Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

IPLT „Gheorghe Vrabie”


Obiectul: Matematică
Clasa: a-VII-a
Data:
Profesor: Fiodorova Alina
Tema: Ecuaţii de forma ax+b=0, a,b  Q, a  0 .
Tipul lecţiei: Combinată.

Obiective de referinţă:
 Să ştie ordinea efectuării operaţiilor şi să utilizeze ecuaţii de forma
ax+b=0, a,b  Q, a  0 în exerciţii variate.

Obiective operaţionale:
 Obiective cognitive:
 Să opereze cu numere raţionale folosind proprietăţile operaţiilor în
cadrul unor exerciţii;
 să rezolve ecuaţii de tipul menţionat mai sus;
 să verifice dacă un număr raţional este soluţie a ecuaţiei date;
 să manifeste disponibilitate pentru a găsi etapele în rezolvarea
ecuaţiei.

 Obiective psihomotorii:

 să scrie lizibil pe caiete şi la tablă.

 Obiective afective
 să fie atenţi;
 să participe afectiv şi activ la lecţie.

Strategii didactice:

 Principii didactice:
- principiul participării şi învăţării active;
- principiul asigurării progresului gradat al performanţei;
- principiul conexiunii inverse;

 Metode şi procedee:
- conversaţia;
- exerciţiul;
- munca independentă;
1
- problematizarea.

 Mijloace de realizare:
- Manual ;
- Fişe de lucru;
- Culegere Mate 2000+5/6.

 Forme de organizare: frontală şi individuală.

Desfăşurarea lecţiei:

 Moment organizatoric:

 pregătirea lecţiei:
- întocmirea proiectului didactic;
- pregătirea setului de întrebări;
- pregătirea setului de aplicaţii;
- pregătirea temei;

 organizarea şi pregătirea clasei:


- verificarea frecvenţei;
- observaţii generale asupra clasei;
- elevii îşi pregătesc materialele necesare desfăşurării lecţiei.

 verificarea temei oral: un elev sau doi prezintă etapele exerciţiilor şi


ceilalţi elevi îşi autocontrolează tema.

 captarea şi păstrarea atenţiei prin:


- se vor face referiri la ordinea efectuării operaţiilor cu numere
raţionale;
- aplicaţii în care sunt folosite cunoştinţele anterioare.

Efectuaţi:
 7 11 5   3  7 11 5  6 75  5 3
 36  72  24  : 0,  6  0,75  0,5  4   36  72  24  : 9  100   10  4
     
 14  11  15  6 3  5 3  12  9 3  5 3  1 3  1 3 2 1 3
a)    :                         Prof
 72  9 4  10 4  72  6 4  10 4  4 4  2 4 4 3 4
1 3 4
  1
4 4 4
esorul formulează cerinţe, adresează întrebări frontal şi individual
privitor la modul de rezolvare a exerciţiului.

2
 Evaluarea cunoştinţelor
Să se efectueze calculele:
 1   1    3   1  1   3 1 2 1
 2  1   2  1  0,25 :   3  15  19  8   2     2   4  : 1    4  4  : 1   4   2
0

           
Activitate directă: Voi observa modul în care elevii au rezolvat
exerciţiul, un elev care a lucrat bine prezintă rezultatele corecte, ceilalţi elevi
se autocontrolează.

 Asigurarea conexiunii inverse


Voi stabili nivelul de realizare a sarcinilor pe întreaga clasă şi pe fiecare
elev.

 Anunţarea temei pentru lecţia nouă


Ecuaţii de forma ax+b=0, a,b  Q, a  0 .
Se porneşte de la următoarea problemă:
3 1
 Cât trebuie adăugat numărului raţional 28
pentru a obţine 4
?
Notăm cu x numărul căutat.
3 1 1 3
 x  ;x  
28 4 4 28
2 5 2 5 5 2 5 3 5 5
 x   0; x  ; x  : ; x    ; x 
3 6 3 6 6 3 6 2 4 4
Cum am rezolvat această ecuaţie?
Definiţie: Propoziţiile cu o variabilă de forma ax+b=0, a  Q*, b  Q se
numesc ecuaţii cu o necunoscută.
Variabila x se numeşte necunoscuta ecuaţiei. Un număr x 0 pentru care
ax0+b=c se numeşte soluţie sau rădăcină a ecuaţiei.
A rezolva o ecuaţie înseamnă a găsi mulţimea soluţiilor ei.
Rezolvarea ecuaţiei ax+b=0 se face astfel:
ax= - b
b
x=(-b):a; x
a

