Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

NIVELUL: II

TEMA ANUALĂ: Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?

PROIECTUL: „Zvon de sărbătoare”

SUBTEMA: În aşteptarea lui Moş Nicolae.

TEMA ZILEI: „Spiriduşii lui Moş Nicolae”

DURATA: 1 zi

TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea ṣi sistematizarea cunoṣinṭelor ȋnsuṣite anterior;

FORMA DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRATÃ

SCOPUL ACTIVITATII:

-consolidarea muncii atât individual cât şi în echipă, utilizând abilităţi practice însuşite;

-verificarea şi consolidarea raportării corecte a numărului la cantitate;

DOMENII EXPERIENTIALE:

DOMENIUL ṢTIINṬE ṢI DOMENIUL OM ṢI SOCIETATE

1.Domeniu Ştiinţe- joc – exerciṭiu cu material individual

2.Domeniul Om şi Societate- lucrare practică-lipire, şnuruire, decorare

CENTRE DE ACTIVITATE

-Artă: „Ciorăpeii fermecaţi”- lipire, şnuruire, decorare;

-Ştiintă: „Spiriduşii rezolvă” -fişă de lucru pe piese de puzzle.

„Ghetuţa uriaşă”- puzzle;

-Joc de rol: „Ghetuţe gustoase”- ornare;

„Spectacolul spiriduşilor”- dans, cântece, poezii;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE ADE * ALA

Cognitiv-informaţionale

1
-să raporteze numărul la cantitate şi cantitatea la număr;

-să decoreze ghetuţele respectând legenda;

-să numere elementele aplicate pe ghetuţe folosind numeralul ordinal şi cardinal;

-să găsească corespondenţa dintre simbolul fişei de lucru (forma de puzzle) şi ghetuţa uriaşă;

-să verbalizeze acţiunile intreprinse;

Psihomotorii

-să şnuruiască ciorăpeii ;

-să orneze ghetuţele prin îmbinarea armonioasă a elementelor puse la dispoziţie;

-să-şi coordoneze mişcările în ritmul muzicii;

Afectiv-motivaţionale

-să respecte „dorinţele” Spiriduşei;

-să coopereze în realizarea lucrărilor;

-să participe activ şi afectiv la activităţile propuse;

STRATEGII DIDACTICE

Material didactic: panou-labirint, costumaţiile spiriduşilor (scufie, centură), video-

proiector, laptop, ghetuţe (ciorăpei), şnur, elemente decorative (brăduţi, fulgi de

zăpadă,steluţe, clopoţei, fundiţe ), lipici, ghetuţa uriaşă, fişe-elemente puzzle, elemente

decorative, legendă, ghetuţe din turtă dulce, decoraţiuni pentru turtă dulce, platouri,

recipiente, şorţuri, bonete, scenă amenajată, microfon, cadouri pentru copii;

Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, surpriza, demonstraţia,

turul galeriei;

Forme de organizare: frontal, pe grupuri, în echipă, individual;

2
BIBLIOGRAFIE

- Grama F, Pletea M, Culea L, Sesovici A, Ciobotaru A, Spânu C, Dincă G, Pletea G, Călin E,


(2009) – “Aplicaţiile noului curriculum pentru învăţământul preşcolar – ghid pentru cadrele
didactice – Vol I”, Editura Didactica Publishing House, Bucureşti
- Grama F, Pletea M, Culea L, Sesovici A, Ciobotaru A, Spânu C, Dincă G, Pletea G, Călin E,
(2009) – “Aplicaţiile noului curriculum pentru învăţământul preşcolar – ghid pentru cadrele
didactice – Vol II”, Editura Didactica Publishing House, Bucureşti
- Preda V (coord.), (2002) – “Metoda proiectelor la vârstele timpurii”, Editura miniped,
Bucureşti

3
Scenariul zilei
Întâlnirea de dimineaţă- activitatea debutează prin salutul şi recitarea unei ghicitori de

către educatoare:

Încărcat cu coşuri pline,

Cine vine,cine vine?


