Sunteți pe pagina 1din 8

MINISTERUL EDUCAȚIEI, CULTURII ȘI CERCETĂRII DIN REPUBLICA MOLDOVA

DIRECȚIA GENERALĂ EDUCAȚIE, CULTURĂ, TINERET ȘI SPORT mun. CHIȘINĂU

INSTITUȚIA PRIVATĂ INSTITUȚIA DE ÎNVĂȚĂMÂNT ,,EXCELSIS”

Aprob

director _______________________

Proiect didactic de lungă durată


Disciplina : BIOLOGIE
Clasa : a VI-a
Numărul de ore : 34 ore
Profesor : Morari Ana

Discutat și propus pentru aprobare


la ședința comisiei metodice _________ Accept
din ____ septembrie 20____
șef al comisiei metodice _____________ Dir.adj. _______________________

Chișinău 2019-2020
1. Administrarea disciplinei

1 oră pe săptămînă Anual – 34 ore


Semestrul I – 15 săptămâni Semestrul I – 15 ore
Semestrul II – 19 săptămâni Semestrul II – 19 ore
2. Repartizarea numărului de ore pe unități de învățare:

Unități de învățare Nr. ore Evaluări Observații


EI ES
Semestrul I
Modulul I. 7 ore 1 1
Celula, unitatea de bază a vieții
Modulul II. 7 ore 1 1
Diversitatea și clasificarea
organismelor vii
Semestrul II
Modulul III. 6 ore 1 1
Plante
Modulul IV. 8 ore 1 1
Organismul uman și sănătatea
Modulul V. 6 ore 1 1
Organismele în mediul lor de viață
Total an 34 5 5

3. Competențele specifice disciplinei Biologie:


3.1. Utilizarea limbajului științific biologic în diverse contexte de comunicare referitor la structuri, procese, fenomene, legi, concepte.
3.2. Investigarea lumii vii cu ajutorul metodelor și a mijloacelor specifice pentru îmbunătățirea calității vieții și a mediului.
3.3. Implicarea în activități de menținere a stării de sănătate proprii și a celor din jur prin aplicarea metodelor interactive în vederea
formării unui comportament sanogen.
3.4. Participarea în acțiuni de ocrotire a biodiversității prin parteneriat în vederea rezolvării problemelor ecologice la nivel individual,
local și global.
4. Proiectarea calendaristică pe unități de învățare

Eșalonarea
Unități de competențe Nr Unități de învățare și Tehnologii în timp
selectate din Curriculum detalieri de conținut didactice Nr. Data Notă
ore
SEMESTRUL I 15

Modulul I: 7
1.1. Identificarea structurilor Celula, unitatea de bază a vieții
prezente în celulele 1. Lecție de sinteză a cunoștințelor referitor 04.09
vegetale și animale, la biologie achiziționate în clasele Sinteză 1
vizibile la microscopul
anterioare.
simplu. 2. Evaluare inițială (EI). Evaluare inițială, Activitate 1 11.09
1.2. Compararea structurilor
Structura și funcțiile microscopului. individuală, observație,
celulelor vegetale și
Desen, Film didactic
animale. 3. Structura celulei. Harta conceptuală, Joc de 1
1.3. Descrierea funcțiilor
rol: Ce organit sunt?
structurilor celulare
4. Particularitățile celulei vegetale și Microscop; Diagrama Venn; 1
vizibile la microscopul
simplu. animale Activitate în grup,
1.4. Stabilirea Algoritmizare
5. Lucrare de laborator: Observarea la Lucrare de laborator, 1
particularităților celulelor
de a se grupa în țesuturi, micoscop a diferitor tipuri de celule. observație, Desen
organe și organisme.
6. Proiect STEAM: Vocabularul creativ 1
sau Modelarea: „ În lumea celulelor. ” Modelare, Poster