1. Rezolvaţi ecuaţiile:
4 4 5 5 
a.  x  1; x  1  ; x  ; S   
9 9 9 9 
711 1 79
b. 9 x  7,11  0;9 x  7,11; x  7,11 : 9; x   ;x   0,79
100 9 100

2. Să se rezolve în mulţimea numerelor raţionale ecuaţiile:


a.

3
2 1 17 9 9 17 27  68 41  41   41  1
2x  5  2 ;2 x   ;2 x   ;2 x  ;2 x   ; x     : 2; x     ;
3 2 3 4 4 3 12 12  12   12  2
41  41 
x ; S   
24  24 
5 5x 1 x
b. 8  12  1 2  8

 Asigurarea conexiunii inverse – Voi face observaţii şi aprecieri asupra


etapelor de lucru şi a rezultatelor obţinute de elevi.

 Evaluarea cunoştinţelor– activitate independentă – elevii rezolvă


următoarul exerciţiu:
 1 2 6 2
Soluţia ecuaţiei 5 x  3  :  2 este................
 2 4 5 5
Soluţie:
 11 14  6 12  11 7  12 6
 x :  ; x     ;
2 4 5 5 2 2 5 5
11 7 72 11 72 7 11 144  175 11 319
x  ; x  ; x ; x
2 2 25 2 25 2 2 50 2 50
319 11 319 2 29 4
x : ;x    1
50 2 50 11 25 25

Activitate directă: Voi observa modul în care elevii au rezolvat


ecuaţia. Un elev care a lucrat bine, prezintă etapele şi rezultatele corecte.
Ceilalţi elevi îşi autocontrolează exerciţiul.
Asigurarea conexiunii inverse - Voi stabili nivelul de realizare a
sarcinilor pe întreaga clasă şi pe fiecare elev.

 Asigurarea retenţiei şi transferului:


x  5 2x  3 x  5 7
Se rezolvă ecuaţia:   
3 4 6 12
Voi adresa întrebări referitoare la problemele prezentate. Elevii vor
răspunde la întrebări şi vor participa la rezolvarea exerciţiilor.

 Evaluarea şi tema pentru acasă


Voi face aprecieri, notări şi recomandări privind modul de participare al
elevilor. Voi da spre rezolvare exerciţiile: 5,6/pag.29 din manual şi ex. 1i,j,k;
2a,b,c;4a,b,c/pag.41 şi voi da indicaţiile de rigoare.
Elevii îşi notează tema şi sunt atenţi la recomandările date.

FIŞĂ DE LUCRU – clasa a VII-a


4
 7 11 5   3
1. Efectuaţi :  36  72  24  : 0,  6  0,75  0,5  4 
  
 1   1  
Să se efectueze calculele:  2  1   2  1  0,25 :   3  15  19  8 
0
2.
    
3 1
3. a) Cât trebuie adăugat numărului raţional 28 pentru a obţine 4 ?
2 5
b) 3 x  6  0
4
4. Rezolvaţi ecuaţiile:a) 9  x  1 ; b) 9 x  7,11  0
5. Să se rezolve în Q ecuaţiile:
2 1
a) 2x  5 2
3 4
5 5x 1 x
b)  1 
8 12 2 8
c) 6 x  3  7 x  5  4 x  1  2 x  6  12
3 1
d)  x  2  x  1  x  1
5 5
 11 14  6 12
6. Soluţia ecuaţiei  x :  este................
 2 4 5 5
x  5 2x  3 x  5 7
7. Rezolvaţi ecuaţia: 3  4  6  12

S-ar putea să vă placă și