Sunteți pe pagina 1din 6

Cozma (Lepadatu Elena)

Facultatea de stiinte ale educatiei


Conersie, anul I

Proiect de lectie
DATA:

GRUPA: Mare-pregatitoare

EDUCATOARE: COZMA ELENA

CATEGORIA DE ACTIVITATE: -Educarea limbajului

-Educatie pentru societate

TEMA ACTIVITATII: “Intamplari cu animale”

DURATA: o zi

OBIECTIVELE PROIECTULUI:

Cunoasterea unor aspecte ale lumii inconjuratoare –animale domestice- omului in ceea
ce priveste alimentatia, imbracamintea, tractiunea, ect;

Sprijinirea copiilor in procesul de asumare de roluri si responsabilitati –cunoasterea unor


regului de comportare fata de animale , a masurilor necesare ingrijirii lor si a modului in care
copiii pot contribui la ingrijirea animalelor;

Educarea capacitii de a descrie unele animale, de sustine o conversatie folosind adecvat


in contexte gramaticale diferite.

Inventar de probleme

Ce stiu copiii Ce doresc sa afle


Animalele se mai numesc si necuvantatoare, Animalele se inteleg intre ele?
pentru ca pot vorbi ca oamenii. Daca puii se imbolnavesc asemena copiilor,
Animalele pot fi parinti, iar copiii lor se parintii lor cum ii ajuta?
numesc pui. Daca iubim animalele, de ce le mancam,
Oamenii cresc anumite animale care se totusi?
numesc animale domestic. Carnea nu ne face rau?

Activitati de grup:

1. Educarea limbajului: Intamplari cu animale

Obiective de referinta vizate:


Cozma (Lepadatu Elena)
Facultatea de stiinte ale educatiei
Conersie, anul I
-sa inteleaga si sa transmita mesaje simple sis a reactioneze la acestea;

-sa fie capabil sa creeze (cu ajutorul educatoarei) rime, povestiri, utilizand intuitiv diverse,
figure de stil;

-sa distinga sunetele care compun cuvintele sis a le pronunte corect.

2. Educatie pentru societate: “ Sa iubim sis a ocrotim animalele”

Obiective de referinta vizate:

-sa recunoasca sis a respecte normale necesare integrarii in viata sociala, precum si regulile
de securitate personala;

-sa aprecieze,in situatii concrete, unele comportamente si atitudini in raport cu normalele


prestabilite pe care le cunosc

3. Activitati pe arii de stimulare/sectoare/zone

Comportamente urmarite:

Biblioteca : Citire si descrieri de imagini “Prietenii din ograda”

-sa realizeze un dialog imaginar in care doua personaje “cainele” si “pisica” discuta despre
relatiile dintre ele si stapan, pe de o parte, si dintre ele si alte animale ( cal, vaca, porc ect)

-sa motiveze de ce animalele isi iubesc stapanul si de ce stapanul isi iubeste animalele;

-sa relative cum ingrijesc oamenii animalele din curte (le hranesc, le amenajeze adaposturi
pe care le si curate, le aduc ingrijiri medicale atunci cand se imbolnavesc ect;

-sa formuleze propozitii in care sa redea grija lor pentru animale.

Arta:

-sa realizeze picturi in care sa prezinte modul in care ei ingrijesc si ocrotesc animalele;

-sa redea prin desen pataniile oitei;

-sa fomeze propozitii cu cuvantul “ Mieluta”

Joc de masa:

Puzzle; Cauta al cui este-asociere.

-sa reconstitute un joc de puzzle cu imagini ale unor animale;


Cozma (Lepadatu Elena)
Facultatea de stiinte ale educatiei
Conersie, anul I
-sa caute jetoanele cu hrana si adapostul animelor, ale produselor pe care oamenii le obtin
de la animale si a le asocieze cu animalul respective;

-sa cunoasca foloasele pe care le aduc omului;

-sa formuleze propozitii, folosind in mod corect substantivele in cazul genitiv.

Constructii: “Adaposturi pentru animale”

-sa redea prin imbinare, asamblare forma unor adaposturi;

-sa explice pentru cine au construit adaposturile;

-sa realtioneze cu partenerii de grup

Joc de rol: “De-a veterinarul”

-sa cunoasca si sa aplice reguli de protejare a vietii animalelor;

-sa manifeste grija fata de animalele neajutorate;

-sa-si assume roluri si responsabilitati;

-sa se exprime in propozitii simple si dezvoltare, corecte din punct de vedere logic si
gramatica;

STRATEGII DIDACTICE

METODE: -explicatia

-conversatia

-expunerea

-povestirea

-exercitiul

-jocul

-problematizarea

MATERIAL DIDACTIC: Jocul “Gaseste al cui este”, Puzzle, o imagine cu aspect representative
din povestea “Uta-Mieluta”, diferite carti, imagini cu animale domestic, acuarele, creioane
colorate, fise de lucru, trusa “De-a doctorul”, halite de doctor, papusi-animale, diferite truse
de constructii.
Cozma (Lepadatu Elena)
Facultatea de stiinte ale educatiei
Conersie, anul I
FINALITATILE ZILEI:

Organizarea unei expozitii cu lucrarile executate de copii, strangerea materialelor si


asezarea lor la locurile stiute de copii.

