Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECTIE

PROPUNĂTOR: Prof. PĂUN JENICA


DATA: 17 martie 2014
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şc. Gimnazială „Ghe. Poalelungi” Măstăcani
CLASA: a IV-a
DISCIPLINA: RELIGIE
SUBIECTUL LECŢIEI: Patimile Domnului
TIPUL LECŢIEI: mixtă
OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:
3.3 Prezentarea Domnului nostru Iisus Hristos că Mântuitor al lumii şi Om adevărat;
3.4 Alcătuirea şi prezentarea de rezumate, scurte compuneri, desene, scenete pe teme din viaţa Mântuitorului.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1—să stabilească ordinea succesiunii evenimentelor legate de Patimile Domnului;
O2—să identifice Patimile Domnului după imagini;
O3—să enumere suferințele îndurate de Domnul Iisus Hristos;
O4—să compare atitudinea celor care îl batjocoreau cu cea a lui Iisus Hristos;
O5—să explice motivul pentru care Mântuitorul S-a lăsat răstignit.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
1. Metode şi procedee: prezentarea PowerPoint, conversația, explicația, exercițiul, expunerea,
observarea dirijată, stabilirea succesiunii evenimentelor .
2. Mijloace de învăţământ: planşe cu Patimile Domnului, fişe cu aritmogrif (rebus), coli A3, marker-e,
flip-chart, calculator, video-proiector, Sfânta Scriptură, patafix, coli flip-chart.
3. Forme de organizare: frontal, individual și pe grupe .
RESURSE:
1. Oficiale: - Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a IV- a;
- Planificarea calendaristică orientativă, clasa a IV- a;
- Proiectarea unităţii de învăţare „ Iisus Hristos— Dumnezeu și Om”
2. Temporale: - număr de lecţii: 2
- durata: 45’ + 45’
3. Bibliografie:
1. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „Polirom”, Iaşi 1999;
2. Preot Prof. Univ. Dr. Şebu, Sebastian, Prof. Opriş, Monica, Prof. Opriş, Dorin, Metodica predării
religiei, Editura „ Reîntregirea”, Alba- Iulia 2000;
3. Muha, Camelia, Religie- creştin ortodoxă, clasa a IV-a, Editura „Sf. Mina” , Iaşi 2012;
4. Mocanu, Elena, Ene, Ionela, Muha, Camelia, Panoschi, Mihaela, Ghid de proiectare didactică, Religie
creştin ortodoxă, Editura “Sf. Mina”, Iaşi 2002;
5.***Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura IBMBOR, Bucureşti 1997;
6. Opriș, Dorin, Opriș, Monica, Metode active de predare-învățare, Editura „Sf. Mina”, Iași, 2006,
7. ***Proloagele, vol. II, Editura Bunavestire, Bacău, 1999.
SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Etapele Ob.op./ Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi Mijloace Forme Evaluare
crt. lecţiei Timp procedee de de
învăţământ organizare
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9.
Momentul organizatoric

1. - intră în clasă şi salută elevii; - răspund la salutul


- împreună cu elevii rosteşte profesorului;
Rugăciunea Tatăl nostru; -rostesc rugăciunea împreună
-notează absenţii şi se cu profesorului;
interesează de motivul absentării -spun absenţii;
lor;
-scrie pe tablă data şi Sfântul -notează şi ei în caiete data şi Calculatorul Frontal
zilei şi le spune elevilor câteva Sfântl zilei, iar apoi sunt Prezentarea Video-
4min. cuvinte despre sfânt. atenţi la cele spuse de PowerPoint proiectorul
profesor.
Verificarea și reactualizarea

2. Împarte elevilor fișa cu Elevii rezolvă cerințele Exercițiul Fișe A4 cu Individual Chestionare
cunoștințelor anterioare

aritmogrif, de la Anexa 1. Le urmând indicațiile rebus scrisă


cere acestora să rezolve corect profesorului. (Anexa 1)
cerințele pentru a descoperi titlul
lecției de ora trecută.
Verifică împreună cu elevii Răspund atunci când sunt Conversația Frontal Chestionare
rezolvarea corectă a definițiilor solicitați de profesor. orală
aritmogrifului.
Deci despre ce am discutat noi … Cina cea de Taină.
10 min. ora trecută?
Captarea
3. Unde a mers Domnul Iisus … în grădina Ghetsimani. Conversația Frontal Chestionare

atenției
Hristos după Cina cea de Taină? orală
Ce să facă acolo? … să se roage.
De ce voia să se roage? Știa ce … pentru că știa ce urmează.
urmează? Ce urma să se Fiind vândut chiar de
întâmple? propriul Său Apostol se
aștepta să vină să îl aresteze.
Deci, fiind arestat începeau Sunt atenți la cele spuse de Explicația Frontal
Patimile Sale, de aceea a și venit profesor.
3 min. să se roage.
Anunțarea titlului și

