Sunteți pe pagina 1din 4

INSTITUTOR: GATEJ LOREDANA CAMELIA

COLEGIUL MIHAI VITEAZUL


GRADINITA NR. 2 B-JIU, GORJ

Proiect de activitate didactica

Categoria de activitate: Educarea limbajului


Denumirea activitatii:Educarea limbajului
Tipul activitatii:Consolidare si verificare
Tema:Iarna
Obiectiv cadru:consolidarea deprinderii de a alcatui propozitii
enuntiative, exclamative, interogative, simple si de dezvoltate,
realizandacordul dintre partile de propozitie si folosind intonatia
corespunzatoare.
Obiective de referinta :
-sa alcatuiasca propozitii simple si dezvoltate, de doua –patru cuvinte
cu si fara suport intuitiv
-sa transforme cel putin o propozitie enuntiativa in propozitie
interogativa si exclamativa si sa le intoneze corect
sa completeze propozitia rostita de educatoare pentru a o transforma in
propozitie dezvcoltata
-sa recite expresiv o poezie despre iarna
sa interpreteze corect un cantec despre iarna , respectand linia
melodica
Strategia didactica :
Metode si procedee :conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul,
problematizarea, jocul.
Material didactic : cosulet cu jetoane care reprezinta diferite aspecte
de iarna, planse cu imaginii ale anotimpului iarna, mulaje, medalioane,
mijloace audio vizuale.
Material bibliografic:
-Iarna pe ulita de George Cosbuc
-Metodica activitatilor de educare a limbajului in invatamantul prescolar

EVENIMENTE CONTINUT STRATEGII EVALUAR


DIDACTICE STIINTIFIC DIDACTICE

1.CAPTAREA Organizarea si pregatirea


ATENTIEI activitatii:-copiii se vor
aseza la masute;
-se expune materialul
didactic

2.CAPTAREA Se realizeaza cu - explicatia


ATENTIEI ajutorul casetei audio - auditia
Anotimpurile de - casete audio
Vivaldi si prin - material intuitiv
intuirea materialului
distributiv si a celui
demonstrativ - expunere
3. ANUNTAREA - jetoane
TEMEI SI A Educatoarea anunta
OBIECTIVELOR tema convorbirii –
Iarna si prezinta
materialul din
cosulete ca suport
intuitiv pentru
alcatuirea
propozitiilor.
Jetoanele care
reprezinta aspecte ale
Iernii vor fi folosite
la puzzle surpriza de
la sfarsitul activitatii
4. - conversatie
DESFASURAREA - problematizare
ACTIVITATII Convorbirea se - exercitiu
realizeaza pe baza - joc Copiii
urmatorului plan de - jetoane raspund la
idei : - ilustratii intrebari
- in ce anotimp - macheta
ne aflam ?
- care sunt
celelalte
anotimpuri ale
anului ?
- care sunt lunile
de iarna?
- Care sunt
jocurile
copiilor iarna ?
- Care sunt
aspecte
caracteristice
anotimpului
Iarna?
Intrebari ajutatoare: Dupa fiecare set de
- ce se intampla intrebari ( 1-3, 4-5) se
cu pasarile? vor realiza sinteze
- Ce fac animale partiale cu ajutorul unor
salbatice ? ilustratii, cantece, poezii.
- Care sunt
fenomenele
naturale din
anotimpul Iarna?
Jocul “ Sa intrebam,
Sa ne miram, Sa ne
bucuram” Educatoarea le va cere
Copiii vor alcatui copiilor sa transforme
propozitii de doua, propozitiile enuntiative
trei,patru, cinci spuse de ea sau de alti
cuvinte cu ajutorul copii in propozitii
jetoanelor din interogative si
cosulete. exclamative
Completare de Un porumbel , o
propozitii vrabiuta, un cocos le vor
comunica copiilor niste
propozitii incomplete, pe
care ei le vor completa,
folosind cuvinte
potrivite.

5. EVALUAREA La masute , fiecare - puzzle Copii


copil completeaza un - jetoane completeaz
puzzle. - ghicitori puzzle-ul s
La panou sau la - medalioane panoul,
macheta, copii Pentru a diversifica primesc
aseaza jetoane activitatea, a spori medalioane
potrivite, pentru a interesul copiilor si ca
realiza o imagine de pentru a-i amuza, recompens
iarna. concomitent cu aceasta se fac
Ghicitori actiune se spun ghicitori aprecieri
adecvate. privind
participare
la activitate
6. INCHEIEREA Copiii vor dansa - joc de miscare
ACTIVITATII dansul « Fulgilor de - exercitiu de
nea » si vor iesi din interpretare
sala cantand un melodica.
cantec de iarna.

S-ar putea să vă placă și