Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECTIE

Data: 26 februarie 2008


Clasa a VI a E
Obiectul: Consiliere şi orientare
Consilier : MIHAELA TEODOR
Modul: Autocunoaştere şi dezvoltare personala
Subiect:Emoţii, emoţii, emoţii….
Scop: dezvoltarea capacităţii de a-şi stăpâni şi folosi emoţiile

Obiective de referinţă:
 Să dezvolte strategii pentru exprimarea adecvată şi în siguranţă a emoţiilor
 Formarea atitudinilor, achiziţionarea cunoştinţelor şi abilităţilor interpersonale

Obiective operaţionale:
 Sa identifice şi să exprime emoţii
 Să identifice relaţia dintre emoţie şi personalitatea celui care trăieşte emoţia
 Să exprime prin desen , joc de rol emoţiile
 Să – şi asume responsabilităţi în cadrul grupului

Loc de desfăşurare: sala de clasă


Durata : 45 min.
Strategie didactică:
 Metode şi procedee: conversaţia, expunerea, joc de rol, brainstorming-ul
 Mijloace: coli carioci, markere, flipchart, fişe de lucru
 Modalităţi de organizare: individuală, pe echipe , frontală

Dirijarea învăţării:

Momentul Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode


lecţiei
Moment Salut, absenţi Şeful clasei
organizatoric Discutarea problemelor clasei semnalează conflictele, Conversaţie
dacă e cazul.
Exerciţiu de energizare:
Li se împart elevilor diferite ”
feţe” care exprimă diferite stări
emoţionale din care să o aleagă Fiecare alege „faţa” şi
Captarea pe cea care este în concordanţă o vor lipi pe o coala Discuţie
atenţiei cu starea lor din acel moment Elevii răspundă
( spargerea Sunt întrebaţi apoi dacă le-a fost întrebări , observă
gheţii) greu să aleagă, şi ce reprezintă diferenţele
faţa pe care au ales-o.
Se face o statistică a „feţelor” şi
se fac constatări.
Se scrie pe tablă titlul lecţiei:
Emoţii, emoţii, emoţii…
Li se cere elevilor să definească
emoţiile.
EMOŢIE – reacţie afectivă de
intensitate mijlocie şi de durată Elevii încearcă să Conversaţie
relativ scurtă, însoţită adesea de definească conceptul . Expunere
modificări în activităţile
organismului, oglindind
atitudinea individului faţă de
realitate.
Profesorul cere elevilor să
spună ce fel de emoţii cunosc, Brainstorming
Desfăşurarea după care le organizează Dau exemple de emoţii Metoda
lecţiei împreună cu ei sub forma unui pe care le cunosc ciorchinelui
ciorchine

Mimarea unei emoţii


Se împarte clasa în 4 grupe.
Fiecare grupă trage un bileţel pe
care este scrisă denumirea unei
emoţii . Elevii desenează sau Joc de rol
Se anunţă sarcina de lucru: prezintă rolul. Desen
fiecare grupă trebuie să
transpună într-un desen sau
într-un joc de rol emoţia dată.

Se distribuie fiecărui elev o fişă


în care trebuie să noteze
situaţiile care le-au declanşat Vor completa fişa .
anumite stări emoţionale.(fişa Elevii prezintă prin Observaţia.
nr. 1) sondaj răspunsurile şi Discuţia.
Elevii sunt rugaţi să stabilească discută pe marginea
diferenţele dintre evenimentele diferenţelor.
care au declanşat aceleaşi stări
la persoane diferite.

Ce aţi aflat nou astăzi despre Completează fişa Conversaţie


emoţii?Completaţi următoarea Constată că aceleaşi
Evaluare fişă :Identifică emoţia! evenimente
declanşează stări
emoţionale diferite la
persoane diferite.
Fişa nr.1

Notaţi ce situaţii (întâmplări)v-au declanşat următoarele stări emoţionale:


1…..nemulţumit de mine 2…..trist

3…..nervos 4…...speriat

5…..nesigur de mine 6……furios

Fişa nr. 2
Identifică emoţia
Cum te-ai simţi dacă :
1) De Crăciun nu ai primi nici un cadou?

2) Ai luat o notă bună la teză la matematică?

3) Ai avea un secret şi nu ai putea sa îl spui ?

4) Mama ta ar vorbi la telefon şi tu ai vrea să îi spui ceva?

5) Ai auzi zgomote ciudate la miezul nopţii?

6) Prietenul tău s-ar muta în alt oraş?

7) Ţi s-ar împlini un vis?

S-ar putea să vă placă și