Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATĂ

Data: 28.03.2016
Unitatea de învăţământ: Grădinița Nr. 1 Târgoviște
Profesor mentor : Ciobanu Monica
Propunător: Piciorang Georgiana
Grupa: Mijlocie
Tema anuală: „Când/ Cum și de ce se întâmplă? „
Tema proiectului: “Păsări călatoare”
Forma de realizare: Activitate integrată
Tipul de activitate: Consolidare de priceperi și deprinderi
Forma de organizare: frontal, individual, pe grupe.
Durată: 1 ora si jumătate
Locul desfăşurării: sala de grupă

COMPONENȚA ACTIVITĂŢII::

• Activități de dezvoltare personală ( Întâlnirea de dimineață) ;

• Jucuri și activitați didactice alese ( etapa I );

• Activități pe domenii experențiale: ADE. – DEC ( Activita ți artistico-


plastice);

Scopul activității:

- Consolidarea cunoștințelor legate de păsările călătoare;


- Dezvoltatrea creativității și a gustului estetic a copiilor prin realizarea unor
desene despre păsările călătoare .
OBIECTIVE OPERAȚIONALE :

ADE. – DEC ( Activitați artistico- plastice);

O1-Să aplice corect culoarea cu pensula, pe suprafața data, respectând indicațiile primite.
O2.să lucreze cu grijă pentru a păstra aspectul ingrijit al lucrării;
O3: să realizeze lucrarea respenctând etapele de lucru.
ALA 1 – CENTRE DE INTERES
MANIPULATIVE
-să încercuiască cifra care indică numărul de obiecte din fiecare mulţime
-Să formeze mulțimi după criteriul : formă, mărime .
JOC DE ROL
-să interacționeze cu partenerii de joc;
-să respecte regulile jocului;
CONSTRUCȚII
Să construiască cu ajutorul cuburilor cuiburi pentru păsările călătoare
ALFABETIZARE
Să denumească păsările din imagine ;

CENTRE DE ACTIVITATE:
● Activități pe domenii experențiale:

ARTA A.D.E – D.E.C ( activități artistico-plastice)

TEMA – "Pata de culoare "

SUBIECTUL – „ Întoarcerea păsărilor călătoare „

● ALA 1 :

JOC DE ROL – “De-a medicul veterinr“;

CONSTRUCȚII – "Cuibul păsărilor";

ALFABETIZARE – “ Surpriza rândunelelor” – Citire de imagini;

MANIPULATIVE – “ Rezolva repede și bine “- Fisă de muncă independentă

Tranziție – Ghicitoare " Rândunica"


STRATEGII DIDACTICE

- Metode și procedee : Conversația , explicația, observația, , munca independentă ; turul


galeriei.
- Material didactic: Imagini păsările călătoare, bloc de desen, acuarele, pensule, bonete
de doctori, fise de lucru, stimulente.

Bibliografie :

MEC “ Curriculum pentru invatamantul prescolar” ( 3- 6/ 7 ani), 2009 Georgeta


Toma,Maruta Ristoiu si colaboratorii, ,,Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru
invatamantul prescolar”, Editura: Delta Cart Educational, Pitesti, 2008

SCENARIUL ACTIVITAȚII

Activitatea debutează cu „ Întalnirea de dimineață”. Copiii stau pe covor, asezați în


semicerc. Are loc salutul : „ Bună dimineața!”. Toată grupa o salută pe doamna educatoare și,
apoi se salută între ei. Urmează prezența: un copil completează panoul prezen ței. Calendarul
naturii –Pentru a completa calendarul se adresează urmatoarele intrebări :”In ce anotimp ne
aflam noi astăzi? Ce zi este astăzi? Cum este vremea?, Cum ne imbrăcăm in anotimpul de
primavară ?.
După această etapă, voi iniția o scurta discuție, copiii amintindu- și astfel care este tema
saptămanii – „ Păsările călătoare”
Noutatea zilei: Prezentarea unui fluturaș în calitate de musafir ce doreşte să înveţe de la
copii cât mai multe lucruri despre păsările călătoare pentru că va pleca într-o călătorie pentru a
ajuta păsările călătoare să găsească drumul spre casă mai ușor. Pentru a-l putea ajuta, copiii
trebuie să rezolve mai întâi sarcinile activității la domeniul artă și de la centrele de interes.
Educatoarea le spune copiilor o ghicitoare ( tranziție):
Coada-i ca o furculiță
Rosie e-a sa bărbiță.
Vine când se încălzește,
Primăvara ea vestește.
( Rândunica)

Se prezintă centrele de activitate:


