Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

LA LIMBA ŞI
LITERATURA ROMÂNĂ

Data : 03.06.3013

Liceul de arte ,,Ioan Sima”

Clasa: a II-a

Institutor: Crecan Maria Semida

Obiectul: Limba şi literatura română

Subiectul : ’’Vara’’, după Vladimir Pop Mărcanu

Tipul lecţiei : de aprofundare si consolidare a cunoştinţelor dobandite anterior

Obiective de referinţă :

- să pronunţe clar şi corect enunţuri ;


- să desprindă informaţii esenţiale dintr-un text citit ;

· cognitive :
- să citească corect şi expresiv un text literar în versuri;
- să identifice autorul şi personajele poeziei studiate;
- să reconoască ortogramele din text si să le pronunte correct;
- să răspundă corect la intrebarea ,,Ce sunt ortogramele?”;
- să descopere cuvinte cu sens asemănător şi sens opus;
- să reîntrească o strofă din poezie aranjând versurile date;
- să aleagă numai imaginile care sunt corespunzătoare anotimpului vara;
- să pună ortograma corectă in spaţiul liber dintr-un text;
- să aleaga varianta care este corectă dintr-un exerciţiu;
- să răspundă corect la exerciţiile de pe fisele de lucru individuale;
· afectiv – atitudinale :
- să manifeste interes pentru lectura textului literar ;
- să participe activ la lecţie prin răspunsuri corecte şi complete ;
- să-şi exprime propriile opinii, gânduri, sentimente în legătură cu conţinutul
textului literar ;
- să lucreze corect şi activ, participativ – interesat atât individual cât şi pe
grupe ;

· psihomotorii :

- să păstreze poziţia corectă în bancă pe parcursul desfăşurării lecţiei ;


- să-şi coordoneze mişcările pentru a manevra cu operativitate
instrumentele de lucru.

· Resurse procedurale :
- munca independentă
- lectura explicativă
- observaţia dirijată
- conversaţia euristică
- jocul didactic
- explicaţia
- exerciţiul
· Resurse materiale :
- text suport ,, Vara “, de Vladimir Pop Mărcanu
- planşă sugestivă
- fişe de muncă independentă

· Resurse organizatorice :
- frontală
- individuală – independentă
- pe grupe

Evaluare : formativă

Locul desfăşurării : sala de clasă


Nr. Evenimentele Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor Resurse Evaluare
crt. lecţiei
1. Moment *Asigur pregătirea rechizitelor *Îşi pregătesc/verifică rechizitele -observarea
organizatoric necesare desfăşurării lecţiei; necesare; - conversaţia sistematică
*Creez un climat psihic favorabil *Atmosferă propice de muncă:
activităţii; linişte, calm, atenţie.
*Prezint elevilor invitaţii, apoi
specificul şi importanţa activităţii.
2. Verificarea: Verificare : a)*CITESC tema şi apreciază - observaţia - observarea
a) temei a)Temei : gradul de corectitudine al *caietele de sistematică
- cantitativ şi calitativ prin citirea răspunsurilor colegilor. teme - proba
acesteia de către cât mai mulţi elevi; *frontal orală
*Fac aprecieri, observaţii, completări
asupra temei.
b) Cunostintelor : b) *RĂSPUND: - conversaţia - proba
b)cunoştinţelor Ce sunt ortogramele ? Ortogramele sunt... euristică orală
Ce ortograme aţi studiat ? Noi am studiat... * frontal
3. Captarea Bate la uşă zâna verii cu un coş plin cu Sunt încântaţi. - conversaţia -observarea
atenţiei bogăţiile verii, pe care îl va face cadou euristică sistematică
elevilor. * frontal
4. Anunţarea Astăzi vom studia poezia Ascultă cu atenţie. - expunerea - observarea
temei şi a ,,Vara “,de Vladimir Pop Mărcanu. sistematică
obiectivelor Le cer să fie atenţi pentru a citi cât *frontal
mai expresiv poezia şi pentru a rezolva
corect şi rapid exerciţiile propuse.
Îi anunţ că vom lucra pe grupe de câte
3 elevi.
5. Desfăşurarea Le prezint elevilor o planşă pe care • Privesc cu atenţie. - observaţia - observarea
activităţii sunt redate în imagini cele patru strofe sistematică
propuse ale poeziei.
Solicit elevilor să citească câte o strofă • Câte un elev va citi câte o strofă. - expunerea
din poezia ’’Vara’’ şi purtăm discuţii
pe baza ei, având ca suport vizual *frontal
planşa. - proba
Cer elevilor să răspundă oral la câteva orală
întrebări:
- Care este titlul lecţei ?
- Cine este autorul poeziei ? • Răspund oral la întrebări.
- Cine este personajul principal din
poezie ?
- Cu cine este asemănată vara în - explicaţia
această poezie?
- Care sunt fructele care se coc vara? *frontal
- Dar legumele? *ASCULTĂ cu atenţie indicaţiile.
- Cum sunt zilele de vară?
- