Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECȚIE

PROPUNĂTOR: Prof. Patranescu Valentin Iulian


DATA:1 aprilie 2019
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Calinesti
CLASA : a II-a
DISCIPLINA: Religie ortodoxă
SUBIECTUL LECȚIEI: Tradiții populare de Paște
TIPUL LECȚIEI: mixtă

COMPETENȚE GENERALE:
3. Explorarea activă a unor elemente din viața de zi cu zi, din perspectiva propriei credințe

COMPETENȚE SPECIFICE:
3.2. Explicarea rolului diferitelor sărbători şi evenimente cu conţinuturi şi semnificaţii religioase, cu incidenţă asupra vieţii familiei
şi comunităţii

STRATEGIA DIDACTICĂ

1. Metode si procedee: conversația, lectura explicativa, explicatia, exercitiul;


2. Mijloace de invatamant: fișe de lucru, video-proiector, Sfânta Scriptură;
3. Forme de organizare: frontal, individual;

RESURSE:

1. Temporale
 Număr de lectii : 1
 Durata: 50 min.

2. Bibliografice:

 Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic si de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romane, Bucuresti, 1982.
SCENARIUL DIDACTIC

Nr Strategia didactică
. Etapele lecției Ob Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode/ Mijloac Forme de Evaluar
crt . (min procedee e organizar e
. op. ) de inv. e

Salutul Salutul
1. Momentul 2’ Rugăciunea Rugăciunea frontală
organizatoric Notarea absențelor Pregătirea pentru
Pregătirea pentru începerea orei. începerea orei.

Se adresează elevilor
următoarele întrebari:

Ce se intâmplă cu ramurile de Preotul le citește o


salcie pe care le duceți la rugăciune si le Conversația
Biserică? sfințește stropindu-le
Verificarea 5’ cu aghiasmă
2. cunoștințelor Cum folosim ramurile de salcie Le punem lângă
după ce le aducem acasă? icoane, case, garduri, activitate aprecieri
consumăm, stropim frontala verbale
prin casă…
Explicația
Ce efect au ramurile de salcie Înlătură duhurile rele.
pentru credincioși?

Ce este pasca? Este o pâinică specială


făcută de către
gospodine pentru
Paște.
Fac rugăciuni, se spală
Cum se pregătesc femeile care pe mâini, se schimba
prepară pasca? de haine, își îngrijesc
ținuta..
3. Pregătirea pentru 3
lecția nouă De fiecare dată când sărbătorim
Paștele pe lângă pasca pe care o Conversația Activitate
mâncăm există foarte multe Elevii sunt atenți frontală
obiceiuri și tradiții pe care
oamenii le respectă și le duc mai
departe.

Se anunță și se scrie titlul pe Elevii notează data și Explicația activitate


4. Anunțarea titlului tablă. titlul in caiete. frontală
2’ Tradiții populare de Paște
Explicația Video activitate
proiector frontală

Elevii sunt atenți și își


Urmează prezentarea completează în caiete
PowerPoint ideile pincipale
conform (Anexa 1)
apreciere
15’ Conversația activitate verbală
individuală
Comunicarea
5. noilor cunoștințe

20’ Exercițiul
Apreciere
verbala
Se cere elevilor să coloreze
(încondeieze) ouăle pe care le
au in fișa de lucru ca mai apoi
03 să confecționeze o felicitare
Fixarea noilor de Paște în care să scrie pe Elevii execută
6. cunoștințe prima pagină textul: „Hristos felicitarea
a Înviat!” iar pe următoarea să
O4 lipească două părți diferite ale
oului de încondeiat după ce l-
au colorat.
Totul se va face pe o coală de
hartie A4 indoită in 2 părți
egale astfel: pe prima foaie
mesajul Învierii lui Iisus iar pe
cealaltă să deseneze un coșuleț
în care să pună părțile de ou
colorate.
Audiția
Se fac aprecieri generale si
Aprecierea, individuale privind evoluția Elevii ascultă Activitate
asocierea, fiecăruia. aprecierile făcute de frontală
7. generalizarea 1’ profesor.
Se noteaza elevii care au
participat la lectie.

Tema voastră pentru acasă va


8. Precizarea temei 1’ fi să vă completați în locul Activitate
pentru acasă rămas liber pe foaie și să Elevii ascultă cu atenție Explicația frontală
adresați un mesaj familiei
voastre

Rugăciunea Rugăciunea
9. Încheierea 1’ Salutul
activității Salutul
SCHIȚA TABLEI

TRADIȚII POPULARE DE PAȘTE

În Joia Mare se împarte și se vopsesc ouă roșii.


Vineri mergem cu flori și trecem pe sub masă de 3 ori.
Sâmbătă spre Duminică participăm la Slujba Învierii

S-ar putea să vă placă și