La ferestrele-n gheţate,
Cine bate,cine bate?
Ghetuţe cu jucării
Cine ne-aduce copii?
O păpuşă sau o carte,
Cine imparte,cine împarte?
Iar o barbă albă mare,
Cine are,cine are?
(Moş Nicolae)

Salutul se va realiza sub formula “Bună dimineaţa copil cuminte Mihai…etc” după care

fiecare îşi va aşeza poza la panoul grupei, se va completa calendarul naturii ( ziua, luna, anul,

vremea) şi se va alege omul zilei.

Activitatea de grup: se va desfăşura sub forma unui joc frontal “Labirintul spiriduşilor”,

unde copiii vor trebui să aşeze câte o siluetă de brad pe drumul corect pe carea r trebui să îl

urmeze spiriduşul până la ghetuţa magică.

Noutatea zilei: După terminarea jocului, pe un videoproiector va apărea un filmuleţ în care

“Spiriduşa” fiica lui Moş Nicolae le va solicita ajutorul copiilor în realizarea unei surprize pentru

Moş, întrucât acesta este puţin trist.

Spiriduşa, o va delega pe doamana educatoarea să caute sub măsuţa de la centrul tematic,

acolo urmând să găsească costumaţii pentru spiriduşi (scufii, centuri, ghetuţe), de trei culori

4
diferite (roşii, verzi, albastre), în funcţie de acestea responsabilizând fiecare echipă în realizarea

sarcinilor de la centrele de activitate.

ARTĂ: - copiii vor primi câte doi ciorăpei asortaţi cu scufiile şi centurile, pe care vor

trebui să îi decoreze conform unei legende (să lipească 1 fundiţă, 2 clopoţei, 5 fulgi, 4 brăduţi, 3

steluţe), după care să-i şnuruiască folosind panglica albă.

ŞTIINŢĂ: - fiecare copil îşi va alege câte o fişă de lucru cu sarcini de raportare a

numărului la cantitate, ce va avea forma unei piese de puzzle cu un simbol diferit pe spate. După

ce fişa de lucru va fi rezolvată, copiii vor trebui să găsească corespondenţa dintre fişa de lucru

(piesa de puzzle) şi simbolul de pe “Ghetuţa uriaşă”.

JOC DE ROL:- la acest sector copiii vor decora, în echipă, ghetuţe din turtă dulce

folosindu-se de elementele decorative puse la dispoziţie şi respectând cifrele indicate pe platou.

Tranziţie: cântec “Ghetuţele, toate ghetuţele”

Toţi copiii vor trece pe la fiecare centru de activitate, iar după ce sarcinile vor fi în

întregime realizate, aceştia se vor descălţa de pantofii lor, îi vor şterge, îi vor aşeza la fereastră

alături de ghetuţa uriaşă şi prăjiturile din turtă dulce decorate, apoi se vor încălţa cu ghetuţele

decorate de ei. Împreună vom merge într-o sală special amenajată unde vom oferi un mic

spectacol pentru Moş Nicolae.

Spiriduşii se vor întoarce în clasă pentru a se relaxa după o zi de muncă şi vor descoperi că

ghetuţa uriaşă va fi plină de cadouri pentru ei. Copiii vor desface cadourile şi vom face “petrecerea

spiriduşilor”.

Spiriduşa va reapărea pe ecranul video-proiectorului şi va mulţumi copiilor pentru

implicare.

5
DEMERSUL DIDACTIC

EVENIMENT CONŢINUT ŞTIINŢIFIC MATERIAL METODE ŞI FORME DE


DIACTIC DIDACTIC PROCEDE ORGANIZA
RE
1.Moment Se vor organiza copiii în semicerc -calendarul -conversaţia -frontal;
oragnizatoric naturii,
şi se va realiza întâlnirea de
jetoane,
dimineaţa (salutul, prezenţa, panou, ţinte
colorate. -explicaţia;
calendarul naturii, omul zilei) după
care se va iniţia un joc rapid -panou cu
labirint;
“Labirintul spiriduşilor”
-siluete;

