Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECȚIE

Data: 14.01.2013

Profesor: Anca – Mihaela Sidor

Colegiul Tehnic de Industrie Alimentară, Suceava

Clasa: a IX-a E

Aria curriculară: Tehnologii

Disciplina: Ecologie si protectia mediului

Tema: Ecosistemul. Recapitulare şi evaluare parţială

Tipul lecţiei: recapitulare, sistematizare şi evaluare

Durata: 50 minute

Obiectivul central (scopul) lecţiei:

 Evaluarea cunoştinţelor parţiale despre ecosistem ca unitate structurală şi funcţională a


ecosferei

Obiective operaţionale:

 O 1 – Să evidenţieze elementele generale referitoare la ecosisteme: definiţia,


clasificarea, componentele cu exemplificări.
 O 2 – Să definească biotopul, biocenoza şi să precizeze elementele caracteristice ale
acestora.
 O 3 – Să definească noţiunile de nişă spaţială, lanţ trofic, piramidă trofică.
 O 4 – Să precizeze, în ordinea încadrării, categoriile de organisme din piramida
trofică.
 O 5 – Să încadreze vieţuitoarele în categoria trofică corespunzătoare.
 O 6 – Să realizeze un lanţ trofic.
 O 7 – Să cunoască noţiunile de populaţie a biocenozei, efectiv numeric al populaţiei,
densitate, natalitate.
Strategie didactică:

 Metode şi procedee didactice: explicaţia, modelarea, observaţia dirijată, conversaţia,


problematizarea, demonstraţia, comparaţia.
 Mijloace didactice: manual, teste de evaluare, fişe.
 Forme de organizare a clasei: activitate frontală şi individuală.
 Locul de desfăşurare: sala de clasă.
 Surse informaţionale: manualele alternative, internet.
 Conţinut informaţional: conform programei.
 Resurse umane: clasa de elevi.

Bibliografie: Ghenescu Niculina, Gheorghe Drăguşoiu, Ion Onuţu, “Ecologie”, clasa a IX-a,
Editura LVS Crepuscul, 2004

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Activitatea desfăşurată de
Nr. Etapele Timp Metode de Mijloace
crt lecţiei (min) activitate didactice
Profesor Elevi

- salutul, scurta
conversaţie de
- răspund
acomodare - catalogul
Moment solicitărilor
1. 3 - verificarea prezenţei, a - conversaţia - caietul
organizatoric - se pregătesc
mijoacelor didactice profesorului
pentru lecţie
pregătite, a existenţei
caietelor de notiţe

- anunţă tema care se


evaluează;
Captarea - informează elevii - tabla,
2. 2 - explicaţia
atenţiei asupra scopului şi creta
modalităţilor de
evaluare;

- răspund
- are loc o conversaţie
solicitărilor - exercitiul
Verificarea legată de lecţiile
3. 5 - sunt atenţi la problematizarea
cunoştintelor anterioare.
completările
- pune intrebări
profesorului
referitoare la noţiunile
precedente, verificând
nivelul de cunostinţe al
clasei, în funcţie de
activitatea elevilor si de
răspunsurile lor;

- anunţă elevii că vor - explicaţia


avea de rezolvat un test
de evaluare sumativ - primesc testele de
individual; evaluare;
- distribuie testele; - primesc indicaţiile
Evaluarea necesare pentru
4. 20 - dă explicaţii privind - fişele de
cunoştinţelor rezolvarea
sarcinile de lucru evaluare
cuprinse în itemii sarcinilor de lucru;
propuşi; - rezolvă testul. - Formarea unui comportament de
- anunţă timpul de deschidere faţă de dialog, încurajarea
rezolvare a testului. comunicării între indivizi, înţelegerea
- comunica elevilor punctului de vedere al altuia,
cum se va realiza respectarea reciprocă a diferenţelor;
evaluarea; - Depăşirea imaginilor şi
- anunţă punctajul şi îl - colegii de bancă reprezentărilor stereotipe (cf. cărora
scrie pe tablă; fac schimb intre ei numai profesorul poate corecta şi nota
de teste de evaluare o lucrare);
- cu ajutorul elevilor - răspund la
rezolvă sarcinile din - explicaţia
Evaluarea intrebările din test
text; - dialogul - manualul
5. rezultatelor 10 - conform
- problematizarea
testului - informează elevii că se punctajului, îşi
va realiza interpretarea corectează reciproc
eveluării testelor (făcută testele şi acordă
nota lor finală
de preofesor)
- predau testele
motivându-se nota
finală

- răspunde eventualelor
Realizarea
întrebări - sunt atenţi la
6. feed-back- 5
- premiază cele mai explicaţiile - conversaţia
ului
bune rezultate profesorului - problematizarea

- înmânează elevilor
câte o fişă cu
principalele noţiuni care
vor fi studiate în lecţiile
viitoare
- îşi exprimă
Încheierea - formulează concluzii
7. 5 propriile păreri - expunere - fişa;
activităţii asupra activităţii
- salută profesorul
desfăsurate
- apreciază activitatea
clasei în general
- salută elevii;

S-ar putea să vă placă și