. Subiectul lecţiei: FUNCȚIILE DE NUTRIȚIE- Sistem circulator
7. Durata de desfăşurare a lecţiei: 1 h
8. Tipul lecției: recapitulare-evaluare
9. Obiectivul central (scopul) lecţiei: reorganizarea şi sistematizarea cunoştinţelor
despre sistemul circulator (anatomie, fiziologie, igienă).
10. Obiectivele operaţionale în concordanţă cu competențele specifice corespunzătoare
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili să:
O1- precizeze alcătuirea mediului intern;
O2- enumere componentele sistemului circulator;
O3- identifice componentele sistemului circulator precizând particularităţile
anatomice ale acestora;
O4- clasifice vasele de sânge;
O5- descrie etapele circulației;
O6- identifice bolilor care afectează sănătatea sistemului circulator, stabilind
cauzele ce produc aceste boli.

11. Resurse procedurale (metode de învăţământ): observarea dirijată și nedirijată,


descrierea, conversația introductivă/de reactualizare/ euristică, explicația, modelarea,
metoda Explozia STELARĂ, exercițiul, joc didactic
12. Resurse materiale (mijloace de învăţământ: aparatură şi material didactic): manual,
tablă, cretă, fișă de autoevaluare/ evaluare, planșă, mulaj inima
13. Forma de organizare a activităţii: frontală, individuală
14. Bibliografia (în ordinea alfabetică a autorilor, cu specificarea autorilor, titlului lucrării,
editurii, anului apariţiei):
 Manual a VII-a – Mihaela Marcu-Lapadat, Florica Macovei, Floarea Dobran, Ed.
Teora 1999
 Manual clasa a VII-a –Florica Țibea , Editura Didactică și Pedagogică 2007
 Zoe Partin, Luminița Logofătu, Cezar Th. Niculescu, Ed.Corint 2008
 Iordache Ion, Ulpia Maria Leu- Metodica predării- învățării biologiei, ed. Solaris, Iași
2003

II. DESFĂŞURAREA LECŢIEI

III. SCHEMA TABLEI

II. DESFĂŞURAREA LECŢIEI


Etapele (evenimentele) Activitatea profesorului Activitatea elevilor
lecţiei

-momentul -Verifică dacă sunt condiții optime pentru


organizatoric desfășurarea lecției; - se pregătesc pentru activ
- Notează în catalog elevii absenți;
Pregatește materialul didactic necesar desfășurării
lecției;
- captarea atenției și
- Profesorul anunță tema lecției și notează titlul
trezirea interesului
lecției pe tablă.
pentru oră - prezintă obiectivele care exprimă ceea ce elevii - elevii notează titlul lecț
trebuie să cunoască la finalul lecției. explică rolul esențial al si
- cere elevilor să explice importanța circulației în
viața omului.

-reactualizarea/ Conversație de verificare/ evaluare


consolidarea și fixarea Adresează întrebări elevilor:
Care sunt funcțiile organismului? - răspund la întrebările pro
cunoștințelor participă astfel la convers
Ce sisteme fac parte din funcțiile de nutriție?
Care sunt componentele sistemului circulator? - aduc completări colegilo
Clasificarea vaselor de sânge. Etc
Prin metoda Exploziei Stelare, se începe realizarea - completează steluțele de
schiței la tablă. notează în caiete.

Împarte fiecăruia o fișă de autoevaluare ce


reprezintă un desen „mut„ a inimii - rezolvă fișa, se corecteaz

Continuă consolidarea cu întrebări din fiziologia


sistemului circulator: - sunt atenți la întrebări, ră
Care sunt etapele circulației?
Descrieți fiecare circulație: mare și mică.
Care sunt zgomotele inimii? -vin la tablă pentru a scrie
Unde are loc schimbul de gaze, arderile? două circulații
Unde ajunge oxigenul de la nivelul alveolelor, dar Astfel se ajunge la legătur
dioxidul de carbon rezultat în urma arderilor? respirator cu cel circulato

-enumeră componentele m
Adresează întrebări legate de alcătuirea mediului fiecăruia; alcătuirea sânge
intern, urmând a cere elevilor să rezolve o problema, o rezolvă pe ca
problemă de sânge.
Finalizează conversația de fixare a cunoștințelor -enumeră principalele bol
prin adresarea de întrebări legate de bolile de igienă.
sistemului circulator.

-evaluarea
Împarte fișele de evaluare individuală -rezolvă individual fișele
cunoștințelor

Numește 7 elevii, îî invită în fața clasei și trag un


bilet ce conține notat un element din traseul
circulației sângelui.
Cere elevilor să se așeze în ordinea circulației Se așază în ordinea circul
sângelui (sistemică/ pulmonară) conform biletului extras ș
-asigurarea retenției
circulației din care fac par

Ce fel de organ este inima?

CE ?
Când pompează inima sânge?
Unde este situată?

CÂND?

INIMA
De ce pompează tot timpul?
Cine protejează inima?