4. Astăzi vom continua să discutăm Sunt atenți la profesor. Explicația Frontal


a obiectivelor noii

despre evenimente ce au avut loc


în săptămâna patimilor și anume
lecții

vom vorbi despre: Patimile


Domnului.
Expune obiectivele pe care le Flip-chart
urmărește la lecție și scrie titlul Sunt atenți și notează titlul în Coală
3 min. pe tablă. caiete. Expunerea flip-chart Frontal
5. Le prezintă elevilor o scurtă Sunt atenți la prezentarea Prezentarea Calculatorul Frontal
Dirij

istorisire însoțită de imagini, cu făcută și intervin cu întrebări PowerPoint Video-


area

ajutorul prezentării PowerPoint, acolo unde este nevoie. Conversația proiectorul


învăț
ării

despre evenimentele întâmplate


imediat după Cina cea de Taină Sfânta
și până la momentul răstignirii. Scriptură
Intervine cu explicații Sunt atenți la explicațiile Explicația Frontal
suplimentare acolo unde este suplimentare.
8 min. nevoie.
Notează și ideile principale pe Notează ideile principale în
tablă. caiete.
Fixarea cunoștințelor
5. O1 Împarte elevii pe grupe și le Se împart pe grupe și rezolvă Exercițiul Fișe A3 Pe grupe Chestionare
împarte fișa de la Anexa 2, unde cerințele trasate de profesor. Stabilirea Marker-e scrisă
trebuie să stabilească ordinea succesiunii Patafix
succesiunii evenimentelor. evenimente
Va câștiga grupa care va termina lor
cel mai repede și va rezolva
cerința corect.
O2 Privind următoarele imagini să Stabilesc patimile suferite, Observarea Imagini cu Frontal Chestionare
stabilim ce patimi a suferit după imaginile prezentate. dirijată Patimile orală
Domnul Iisus Hristos. Domnului
O4 Care era atitudinea lui Iisus în … îndura toate fără să se Conversația
situația aceasta? Dar, a celor care plângă, gândindu-Se că
Îl batjocoreau? numai așa lumea poate să se
mântuiască. … batjocoritorii
erau răi, nemiloși….
O3 Tot așa împărțiți pe grupe scrieți Rezolvă cerințele trasate de Exercițiul Coli A3 Pe grupe Chestionare
suferințele îndurate de Domnul profesor. Marker-e scrisă
Iisus Hristos.
Va câștiga grupa care scrie cele
12 min mai multe și corecte suferințe.
Asocierea și generalizarea

6. O5 De ce credeți voi că Mântuitorul, Încă de la încălcarea poruncii Conversația Frontal Chestionare


Fiul lui Dumnezeu, S-a lăsat de primii oameni, Dumnezeu orală
răstignit? Le-a promis oamenilor un
răscumpărător. Acesta este
motivul, El era
Răscumpărătorul.
Domnul nostru Iisus Hristos a Sunt atenți la profesor. Explicația
acceptat toate aceste suferințe,
din iubire față de oameni, pentru
iertarea păcatelor tuturor
2 min. oamenilor.
Evaluarea

7. Face aprecieri verbale atât Urmăresc aprecierile


individuale cât şi generale, profesorului.
referitoare la pregătirea elevilor
şi la implicarea în predarea
1 min. noilor cunoştinţe.
tivac er eichÎn
8. Ora următoare vom continua tot
cu Patimile Domnului.
Rosteşte împreună cu elevii Rostesc rugăciunea.
ea Rugăciunea la ieșirea din clasă.
2 min. Îi salută pe elevi şi iese din clasă. Răspund la salut.
ită
ţii
OGLINDA TABLEI
17 III 2014
Cuv. Alexie, Omul lui Dumnezeu

PATIMILE DOMNULUI

1. Rugăciunea din Grădina Ghetsimani.


2. Prinderea lui Iisus.
3. Judecarea lui Iisus și lepădarea lui Petru.
4. Batjocorirea și condamnarea la moarte.
5. Merge pe drumul Crucii către Golgota și întâlnirea cu Veronica.
6. Răstignirea pe Cruce.

S-ar putea să vă placă și