SCENARIUL ZILEI

Evenimente CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGII EVALUARE


didactice DIDACTICE
1.Moment Se asigura conditiile optime pentru
organizatoric desfasurarea programului zilnic –
pregatirea sectoarelor , a materialelor
didactice necesare.

2.Captarea Dupa sosirea copiilor la gradinita, sunt Surpriza Prin impuls


atentiei lasati sa discute liber despre animalele Conversatia emotional
domestice, apoi educatoarele va prezenta
“o casuta cu surprise” in care se afla o
imagine cu o oaie ( din poveste “Uta-
Mieluta) cerandu-se copiilor sa descrie
imaginea dar si personajul principal si sa
faca comentarii asupra detaliilor : funda
rosie la gatul animalului, iarba verde pe
care o paste ect.
3.Anuntarea Se vor strange copiii in jurul educatoarei
temei si si vor fi anuntati ca li se va citi o
enuntarea povestioara in care este vorba despre o
obiectivelor iota pe nume “Uta Mieluta” dar ca ei
trebuie sa continue povestirea doarece
nu este terminate.

Uta-Mieluta
De F. Sahling
Pe la mijlocul iernii, oaia cea batrana a
bunicului, aduse pe lume o mieluta, pe
care o numira: “Uta-Mieluta”. Intr-o
dimineata, cam la sfarsitul lunii ianuarie,
Uta-Mieluta se trezi plina de voie buna.
Nu-si dadea seama de ce. Am visat oare
ceva frumos, sau poate e din cauza
soarelui? se intreaba ea. Nu-si amintea
totusi sa fi avut vreun vis. Si nici soarele
nu poate fi pricina voiosiei sale, caci
razele lui nu patrundeau inca pana in
Cozma (Lepadatu Elena)
Facultatea de stiinte ale educatiei
Conersie, anul I
staul. Atunci care sa fie cauza? Deodata,
Uta o descoperi: Pe usa deschisa a
grajdului sedea o pasarica si canta de
mama focului. Dupa ce-si ispravi cantecul,
pasarica ii spune: “Vino afara,
somnoroaso! Toata lumea a iesit la er,
numai tu lenevesti aici. Soarele ne
zambeste, cerul e albastru, vantul adieu
sir si intreaga fire se bucura de aceasta zi
minunata.
Uta-, Mieluta, nu statu mult pe ganduri si
sari cu voiosie gardul staulului. In ograda
toate animalele isi plimbau puii si le
aratau ograda. Catelusa –mama isi scoase
catelusii din cusca si ii invata sa latre la
pesoanele necunoscute, ca de, nu ea
pazeste casa? Mama –vacuta isi scoase si
ea vitelul din grajd la primbare prin
ograda si-l invata sa rumege fanul din
fanar.
Dupa ce zburdat prin ograda, vazu peste
gard capul verde. Deodata, iesi pe poarta
afara din ograda, ajunse la iarba verde,
dar..

4.Dirijarea Voi cere copiilor sa continuie povestea, Povestirea, Prin


invatarii spunand ce cred ca a facut oita, cu cine s- problematizarea participarea
a intalnit, daca a patit ceva rau sau nu, active
cum cred ei ca s-a terminat patania
Mielutei . Fiecare copil va oferi diverse
varinate de final.
Dup ace copii isi prezenta creatiile le voi
cere sad ea un titlul povestirii, stabilindu-
se cel mai potrivit
5.Consolidarea Jocuri si activitati pe arii de stimulare. Conersatia
invatarii- In activitatea de la bilbioteca se pot Jocul de
atingerea realiza toate obiectivele din cadrul exercitiu
performantei activitatii “ Educatie pentru societate”
Se vor realiza dialogurile imaginare in
care doua personaje (animale) discuta
despre relatiile dintre ele si stapan sau
dintre ele si alte animale.
Cozma (Lepadatu Elena)
Facultatea de stiinte ale educatiei
Conersie, anul I
Cum simt ele dragostea stapanului dar si
cum isi arata ele dragostea stapanului,
ect.
6.inchierii In inchierii voi face aprecieri verbale si Conversatia de Stimulente-
activitatii stimulatorii asupra modului in care s-au incheiere medalioane
comportat in timpul zilei si au participat la cu animal
activitatii. Aprecieriile vor fi individuale si preferat
collective . Se vor organiza expozitia cu
lucrarile realize in sectorul “Arta” si le voi
acorda recompense.

S-ar putea să vă placă și