DE CE?
III. SCHEMA TABLEI

Recapitulare-Sistem circulator

SISTEMUL CIRCULATOR - INIMÃ

- VASE DE SÂNGE - artere – pleaca de la inimă din


ventricule
- vene - vin la inimă în atrii
- capilare- fac legatura între artere
si vene

Inima - organ musculos, formă de pară cu vârful în jos, îndreptat spre stânga;
- împinge sângele prin vase de sânge.
- cavitate toracică, între cei 2 plămâni.

Externă - pericard
- miocard (muşchiul inimii);
- endocard

- atriul drept
Internă - jumătatea dreaptă
-ventriculul drept

- atriul stâng
- jumătatea stângă
- ventriculul stâng

Circulația sistemică; circulația pulmonară


Problema
VENTRICUL STÂNG
ARTERA AORTĂ
SÂNGE
CELULE
VENE CAVE
SÂNGE
ATRIUL DREPT
VENTRICUL DREPT
ARTERE
PULMONARE
SÂNGE
PLĂMÂNI
VENE PULMONARE
SÂNGE
ATRIUL STÂNG
Fișă de evaluare
Sistemul circulator - clasa a VII-a

I. Alegeți varianta corectă: 0,4 p x 5 = 2 pct


1. Leucocitele: b) intră în compoziția plasmei;
a) sunt în număr mai mare decât hematiile; c) are rol în coagularea sângelui;
b) sunt anucleate; d) intră în alcătuirea leucocitelor;
c) transportă gazele respiratorii;
d) au rol în apărarea organismului; 4. Plasma sanguină:
a) conține 80% apa;
2. Inima: b) conține fibrinogen;
a) este situată în cavitatea abdominală; c) conține puține hematii,
b) prezintă un perete gros care o separă în două d) conține puține leucocite;
jumătăţi;
c) are două ventricule care comunică între ele; 5. Mica circulaţie se mai numeşte:
d) la exterior este învelită în miocard; a) ritm cardiac;
b) circulaţie pulmonară;
3. Hemoglobina: c) sistolă atrială;
a) este o proteină pe bază de fier; d) circulația sistemică;

II. Apreciază dacă următoarele afirmații sunt adevărate sau false. Modifică-le pe cele false
pentru a deveni adevărate, fără a folosi negația:
0,4p x 4 =1,6 p; 0,2p x 2modificări= 0,4 p 2 pct

1. Sângele, limfa și lichidul intercelular sunt principalele componente ale mediului intern la om.
2. Venele sunt vase de sânge care pleacă de la inimă, din ventricule.
3. Procesul prin care leucocitele digeră microbii se numește fagocitoză.
4. Endocardul este mușchiul inimii.

III. În imagine sunt reprezentate componentele sângelui. Identifică structurile notate de la 1 la 4


și precizează rolul fiecăruia:
0,3px 4 componente= 1,2p; 0,2px 4 roluri= 0,8p
2 pct

IV. Completează schema: 0,2p x 10= 2 pct

CIRCULAŢIA .....................
ventricul drept → artera ........................... → plămâni → vene ......................→ atriul ............................
(sânge cu CO2) (sânge cu O2)

atriul ............................. ← vene cave ← corp ← artera .....................← ventricul .............................


(sânge cu .........) (sânge cu ............)

CIRCULAŢIA ..........................
Oficiu- 2 pct; Succes!
Fișă de evaluare
Sistemul circulator - clasa a VII-a

Barem de corectare și notare


I. 0,4 p x 5 = 2 pct
1. Leucocitele: d) au rol în apărarea organismului;
2. Inima: b) prezintă un perete gros care o separă în două jumătăţi;
3. Hemoglobina: a) este o proteină pe baza de fier;
4. Plasma sanguină: b) conține fibrinogen;
5. Mica circulaţie se mai numeşte: b) circulaţie pulmonară;

II. 0,4p x 4 =1,6 p; 0,2p x 2modificări= 0,4 p 2 pct


1. A
2. F/ arterele
3. A
4. F/ miocardul

III. 0,3px 4 componente= 1,2p; 0,2px 4 roluri= 0,8p 2 pct


1- plasma: transportă diferite substanțe: nutrimente, vitamine, nefol....
2- leucocite: rol în imunitate
3- hematii: transportă gazele respiratorii
4- trombocite: rol în coagularea/ închegarea sângelui

IV. 0,2 p x 10= 2 pct

CIRCULAŢIA MICĂ
ventricul drept → artera pulmonară → plămâni → vene pulmonare→ atriul stâng
(sânge cu CO2) (sânge cu O2)

atriul drept ← vene cave ← corp ← artera aortă ←ventricul stâng


(sânge cu dioxid de carbon) (sânge cu oxigen)
CIRCULAŢIA MARE

Oficiu- 2 pct
Problema- sistem circulator
Un adult în greutate de 90 kg are nevoie de o transfuzie cu 0,5 l de sânge. Calculaţi cantitatea de apă din plasma sangvină a
adultului după transfuzie, știind că sângele reprezintă 8% din masa corpului.
R: a. 4,23 l ; b. 3,8 l ; c. 6,5 l

R: b
90 . 8%=7,2 l sânge
7,2 +0,5=7,7l sânge după transfuzie
7,7 . 55% = 4,23 l plasmă
90% . 4,23l = 3,8l apă

S-ar putea să vă placă și