Sunteți pe pagina 1din 21

PROIECT DIDACTIC

DATA: 18.05.2012

CLASA: I

ARIA CURRICULARĂ:MATEMATICĂ ŞI ŞTIINŢE

DISCIPLINA: MATEMATICĂ

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE:”Adunări şi scăderi în concentrul 0-100... “

SUBIECTUL: “Adunarea şi scăderea numerelor naturale în concentrul 0-100, fără trecere peste ordin”

TIPUL LECŢIEI: consolidare/ sistematizare a cunoştinţelor

OBIECTIV FUNDAMENTAL:- consolidarea strategiilor algoritmice de calcul oral şi scris a numerelor în concentrul
0-100, fără trecere peste ordin;

- aplicarea informaţiilor dobândite în situaţii concrete de viaţă

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

1.3.să efectueze operaţii de adunare şi scădere în concentrul 0-100,fără trecere peste ordin;

2.4..să rezolve probleme care presupun o singură operaţie dintre cele învăţate;

3.1. să verbalizeze în mod constant modalităţile de calcul folosite în rezolvarea exerciţiilor;

4.1. să manifeste disponibilitate şi plăcere în a utliza numere.


OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:

a)cognitive:

O1- să utilizeze terminologia specifică matematicii: plus, minus, adunare scădere, termeni, rest, descăzut,
scăzător;
O2 – să citească obiectivele de pe slide;
O3 – să efectueze corect exerciţiile de calcul mintal;
O4 – să rezolve exerciţiile şi problemele de tip joc;
O5 – să rezolve independent şi în echipă sarcinile de pe fişe;

b)psiho-motorii:
O6– să păstreze poziţia corectă a corpului în timpul scrierii;

b) afective:
O7– să îşi manifeste curiozitatea pentru rezolvarea exerciţiilor şi problemelor;
O8- să reacţioneze pozitiv, dorind să lucreze şi să fie apreciat.;
STRATEGII DIDACTICE

Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul,explicaţia,joc didactic, problematizarea, metoda cadranelor, floare de


lotus, mozaic

Mijloace didactice: planşe, videoproiector, flipchart, fişe de muncă independentă, material PPT
Forme de organizare: frontală;

individuală

pe echipe/grupe

Resurse : - umane: 25 elevi

temporale: 45 minute

BIBLIOGRAFIE:

Tudora Piţilă, Mihăilescu, C. Manual de matematică pentru clasa I, Editura Aramis, 2010

Dănilă ,I.Ţarălungă, E. Lecţia în evenimente , Editura Egal , Bucureşti, 2003

Bădescu, A., iaurum, G. Să desluşim tainele matematicii,Editura Aramis, 2002

www.didactic.ro

Etapele lecţiei Obiective Conţinutul istructiv/educativ Strategii didactice Evalaure


Nr. operaţionale Metode Mijloace Forme
Crt.
1 Moment -se stabilesc ordinea şi disciplina conversaţia
organizatoric în clasă
- se pregătesc materialele necesare
pentru desfăşurarea activităţii
-se împarte colectivul în 5 echipe:
iepuraşi,căţei, pisici, ursuleţi,
boboci de raţă
2 Captarea O1 explicaţia munca cu frontală
atenţiei Cine oare, cine este videoproi întreaga
Cărticica din poveste? ector clasă
Socotelile ne-nvaţă
Zi de zi, de dimineaţă! ghicitoare
(matematica)
- se prezintă elevilor pe slide un
mesaj trimis de Iepuraşul şcolărel
(Anexa1)
3 Reactualizarea O1 - explicaţia flipchart munca cu frontală
cunoştinţelor -se prezintă elevilor un întreaga
rebus,subliniind idea că dacă vor clasă
răspunde corect la întrebări, pe observaţia
vertical AB,vor descoperi ce fel
de lecţie vor face astăzi (Anexa
2) individuală
problematiza
rea
4 Anunţarea O2 -se va face prin afişare PP explicaţia material
temei şi a ,,Astăzi la ora de matematică, vom PP
obiectivelor recapitula cunştinţele referitoare
operaţionale la adunarea şi scăderea numerelor
natural în concentrul 0-100, vom
recunoaşte noţiunile matematice
învăţate:termeni, sumă, diferenţă,
etc, . vom aduna şi scădea ne vom
juca cu termeni necunoscuţi şi
chiar vom rezolva şi compune
problem. Făcând toate aceste
lucruri, vom ajuta eroii din
poveste să treacă peste unele
obstacole.”
5 Desfăşurarea - pentru rezolvarea unui calcul fişe de munca pe pe grup
situaţiilor de mintal se foloseşte jocul conversaţia lucru grupe
consolidare didactic ,,Castelul
fermecat.castelul are 6 porţi care
se deschid doar dacă elevii explicaţia joc
răspund corect la cele 6 ghicitori didactic
matematice, salvând astfel două
prinţese;prinţesa
Adunarea”,prinţesa Scaderea exerciţiul