7. Celula. Lecție de formare a capacităților Test sumativ 1


de evaluare a cunoștințelor (ES) Probă scrisă

Modulul II: 7
2.1. Definirea termenilor: Diversitatea și clasificarea organismelor vii
organism monocelular, 8. Organisme monocelulare. Lucrare practică 1
organism pluricelular; Lucrare practică: Observația
organism diurn, organism Studierea la microscop a diferitor tipuri Reprezentări schematice
nocturn; organism ierbivor, Modelarea
de organisme unicelulare.
carnivor, omnivor; Documentare: Rolul
organismelor
2.2. Recunoașterea monocelulere.
organismelor: monocelulare și 9. Organisme pluricelulare. Diagrama Venn, 1
pluricelulare; diurne și Algoritmizare,
nocturne; ierbivore, carnivore, Harta conceptuală
omnivore; 10. Organisme diurne. Comparare, 1
Ivestigație
2.3. Descrierea
comportamentelor alimentare 11. Organisme nocturne. Observări dirijate, 1
ale organismelor ierbivore,
Analiza
carnivore, omnivore;
12. Organisme erbivore, carnivore și Fișe de lucru 1
2.4. Stabilirea corelației dintre
comportamentul unor omnivore. Explozia stelară
organisme și bioritmul
13. Proiect STEAM: Portofoliu 1
circadian;
,,Originaliate prin diversitate”
2.5. Planificarea acțiunilor de 14. Diversitatea organismelor. Test sumativ 1
ocrotire a plantelor și Lecție de formare a capacităților de Probă scrisă
animalelor din localitate. evaluare a cunoștințelor (ES)
Modulul III: 6
Plante ore
3.1. Recunoașterea organelor 15. Organele vegetative ale plantelor cu Fișe de lucru,
vegetative și generative ale flori. desen 1
unei plante cu flori; SEMESTRUL II 18
3.2. Descrierea funcțiilor 16. Lucrare practică: Lucrare practică, 1
organelor vegetative ale Transportul substanțelor prin organele Experiment, observație
plantelor cu flori; vegetative ale plantelor. dirijată
17. Organe generative ale plantelor cu flori Fișe de lucru, 1
3.3. Argumentarea rolului desen
plantelor în natură și în viața 18. Lucrare practică: Lucrare practică, 1
omului. Modelarea structura unei flori. Modelare
19. Proiecte STEAM: Lucrare creativă, 1
Plantele în viața omului. Portofoliu

20. Plantele. Test sumativ 1


Lecție de formare a capacităților de Probă scrisă
evaluare a cunoștințelor (ES)
Modulul IV: 8
4.1. Definirea termenilor: Organismul uman și sănătate. ore
organ,sisteme de 21. Introducere în sistemele de organe de Explicație, Conversație 1
organe,igienă; relație, nutriție și reproducere. dirijată, Metoda: Știu,
vreau să știu, am învățat!”
4.2. Recunoașterea 22. Poziţia şi funcţia sistemelor de organe Conversație dirijată, 1
poziției sistemelor de cu funcții de relație în organismul uman: Activitate în grup:
organe în organismul Sistemul nervos și senzorial. „Desenul în lanț”
uman; 23. Poziţia şi funcţia sistemelor de organe Fișe de lucru; 1
cu funcții de relație în organismul uman: Harta conceptuală
4.3. Descrierea funcției Sistemul muscular și sistemul osos. Analiza imaginilor
de bază a sistemelor de 24. Poziţia şi funcţia sistemelor de organe Fișe de lucru, 1
organe ale organismului cu funcții de nutriție în organismul Analiza imaginilor,
uman; uman: digestiv, circulator, respirator, Lucru în grup
excretor.
4.4. Propunerea 25. Poziţia şi funcţia sistemelor de organe Demonstrarea planșei, 1
modalităților de cu funcții de reproducere în organismul Analiză, Comparație
menținere a stării de uman.
sănătate a organismului 26. Proiecte STEAM: Proiect PPT 2
uman. 27. Igiena sistemelor de organe la om.
28. Organismul uman și sănătatea. Test sumativ 1
Lecție de formare a capacităților de Probă scrisă
evaluare a cunoștințelor (ES)
Modulul V: 6 ore
5.1. Definirea termenilor: Organismele în mediul lor de viață
mediu de viață, adaptare la 29. Adaptări ale organismelor la mediul lor Lucrul cu manualul, 1
mediu; de viaţă. Joc didactic:
5.2. Identificarea adaptărilor Ghici organismul?
structurale și de
comportament ale
organismelor la mediul lor de 30. Adaptări structurale și comportamentale Conversație dirijată, 1
viață; ale organismelor la factorii de mediu: Fișă de observație
5.3. Stabilirea relațiilor dintre temperatură, lumină, umiditate.
factorii de mediu și 31. Mediul înconjurător şi activitatea Scenariu dramaturgic, 1
particularitățile de adaptare omului. Plante şi animale pe cale de Album-colecție
ale organismelor la mediul lor dispariţie din Republica Moldova.
de viață; 32. Rezervaţii naturale şi parcuri naţionale Schiță demonstrativă: 1
5.4. Analiza intervenției din Republica Moldova. „În vizită la ...”
activității omului asupra
mediului de viață al
organismelor; 33. Organismele în mediul lor de viață. Test sumativ 1
5.5. Argumentarea Lecție de formare a capacităților de Probă scrisă
importanței protecției evaluare a cunoștințelor (ES)
organismelor și a mediului lor
de viață. 34. Lecție de sinteză a cunoștințelor referitor Concurs 1
la biologie achiziționate în clasa a VI-a Prezentarea Portofoliului

