Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Problema 1.
Să se determine viteza de rotaţie a activelor circulante pentru întreprinderea
X dacă se cunosc următoarele date:
1. Volumul producţiei vândute –454 320 unităţi
2. Costul unei unităţi de produs – 28,3 lei
3. Rentabilitatea calculată la costuri – 29%
4. Active circulante –14 500 000 lei
Rezolvare:
1. Viteza de rotaţie = 365/ nr. de rotaţii
2. Nr. de rotaţii = Vânzări nete / Active Circulante
3. Vânzări nete =(Volumul producţiei * preţul de cost al unei unităţi) + marja
de profit = ( 454320 * 28,3) * 1,29% = 16 585 860 lei
4. Nr. de rotaţii a activelor circulante = 16585860 / 14.500.000 = 1,1438 ori
5. Viteza de rotaţie a activelor curente = 365 / 1.1438 = 319,1 zile
Problema 2
Să se determine ciclul de conversie a numerarului dacă se cunosc
următoarele:
Perioada precedentă Perioada curentă
lei
1. Active circulante 16 740 23 622
- Stocuri de mărfuri şi materiale (CMM) 13 161 7 806
- creanţe (Cnţ) 3 579 15 816
2. Datorii curente 6 867 5 934
3. Vânzări nete (VN) 42 926 55 505
4. Costul vânzărilor (CV) 41 197 45 792
Rezolvare:
Ciclul de conversie a numerarului (C) = durata de conversie a SMM + durata de
colectare a Cnţ - perioada de întârziere a plăţilor;
Perioada precedentă:
1) durata de conversie a stocurilor: (SMM / VN) * 360; 0,31 * 360 = 111,6
zile
2) durata de colectare a creanţelor: (Cnţ / VN) * 360; 0,08 * 360 = 28,8 zile
3) perioada de întârziere a plăţilor: (Datorii curente / CV) * 360; 0,17 * 360 =
61,2 zile
C = 111,6 + 28,8 – 61,2 = 79, 2 zile
Perioada curentă:
1) durata de conversie a stocurilor: 0,14 * 360 = 50,4 zile
2) durata de colectare a creanţelor: 0,28 * 360 = 100,8 zile
3) perioada de întârziere a plăţilor: 0,13 * 360 = 46,8 zile
C = 50,4 + 100,8 – 46,8 = 104,4 zile
Creşterea ciclului de conversie a numerarului indică o reducere a gradului de
lichiditate. Astfel, la întreprindere s-a înrăutăţit situaţia privind asigurarea
întreprinderii cu lichidităţii. Încasările vor avea loc în a104-a zi.
Problema 3
Să se calculeze eficienţa utilizării activelor circulante, efectul accelerării sau
încetinirii vitezei de rotaţie.
Perioada precedentă Perioada
curentă
1. Active circulante (lei) 41 200 32 500
2. Vânzări nete (lei) 102 920 121 856
Rezolvare:
Numărul de rotaţii în perioada precedentă = 102 920 / 41 200 = 2,5
Numărul de rotaţii în perioada curentă = 121 856 / 32 500 = 3,7
Durata unei rotaţii în perioada precedentă = 360 / 2,5 = 144 zile
Durata unei rotaţii în perioada curentă = 360 / 3,7 = 97,3 zile
E = ( 97,3 – 144) * 121 856/360 = - 15 807,95
Concluzie: În perioada curentă s-au încasat cu 15 807,95 lei mai mult decât în
perioada precedentă ca urmare a accelerării vitezei de rotaţie cu 46,7 zile.
Problema 2
Determinaţi viteza de rotaţie a activelor circulantecunoscând următoarele:
Indicatorii Planificat Efectiv
Valoarea medie a activelor totale (lei) 832600 932700
Valoarea medie a activelor imobilizate (lei) 482600 374900
Volumul producţiei (unităţi) 32450 44320
Preţul de vânzare unitar (lei) 28,3 22,4
Explicaţi rezultatele obţinute.