- pentru rezolvarea calculului scris metoda


fiecare echipă are un cerc cu un floare de
număr în interior şi mai multe nufăr
petale. Elevii trebuie să caute
O3 petalele cu exerciţiile de adunare
O2 şi scădere care au rezultatul din polistiren pe grupe
O3 mijlocul cercului şi să le lipească petale de
de o bucată de polistiren plasat în flori din
central echipei (Anexa 3) hârtie
-fiecare echipă expune rezultatele observaţia
muncii
învăţarea
-se aplică metoda mozaicului: prin
fiecare elev dintr-un grup are un cooperare autoevaluare
anumit număr şi are de rezolvat de
pe fişă câteva sarcini. Toţi cei care
au rezolvat, se ridică în picioare şi
spun rezultatele exerciţiilor.
acestea se confruntă şi se problematiza
autocorectează, la fel se procedeză rea
la toate grupele (Anexa 4)

-se verifică rezultatele obţinute


,apoi, bileţelele se împart şi se
lipesc pe spatele florii de nufăr;

exerciţiul
6 Obţinerea O4 exerciţiul
fise de individuală individual
performanţei O5 -copiii au pe bancă câte un lucru
animal reprezentativ pentru individual
echipa lui,pe spate lui spaţiul problematiza ,pe grupe
este împărţit în patru cadrane cu rea pe grupe pe grupe
sarcini diferite; se cere să se
lucreze individual ,apoi un copil
completează pe fişa mare care
este expusă şi corectată dacă este
nevoie (Anexa 5)
-se prezintă o problemă pe
planşă,se citeşte, copiii o vor
scrie, respectând cerinţele
cadranelor:

Datele Întrebarea
problemei problemei

Rezolvare Răspuns

,,Într-o livadă sunt 35 de pruni şi


23 caişi. Câţi pomi sunt în
livadă?”
-se rezolvă împreună cu elevii,
se dau explicaţii
- fiecare echipă are o problemă în echipă
de rezolvat, sarcina lor constă în
a completa cadranele cu datele,
întrebarea, rezolvarea şi
răspunsul(Anexa 6)

7 Asigurarea O10 - -pe o fişă elevii au o imagine cu problematiza frontal


retenţiei şi a exerciţii de adunare şi scădere rea individual
transferului care trebuie colorată, respectând pe grupe
codul culorilor; fiecare grupă are
o imagine diferită de colorat
- se cântă ,,10 negri mititei”
(Anexa 7)
8 Concluzii şi O10 rebus individuală
aprecieri se fac aprecieri individuale şi colectivă
colective
-se dă tema pentru acasă(Anexa 8)
-

Calcul mintal
3+ 6 8- 5 = 49 – 9 =

30+ 60 = 80 -50 = 64 – 3 =

Aflaţi suma numerelor: 40 şi 6; 20 şi 14.

Aflaţi diferenţa numerelor: 28 şi 8; 69 şi 20.

Găsiţi numerărul cu 5 mai mari decât 35.

Găsiţi numerărul cu 12 mai mari decât 40.

Măriţi-l pe 36 cu 3.

Micşoraţi-l pe 59 cu 9.

Are Gică 23 de mere 15 vrăbii stau pe –o creangă

Şi mănâncă 3 din ele Şi se ceartă şi se-mpacă

Şi i dă tata un măr mare Dacă 4 au zburat

Câte mere Gică are? Câte sunt la numărat?

Ghicitori matematice
Ah, ce mândră-I cloşca mea

Nimeni n.are pui ca ea

Patru albi, doi roşcaţi şi trei pestriţi

Câţi sunt toţi, voi socotiţi. (9 pui)

Un cocoş ţâfnos, vioi, Alexandra, o fetiţă

S-a suit pe un butoi Ce-nvaţă la grădiniţă

Şi de-acolo număra Avea opt păpuşi odată

Tot ce-n curte el vedea: Şi voia să le împartă.

