Sunteți pe pagina 1din 4

Rezolvarea sistemelor de ecuaţii liniare.

Metoda lui Cramer - Proiect Didactic


prof. Pop Adela Terezia
Colegiul Tehnic "Aurel Vlaicu", Baia Mare
Clasa : a XII- a
Obiectul : Matematica-Algebră
Subiectul lecţiei : Rezolvarea sistemelor de ecuaţii liniare. Metoda lui Cramer
Tipul lecţiei : Lecţie de formare de priceperi şi deprinderi de calcul
Conpetenţe generale :
1. Identificarea unor date şi relaţii matematice si corelarea lor în funcţie de contextul în care
au fost definite.
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural sau contextual cuprinse in
enunţuri matematice.
3. Utilizarea algoritmilor pentru rezolvarea unor probleme practice.
4. Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii problemă în scopul
găsirii de strategii pentru optimizarea soluţiilor.
Competenţe specifice :
1. Aplicarea algoritmilor de calcul cu determinanţi în situaţii practice.
2. Rezolvarea unor sisteme utilizând algoritmi specifici.
3. Stabilirea unor condiţii de existenţă sau compatibilitate a unor sisteme şi identificarea unor
metode adecvate de rezolvare a acestora.
4. Optimizarea rezolvării unor probleme sau situaţii-problemă prin alegerea unor strategii şi
metode adecvate.
Strategia didactică: activ-participativă
 Metode şi procedee didactice : conversaţia euristică, exerciţiul, demonstraţia,
munca independentă.
 Material didactic utilizat : manual clasa a-XI-a, culegere de exerciţii şi
probleme, fişe de lucru .
 Tipuri de activităţi: frontală şi individuală.
 Procedee de evaluare: analiza răspunsurilor; observarea sistematică a atenţiei,
verificarea cantitativă şi calitativă a temei.
Scenariu didactic:
1. Moment organizatoric(2’ ): - verificarea prezenţei elevilor şi notarea absenţelor (dacă
sunt) în catalog;
- asigurarea unei atmosfere adecvate pentru buna desfaşurare a orei;
2. Captarea atenţiei ( 2’): - verificarea temei elevilor prin sondaj folosind dialogul profesor-
elev; elev-elev, prin confruntarea rezultatelor (în cazul în care apar diferenţe mari la rezultat,
se rezolvă exerciţiile la tablă ).
Gabriel Cramer (1704-1752), matematician şi fizician elveţian. Este creatorul
determinanţilor (1730). Are lucrări în domeniul curbelor algebrice de ordin superior.

3. Informarea elevilor asupra obiectivelor lecţiei (2’): - în cadrul orei de azi vom învăţa să
rezolvăm sisteme de ecuaţii liniare, prin metoda lui Cramer.

“Rezolvarea sistemelor de ecuatii liniare. Metoda lui Cramer”


4. Prezentare de material nou (1 5’): În continuare vom da o metodă relativ simplă de
rezolvare a sistemelor de n ecuaţii liniare cu n necunoscute, folosind determinanţi.

1
Definiţie: Un sistem de n ecuaţii liniare cu n necunoscute se numeşte sistem de tip Cramer
dacă determinantul matricei sistemului este nenul.
Metoda lui Cramer pentru n = 2
ax  by  m a b 
Fie sistemul (S)  şi matricea sistemului A    . Notăm d  det(A) .
 cx  dy  n c d 
Dacă d  0 , atunci sistemul (S) este de tip Cramer şi este compatibil determinat iar soluţia
sa se calculează cu formulele:

dx dy
x , y
d d

m b a m
unde d x  , dy  .
n d c n
 x  3y  3
Exemplu: Să se rezolve sistemul:  S = {(0, 1)}.
3 x  8 y  8

Metoda lui Cramer pentru n = 3


 a1 x  b1 y  c1 z  d 1

Fie sistemul de trei ecuaţii liniare cu trei necunoscute (S) a 2 x  b2 y  c 2 z  d 2 şi matricea
a x  b y  c z  d
 3 3 3 3

 a1 b1 c1 
 
asociată A   a 2 b2 c2 
a b3 c3 
 3
Dacă sistemul (S) este de tip Cramer atunci acesta este compatibil determinat şi se rezolvă cu
ajutorul formulelor:

dx dy dz
x , y , z
d d d

d1 b1 c1 a1 d1 c1 a1 b1 d1
Unde d  det(A) , d x  d 2 b2 c2 , d y  a2 d2 c2 , d z  a2 b2 d2
d3 b3 c3 a3 d3 c3 a3 b3 d3
 x yz 2

Exemplu: Să se determine soluţia sistemului 2 x  y  z  2 ,
 x  z 1

2
 1  1 1
 
Rezolvare: Matricea sistemului este: A   2  1 1 .
 1 0 1
 
1 1 1
d  det( A)  2  1 1  1  1  0  1  2  0  1
1 0 1
2 1 1
d x  2  1 1  2  1  0  1  2  0  0
1 0 1
1 2 1
d y  2 2 1  2  2  2  2  4  1  1
1 1 1
1 1 2
d z  2  1 2  1  2  0  2  2  0  1
1 0 1
Aplicând regula lui Cramer obţinem:
d dy d
x  x  0, y   1, z  z  1
d d d
În concluzie sistemul este compatibil determinat cu soluţia: S = {(0, -1, 1)}.

5. Consolidarea cunoştinţelor şi asigurarea feed-back-ului ( 24’): Fiecare elev va primi


cate o fişă de lucru. Pe parcursul rezolvării exerciţiilor, profesorul intervine cu întrebări,
adresate atât elevilor de la tablă cât şi celor din clasă, pentru a se clarifica demersul
rezolvării.
6. Tema pentru acasă (3’): Se vor propune spre rezolvare ca temă pentru acasă, exerciţiile
rămase nerezolvate din fişa de lucru, pag. 91 E6, E5-facultativ
7. Evaluare (2’): se notează elevii care s-au evidenţiat în timpul orei.

3
Fişă de lucru la rezolvarea sistemelor de ecuaţii prin regula lui Cramer.

I. Să se rezolve următoarele sisteme:

3x  4 y  5 5 x  2 y  0
1.  2. 
x  2 y  5 x  y  7

2 x  3 y  9 2 x  3 y  3
3.  4. 
3 x  5 y  4 x  2 y  2

II. Să se rezolve următoarele sisteme:

x  y  2z  1  x  y  2 z  1
 
1.  x  2 y  3 z  1 2.  x  y  3 z  2
x  y  z  0 x  2 y  z  6
 

x  3 y  z  2 3 x  4 y  z  2
 
3. 2 x  y  z  1 4.  x  2 y  z  2
x  2 y  z  1 x  y  0
 

III.
 x  y  mz  1

1. Se consideră sistemul  x  y  z  1
x  2 y  z  0

a) Să se determine parametrul real m astfel încât sistemul să fie compatibil determinat.


b) Pentru m  R \ {1} să se rezolve sistemul.

S-ar putea să vă placă și