Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

ÎNVĂŢĂTOARE: CONSTANTIN PAULA ANA GEORGIANA


DATA:
ŞCOALA: Şcoala Gimnazială ,,Sfâna Vineri” Ploieşti
CLASA: a III-a C
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
UNITATEA TEMATICĂ: ,,În lumea sunetelor și a culorilor”
DISCIPLINA: Limba și literatura română
SUBIECTUL: ,,Fram, ursul polar” după Cezar Petrescu
TIPUL LECŢIEI: integrată
DISCIPLINE INTEGRATE: ȘN, EC, AVAP
DURATA: 45 minute

COMPETENŢE SPECIFICE VIZATE:


Limba și literatura română:
1.1. Extragerea unor informaţii de detaliu dintr-un text informativ sau literar accesibil;
2.1. Descrierea unui obiect/ unei fiinţe din universul apropiat pe baza unui plan simplu;
3.1. Extragerea unor informaţii de detaliu din texte informative sau literare;
3.3.Formularea unei păreri despre o povestire/personajele acesteia;
4.4. Povestirea pe scurt a unei întâmplări imaginate /trăite;
4.5. Manifestarea disponibilităţii pentru transmiterea în scris a unor idei.

Educație civică:
1.3. Explorarea grupurilor mici şi a regulilor grupului;
2.2. Manifestarea unor atitudini pozitive în raport cu lucrurile, cu plantele şi animalele;

Științe ale naturii:


1.1.Identificarea unor caracteristici ale corpurilor vii și nevii;

Arte vizuale şi abilităţi practice:


1.1. Recunoașterea unor mesaje comunicate prin imagini în contexte familiare;
2.1.Utilizarea în contexte variate a materialelor în funcție de proprietăți ale acestora și de tehnici de lucru adecvate.

OBIECTIVE GENERALE:
- consolidarea cunoștințelor referitoare la textul ,,Fram, ursul polar” după Cezar Petrescu;
- dezvoltarea unor procese psihice precum memoria, gândirea, atenția, imaginația;
- educarea unor trăsături pozitive de caracter : perseverență, independență, spirit de inițiativă și colaborare.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
COGNITIVE:
Pe parcursul și la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili să:
OC1 – să citească corect, fluent, expresiv textul ,,Fram, ursul polar” după Cezar Petrescu;
OC2 – să stabilească corect valoarea de adevăr a enunțurilor date după urmărirea atentă a prezentării power point referitoare la zonele polare;
OC3 – să formuleze răspunsuri și întrebări pe baza textului lecturat;
OC4 – să rezolve sarcinile de pe fețele cubului pe baza cunoștințelor anterioare;
OC5 – să completeze corect cvintetul pe baza indicațiilor primite;
OC6 – să redacteze un text respectând indicațiile primite;

AFECTIVE:
Pe parcursul și la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili să:
OA1 – să identifice situații, întâmplări personale pentru emoțiile indicate;
OA2 – să redea în cuvinte proprii importanța unor relații de prietenie între diferite persoane sau între oameni și necuvântătoare;

PSIHOMOTORII:
Pe parcursul și la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili să:
OP1 – să coloreze drumul ursului spre prada sa favorită;
OP2 – să scrie corect cuvinte, propoziții, texte păstrând poziția corectă a corpului în bancă.

STRATEGII DIDACTICE:
I.Metode/tehnici/ procedee: problematizarea, conversația, explicația, exercițiul, explozia stelară, cvintetul, diagrama Venn, cubul, eseul de
5 minute.
II.Mijloace didactice: manual, caiete, fişe de lucru, videoproiector, calculator, creioane colorate.
III. Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe.
EVALUARE:
I.Metode /instrumente: chestionare orală, observare curentă
II.Forme de evaluare: evaluare curentă
III.Instrumente de evaluare: aprecieri verbale

Bibliografie: Mihăescu, M., pacearcă, Ş., Dulman, A., Alexe, C., Brebenel, O., (2016), Limba şi literature română – semestrul al II-lea, manual
pentru clasa a III-a, Editura Intuitext.

Etape/ Timp Ob Strategii didactice Evaluare


Metode și Mijloace Forme de Forme de Metode d
Secvențele alocat op. Conținutul instructiv- educativ
procedee didactice organizare evaluare evaluare
activității

Moment 2 min Voi asigura condițiile necesare optimei desfășurări a lecției: conversația manuale frontală
organizatoric pregătesc materialul didactic necesar, stabilesc ordinea în sala caiete
de clasă.