2. Captarea Pe un videoproiector va apărea un -video- -surpriza, -frontal;


atenţiei proiector, conversaţia,
filmuleţ în care Spiriduşa, fiica lui
laptop, explicaţia;
Moş Nicolae le va solicita ajutorul scufii,
centuri,
copiilor în realizarea unei surprize
pentru Moş, întrucât acesta este
puţin trist. Spiriduşa o va delega pe
doamna educatoare să caute sub
măsuţa de la centrul tematic, iar
acolo se vor găsi costumaţii pentru
spiriduşi (scufii, centuri, ghetuţe),
de trei culori diferite (roşii, verzi,
albastre), în funcţie de acestea
responsabilizând fiecare echipă în
realizarea sarcinilor de la centrele
de activitate:

3. Dirijarea Cântând cântecul „Ghetuţele, toate


învăţării
ghetuţele” (tranziţie), copiii se vor
distribui pe centrele de activitate în
funcţie de culoarea costumaţiei şi
-explicaţia; -pe grupuri;
vor începe rezolvarea sarcinilor de
lucru astfel:
-ciorăpei
-la sectorul Artă copiii vor primi coloraţi,

6
câte doi ciorăpei asortaţi cu scufiile elemente -
decoarative demonstraţi -pe grupuri;
şi centurile, pe care vor trebui să îi
(fulgi, a;
decoreze conform unei legende (să fundiţă,
clopoţei,
lipească 2 fulgi, 4 brăduţi, 5
steluţe, -exerciţiul;
steluţe), după care să-i şnuruiască brăduţi),
lipici, şnur.
folosind panglica albă.
-la sectorul Ştiinţă, fiecare copil îşi
va alege câte o fişă de lucru cu
-fişa-puzzle, -pe grupuri;
sarcini de raportare a numărului la elemente
decorative, -explicaţia; -individual;
cantitate, ce va avea forma unei
ghetuţa
piese de puzzle cu un simbol aparte uriaşă.
pe spate. După ce fişa de lucru va fi
-exerciţiul;
rezolvată, copiii vor trebui să
găsească corespondenţa dintre fişa
de lucru (piesa de puzzle) şi
-ghetuţe din
simbolul de pe “Ghetuţa uriaşă”.
turtă dulce,
-la sectorul Joc de rol, copiii vor elemente
decorative -pe grupuri;
forma o echipa şi vor decora un
comestibile,
anume număr de ghetuţe din turtă farfurii,
şorţuri, -exerciţiul; -echipă;
dulce folosindu-se de elementele
bonete;
decorative puse la dispoziţie, cu
scopul de a fi dăruite lui Moş
Nicolae;
Copiii, se vor roti la centrele de
activitate pe măsură ce vor finaliza
cerinţele.

4. Obţinerea Spiriduşii se vor descălţa de -lucrările -turul -individual;


performanţei obţinute de galeriei;
pantofii lor, îi vor şterge, îi vor copii:
Ghetuţa
aşeza la fereastră alături de ghetuţa uriaşă

7
uriaşă, prăjiturile din turtă dulce (decorată cu
fişele de
decorate, apoi se vor încălţa cu lucru),
cartea
ghetuţele lucrate de ei. Împreună ghetuţelor,
platouri cu
vom merge într-o sală special turtă dulce
decorată.
amenajata unde vom oferi un mic

spectacol pentru Moş Nicolae


-fronatal;
(versuri, cântece despre Moş -costumele
de spiriduşi,
Nicolae,dansul ghetuţelor). microfon, -individual;
scena
amenajată; -în grup;

5. Asigurarea Spiriduşii se vor întoarce în clasă -cadourile


feed-back-ului găsite în -surpriza;
pentru a se relaxa după o zi de
ghetuţa
muncă şi vor descoperi că ghetuţa uriaşă;
uriaşă va fi plină de cadouri pentru
ei, dovadă ca Moş Nicolae a fost -individual;
foarte mulţumit de ceea ce au
realizat .
6.Încheierea Spiriduşa va mulţumi copiilor. -cd-player;
activităţii. -surpriza;
Copiii vor fi lăsaţi să se bucure de
cadourile primite, pe un fond -video-
proiector; -conversaţia
muzical specific sărbătorii,
euristică
făcându-se aprecieri verbale asupra
modului de desfăşurare a activităţii.

8
9
10
11
12
13

S-ar putea să vă placă și