Portofoliul (Lucrul individual) :


Modulul I: Celula, unitatea de bază a vieții
1.1. Proiect STEAM: Vocabularul creativ sau Modelarea: „ În lumea celulelor. ”

Modulul II: Diversitatea și clasificarea organismelor vii


2.2. Documentare: Rolul organismelor monocelulere.
2.3. Proiect STEAM: ,,Originaliate prin diversitate”

Modulul III: Plante


3.4. Proiect STEAM: „Plantele în viața omului.”

Modulul IV: Organismul uman și sănătate.


4.5. Scenariu dramaturgic sau Album-Colecție: ,, Mediul înconjurător şi activitatea omului.”
sau „Plante şi animale pe cale de dispariţie din RM.”
4.6. Schiță demonstrativă:„În vizită la ...”( Rezervaţii naturale şi parcuri naţionale din Republica Moldova.)

La finele clasei a VI-a elevul/eleva poate:


COMPETENȚA 1 Utilizarea limbajului științific biologic în diverse contexte de comunicare referitor la structuri, procese, fenomene, legi, concepte etc.
 să definească termeni referitor la:
structurile celulei vizualizate la microscopul simplu,
sistemele de organe ale organismului uman;
igienă.
 să descrie:
funcții ale structurilor celulare vizibile la microscopul simplu,
funcții ale organelor vegetative ale plantelor cu flori,
funcții ale sistemelor de organe ale organismului uman,
comportamente alimentare ale organismelor ierbivore, carnivore, omnivore;
 să recunoască:
organisme: monocelulare și pluricelulare; diurne și nocturne; ierbivore, carnivore, omnivore,
organe vegetative și generative ale plantelor cu flori,
sistemele de organe în organismul uman;
să compare structuri ale celulelor vegetale și animale;
 să stabilească corelații între:
structurile: celule-țesuturi-organe-organism,
comportamentul unor organisme și bioritmul circadian;
factorii de mediu și particularitățile de adaptare ale organismelor la mediul lor de viață;
 să argumenteze:
rolul plantelor în natură și în viața omului,
importanța protecției organismelor și a mediului lor de viață.

COMPETENȚA 2 Investigarea lumii vii cu ajutorul metodelor și a mijloacelor specifice pentru îmbunătățirea calității vieții și a mediului.
 să utilizeze tehnici, aparate și materiale de laborator în procesul de investigație a structurii celulelor vegetale și animale vizibile la microscopul simplu;
 să planifice experimente de investigație a funcțiilor organelor vegetative la plante;
 să realizeze experimente de investigație a funcțiilor organelor vegetative la plante;
 să interpreteze date experimentale referitor la funcțiile organelor vegetative la plante;
 să realizeze observații în natură referitor la:
comportamentul unor organisme în funcție de modul de alimentație,
comportamentul unor organisme în funcție de bioritmul circadian,
adaptări structurale ale unor organisme la mediul lor de viață.
 să înregistreze date ale observațiilor referitor la:
structura celulei,
comportamente de integrare ale unor organisme în natură;
 să evalueze rezultatele observațiilor referitor la:
structura celulei,
comportamente de integrare ale unor organisme în natură.

COMPETENȚA 3 Implicarea în activități de menținere a stării de sănătate proprii și a celor din jur prin aplicarea metodelor interactive în vederea formării unui
comportament sanogen.
 să propună modalități de menținere a stării de sănătate a organismului uman;
 să aplice reguli de igienă în menținerea stării de sănătate a organismului uman.

COMPETENȚA 4 Participarea în acțiuni de ocrotire a biodiversității prin parteneriat în vederea rezolvării problemelor ecologice la nivel individual, local și global.
 să planifice acțiuni de ocrotire a animalelor și a plantelor din localitate.

În realizarea finalităților elevii vor manifesta următoarele valori și atitudini:


Motivație pentru studiul în domeniul biologiei;
Interes pentru realizările obținute în cadrul științelor biologice și altor științe;
Consecvență în cercetarea unor probleme din biologie;
Respect față de orice formă de viață;
Responsabilitate pentru propria stare de sănătate și a celor din jur;
Inițiativă în rezolvarea problemelor de mediu;
Angajare în protecția mediului;
Orientare spre succes în procesul de învățământ;
Deschidere pentru aplicarea realizărilor științelor biologice în viața cotidiană.

S-ar putea să vă placă și