Verificarea 2 min Voi verifica tema de casă a elevilor din punct de vedere conversația manuale frontală evaluare chestionar
temei de casă calitativ și cantitativ. curentă curentă
Voi face aprecieri asupra modului de rezolvare a exercițiilor explicația caiete individuală observar
pe care le-au avut ca temă. curentă
Crearea 5 min Le voi expune elevilor câteva informații despre animalele conversația calculator evaluare chestionar
motivației din zonele polare prin intermediul unei prezentări power point. frontală curentă curentă
specifice OC2 După finalizarea prezentării, elevii vor stabili valoarea de explicația
adevăr a enunțurilor date: videoproiec individuală observar
1) Polul Nord și Polul Sud sunt cele mai friguroare locuri de pe exercițiul tor curentă
Pământ.
2) Ursul polar este cel mai mic și mai puternic vânător de la
Polul Nord.
3) Pinguinii trăiesc la Polul Nord.
4) La Polul Nord întâlnim și vulpea polară, morsa sau foca.
5) Oamenii care trăiesc la polul Nord se numesc eschimoși.
Le propun elevii să răspundă la următoarea întrebare: ,,Cum problematiza
supraviețuiesc animalele de la Polul Nord? Exemplificați!” rea

Anunțarea temei 2 min Astăzi, la ora de Limba şi literatura română vom aprofunda conversația frontală evaluare
și a obiectivelor lectura textului ,,Fram, ursul polar” după Cezar Petrescu, vom curentă
citi textul, vom formula întrebări şi răspunsuri, vom discuta explicația
despre prietenie, vom descrie lumea circului, vom redacta un
scurt text.

Consolidarea 25 min Le cer elevilor să citească textul pe rând, pe sărite, utilizând conversația manual evaluare chestionar
cunoştinţelor ştafeta greşelilor. curentă curentă
OC1 Le cer să citească selectiv enunţurile din text din care aflăm: explicația
* cine era Fram;
* cum arăta August la spectacole; frontală
* cum arăta August în realitate; exercițiul fișe de
* cât timp au petrecut împreună cei doi prieteni; lucru individuală observar
* ce a primit Fram de la ceilalţi; curentă
OA2 Le cer elevilor să precizeze ce legătură exista între August şi problematiza
Fram, ce reprezintă prietenia pentru ei, dacă este posibilă o rea
prietenie între oameni şi necuvântătoare. Le cer să identifice
cine pot fi prietenii noştri, căror grupuri aparţin aceste
persoane, cum trebuie să ne comportăm cu prietenii noştri.
OA1 Le cer să identifice motivele pentru care Fram şi August caiete
erau trişti, în ce situaţii sunt ei trişti, ce este tristeţea, care este
opusul acestei stări sufleteşti.
OC3 Le cer elevilor să formuleze întrebări pe baza textului explozia
utilizând explozia stelară, dar şi răspunsurile potrivite. stelară
OC4 Elevii vor rezolva cerinţele de pe feţele cubului:
1) vor descrie lumea circului; cubul
2) vor compara lumea circului cu Polul Nord;
3) vor asocia însuşiri din text pentru substantivele date; diagrama
4) vor analiza relaţia dintre Fram şi August; Venn
5) vor alcătui enunţuri cu expresiile date;
6) vor argumenta dacă este bine ca Fram să plece la Polul
Nord.
OC5 Elevii vor completa un cvintet pe baza indicaţiilor date. cvintetul

Obținerea 6 min Elevii vor redacta câte un eseu de 5 minute pe următoarele explicația fișe de evaluare chestionar
performanței OC6 teme: lucru frontală curentă curentă
1) Ce moment al lecturii ai dori să-l schimbi? Scrie varianta ta
într-un text de 5-6 enunțuri. eseul de 5 individuală observar
OP2 2) Imaginează-ți un dialog între tine și Fram după ce acesta a minute curentă
ajuns la Polul Nord.
3) Ești Fram şi te afli la Polul Nord. Te-a prins un om care
dorește să te ducă la circ. Convinge-l că locul tău este în patria creioane
ghețurilor polare. colorate
Elevii vor colora și drumul prin labirint al ursului către prada exercițiul
OP1 sa favorită.

Evaluarea 2 min Voi face aprecieri individuale și colective asupra modului de conversația frontală evaluare
performanțelor participare la lecție evidențiind elevii mai activi. curentă
explicația

Încheierea 1 min Le cer elevilor să adune fișele de lucru, celelalte materiale și conversația bilețele cu evaluare
lecției să se pregătească pentru ora de arte. noutăți curentă

S-ar putea să vă placă și