Doi puiuţi şi două gâşte, Una o dădu Mioarei,

Un curcan şi trei răţuşte. Două, Anei,surioarei,

Câte păsări adunate Două duse la vecina,

Se află în czrte, frate? Alte trei la Cătălina.

(9 păsări) Căte păpuţi ea mai are?

Să socoată fiecare! (0 păpuşi)

Pe o creangă de cireş; Lâng-un fir de usturoi

Stăteaupatru rândunele Se afla un muşuroi


Încă cinci au mai venit De acolo tot ieşeau

Ca să stea la sfat cu ele. Furnicuţe şi munceau.

Câte au mai continuat Irinuca şi Costică

Să-şi vorbească ne-ncetat Le priveau şi numărau:

Dacă două au zbura? O furnică cu rochiţă,

7 (rândunele) Două mici cu băsmăluţă,

Patru cu papuci cu toc,

Câte oare-s la un loc? (7 furnici)

Am o casă, încă una,

Încă două,încă trei

Şi-ncă zece, dragii mei,

Desenate pe asphalt,

Câte sunt? Ati adunat? (17 case)


Anexa 1

,, Astăzi este sărbătoare

La şcoala voastră mare

Am venit şi eu la voi

Cu ghiozdan şi multe foi

Matematică să învăţ
De la furnicuţe, de la buburuze,

De la fluturaşi şi de la albinuţe

Care ştiu a număra, a citi, a calcula.”

S C Ă D E R E
P R O B Ă
T E R M E N I
S U M A
Anexa 2
U N I T Ă Ţ I L O R
A
P L U S
M I N U S
D E S C Ă Z U T
A D U N A R E
D I F E R E N Ţ Ă
Z E C I L O
B
B

1. Operaţie matematică al cărei rezultat se numeşte diferenţă.


2. Pentru a verifica rezultatul obţinut vom face…………….
3. Numerele care se adună se numesc………………………
4. Rezultatul adunării se numeşte…………………………..
5. În 59 , cifa 9 ocupă locul…………………………………
6. Semnul matematic folosit la adunare se numeşte……….
7. Între descăzut şi scăzător se scrie semnul………………..
8. Numărul din care scădem se numeşte…………………..
9. Operaţia prin care se află suma…………………………..
10.Rezultatul scăderii se numeşte…………………………..
11.În numărul 27, cifra 2 ocupă locul……………………….

Anexa 3

40+
22+ 2 22 98-

51 22 36
79-
67- 30+ 62 88+
17
5 42 26
Anexa 4

a+ 25= 69 38+ b= 88
c- 24= 42 79- d=..54

21+ 32+ 43=


Anexa 5
12+10 raţe 13
oi +12 2avioane-12maşini
22
25erau
27-23 18 1438 erau 4 32 24
43
Colorează operaţiile care au 46
rezultatul
22+ 7 din 29 Efectuează:
9 20
faţă: Au 6 15 Au 5 35
plecat venit
36 20+12 Au
10+26 Sunt
rămas ...... ..... ....... ........
43 87-44 69-25

Taie rezultatele greşite: Completează:

Anexa 6
Echipa 1 –Bunicul are 23 oi albe şi 43 oi negre.Câte oi are bunicul?

Echipa 2-În clasa noastră sunt 14 băieţi şi 13 fete.Câţi copii sunt în clasă?

Echipa 3 –Ovidiu are 20 mere.Mama îi mai dă 15 mere.Câte mere are acum Ovidiu?

Echipa 4-Pe un lac pluteau 25 lebede.Dintre ele au zburat 12 lebede.Câte lebede au rămas pe lac?

Echipa 5-Bunicul avea 69 iepuri.El a vândut 29 iepuri.Câţi iepuri mai are bunicul?

Anexa 7

Tema pentru acasă


1. Uneşte numărul de pe tricou cu exerciţiul corespunzător aflat pe pantalonii scurţi.
2. Scrie pe steguleţul fiecărui vaporaş rezultatul operaţiei şi colorează.
3. Rezolvă problemele, scriind elementele problemei în cadrane:
,,Pe un raft erau 68 caiete. S-au vândut 8 caiete. Câte caiete mai sunt pe raft?”
,, Bunicul are 22 oi albe şi 45 de oi negre. Câte oi are bunicul?”
4. Află termenul necunoscut:
a+ 25= 69; 96- b= 54; c- 43= 24

S-ar putea să vă placă și