Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

Data:12.01.2020
Clasa: a V-a
Obiectul de studiu: Geografie
Școala: Gimnazială „Elena Văcărescu”
Profesor: Marcu Mihail-Gabriel
Subiectul: Circuitul apei în natură
Tipul lecţiei: Insuşire de noi cunoştinţe
Scopul: Dezvoltarea capacităţilor de explorare/investigare a realităţii prin observarea şi
experimentarea unor fenomene.
Competențe generale:
1. Prezentarea realităţii geografice, utilizând mijloace şi limbaje specific;
2. Studierea spaţiului geografic, realizând conexiuni cu informaţii dobândite la alte
discipline şcolare.
Competențe specifice:
1.2. Descrierea unor elemente, fenomene sau procese geografice observate direct sau
indirect;
3.3. Descrierea diversităţii naturale a realităţii geografice realizând corelaţii cu
informaţiile dobândite la alte discipline şcolare
Obiective operaţionale: pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1 - să numească fenomenele prin care trece apa dintr-o stare de agregare în alta;
O2- să explice care este drumul făcut de apă în natură;
O3 - să enumere întrebuințările apei în activitățile omului.

Metode şi procedee: conversaţia,explozia stelară, explicaţia, exerciţiul;


Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, imagini,PPT , PC.
Forme de organizare : activitate frontală, activitate individuală.

Schema lecției
APE
STĂTĂTOARE
APE
CURGĂTOAR
E

SURSE DE
APĂ
PROPRIETĂȚI

APA

PLANT
E

MEDIU DE
UTILIZĂRI
VIAȚĂ

ANIMALE
Nr Etapele lectiei Ob. Elemente de conţinut Metode, Materiale Forme de Evaluare
crt op procedee didactice organizare
.
1. Moment organizatoric Asigur condiţiile necesare unei bune defăşurări
a lecţiei, pregătesc materialul didactic, aerisesc
sala de clasă.
2. Captarea atenţiei Propun un rebus a cărui cheie este conversaţia glob frontală
„circuit”(anexa 1). explicaţia pământesc
Se explica noţiunea de circuit:
- circuit = mişcare pe un traseu închis cu
revenire la punctul de plecare;
3. Verificarea cunoștințelor Se adresează elevilor întrebări despre lecția Conversația frontală
anterioare anterioară.

4. Comunicarea scopurilor Anunţ tema lecţiei Circuitul apei în natură şi conversaţia frontală
urmărite scopurile urmărite pe parcursul orei.
Scriu titlul la tablă, iar elevii le notează în
caiete.
5. Prezentarea noilor Apa se găseşte în natură în toate cele 3 stări de observarea
cunoștințe O1 agregare: conversaţia sistematică
a. stare lichidă: ape curgătoare, ape stătătoare,
ape subterane;
b. stare solidă: gheaţă, zăpadă, grindină;
c. stare gazoasă: aburi, nori.
Circuitul apei în natură: (Prezentare Power explicaţia PC evaluarea
Point) orală
6. Dirijarea învățării Se explică elevilor:
- în zilele călduroase, apa de la suprafaţa
lacurilor, mărilor se transformă în vapori de apă frontală
care se răspândesc în aer (evaporarea);
- vaporii de apă se ridică şi formează norii;
când trec prin straturi reci de aer, se transformă conversaţia
în picături de ploaie (condensarea);
- iarna, din cauza temperaturilor foarte scăzute,
picăturile de apă din atmosferă îngheaţă şi se explicaţia PC observarea
transformă în zăpadă (solidificarea); sistematică
- primăvara, când temperatura aerului începe să
crească, zăpada trece din stare solidă în stare conversaţia
lichidă (topirea);
O2 Acest drum continuu pe care-l face apa în frontală evaluarea
natură, trecând prin cele 3 stări de agregare, se orală
numeşte circuitul apei în natură.
O3 Întrebuințările apei sunt multiple fiind necesare explicaţia
în toate domeniile de activitate, printre acestea conversaţia
se numără: alimentația populației cu apă explicaţia observarea
potabilă, irigațiile ( agricultura fiind, deatfel, sistematică
cel mai mare consumator de apă), industrie, frontală
navigație.
Pe tablă şi în caiete se va scrie schema lecţiei .

7. Obţinerea performanţei Se realizează prin intermediul metodei: conversaţia Explozia Individual observarea
O1 Explozia stelară ( Anexa 3) explicaţia stelară Frontal sistematică
O2 Copiii vor adresa intrebari legate de lectie pe
O3 baza acestei metode.
1.Când?
2.De ce?
3.Ce?
4.Cine?
5.Unde?
8. Evaluarea rezultatelor O1 Se completează fişele de evaluare.(Anexa 2) conversţia individual autoevaluare
obținute de elevi O2 Se vor da indicaţii; după completare, se va face explicaţia
O3 autoevaluarea.
9. Fixarea și aplicarea O1 Se realizează prin intermediul metodei R.A.I. Conversația R.A.I. Frontal Observare
cunoștințelor O2 Se vor explica pașii de realizare ai metodei Explicația sistematică
O3 R.A.I., după care se adresează întrebări legate
de lecție elevilor.
10. Formularea temei pentru Voi anunţa tema pentru acasă de citit Povestea conversţia
studiul individual apei. explicaţia
Anexa 1

C
1 P L O A I E
2 N I N S O A R E
C
3 F U L G I
4 N O R I
5 L A P O V I T A

1. Se formează când norii trec prin straturi de aer mai reci.


2. Precipitatii sub forma de fulgi;
3. Iarna ,cad ca niste fluturi albi din cer;
4. Fără ei nu există nici ploaie, nici ninsoare;
5. Ninge si ploua in acelasi timp;
Anexa 2

Fişă de evaluare formativă


CIRCUITUL APEI ÎN NATURĂ

1. Uneşte prin săgeţi fenomenul învăţat cu explicaţia corespunzătoare:

EVAPORARE Trecerea apei din stare solidă în stare lichidă, la temperaturi mai mari de 0 C.
TOPIRE Trecerea apei din stare gazoasă în stare lichidă, când întâlneşte un strat rece de aer.
SOLIDIFICARE Trecerea apei din stare lichidă în formă de vapori, la temperaturi ridicate.
CONDENSARE Trecerea apei din stare lichidă în stare solidă, la temperaturi mai mici de 0 C.

2. Completează:
În natură, apa se găseşte în următoarele stări de agregare:
1. stare ……………. :
2. stare ……………. :
3. stare ……………. :

3. Bifează cu X explicaţia potrivită:


Circuitul apei în natură reprezintă:
 drumul continuu pe care-l face apa, trecând prin cele 3 stări de agregare;
 solidificarea apei în anotimpul iarna;
 trecerea apei din stare lichidă în stare gazoasă, la temperaturi ridicate.
Anexa 3

Când?

De ce? Ce?

Cine? Unde?

S-ar putea să vă placă și