La ALFABETIZARE - Le cer copiilor să privească imaginile și să recunoască
păsările călătoare din imagini. ( citire de imagini)
La MANIPULATIVE- Le dau copiilor o fișă de lucru. Acestia au ca și sarcini să
încercuiască cifra care arată câte rândunele sunt în stol, să așeze fiecare rândunică la câte un
cuib, să formeze grupe de păsări de același fel.
La ARTĂ – Vor avea de realizat un tablou cu titlul "Întoarcerea păsărilor călătoare",
folosind pata de culoare.
La JOC DE ROL -Să interpreteze adecvat jocul de rol " De-a medicii veterinari".
Aceștia vor consulta păsările călătoare, le vor îngriji astfel încât acestea să se facă bine pentru a
continua călătoria pentru a ajunge acasă.
La CONSTRUCȚII - Copiii vor avea de realizat cu ajutorul cuburilor cuiburi pentru
păsările călătoare.
La finalul activității , se expun lucrarile realizate. Grupurile de copii trec pe la fiecare
centru și apreciază ceea ce au lucrat în centre.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Etapele Conținutul activităţii Strategii


activitații didactice
1.Momentul Se creează condiţii optime pentru desfăşurarea activităţilor:
organizatoric  aerisirea sălii de grupă;
 aranjarea mobilierului;
 aranjarea materialului didactic în ordinea folosirii lui; Conversaţia
-organizarea colectivului de copii pentru „Întâlnirea de
dimineaţă”

2.Captarea Captarea atenţiei se realizează prin prezența "Fluturașului" în Conversaţia


atenţiei calitate de musafir, ce dorește să invețe de la copii cât mai multe
lucruri despre păsările călătoare, pentru a putea pleca în
întâmplinarea lor. Explicaţia

3.Anunţarea
temei şi a Anunț preșcolarii că astăzi vom vorbi despre păsările călătoare. Conversația
obiectivelor

4.
Reactualizarea Se solicită copiilor să spună ce știu despre păsările călătoare, și Conversația
cunoștințelor să dea exemple.
Copiii se încoloneaza în sir câte unul și pornesc
5.Dirijarea împreuna cu educatoarea către centrele de activiatea. Se Conversaţia,
învățării realizează intuirea materialelor didactice de la fiecare centru de
activitate.

Prezentarea va fi însoțită de explicațiile de rigoare referitoare la


sarcinile de rezolvat, specificul unor materiale și rezultatele pe Explicatia
care așteptăm să le obținem.

Observația

6. Obținerea Copiii intră in centrele preferate, și incep lucrul, în funcție de Explicația


performanței indicațiile primite.

La centrul ALFABETIZARE Le cer copiilor să privească


imaginile și să recunoască păsările călătoare din imagini. ( citire Exercițiul
dupa imagini)
La centrul ARTA- ADE- DEC (activitate artistico – plastica )-
Vor avea de realizat un tablou cu titlul "Întoarcerea păsărilor
călătoare", folosind pata de culoare.

La centrul MANIPULATIVE -Le dau copiilor o fișă de lucru.


Acestia au ca și sarcini să încercuiască cifra care arată câte Conversatia
rândunele sunt în stol, să așeze fiecare rândunică la câte un cuib,
să formeze grupe de păsări de același fel.

La JOC DE ROL - Să interpreteze adecvat jocul de rol " De-a


medicii veterinari". Aceștia vor consulta păsările călătoare, le vor Explicația
îngriji astfel încat acestea să se facă bine pentru a putea ajunge
acasa.

La CONSTRUCȚII - Copiii vor avea de realizat cu ajutorul Explicația


cuburilor,cuiburi pentru păsările călătoare.

7.Evaluarea Aprecierea rezultatelor se va face prin metoda “Turul galeriei”. Observatia


performantei Copiii vor trece pe rând pe la fiecare sector de lucru să vadă şi să
aprecieze cum au fost realizate lucrările. Explicația
Educatoarea va dărui preşcolarilor recompense pentru felul în
care au lucrat. Turul galeriei

8Încheierea Sunt emise aprecieri asupra desfășurării activitații și asupra Conversația


activitatii respectării regulilor jocului, asupra comportamentului individual
si colectiv al preșcolarilor. Copiii primesc stimulente. Explicația
Păsări călătoare

Încercuieşte cifra care arată câte rândunele sunt în stol. Aşază fiecare râdunică la câte un cuib.

Formează grupe de păsări de acelaşi fel. Desenează în tabel tot atâtea linii verticale câte păsări
sunt în fiecare grupă

S-ar putea să vă placă și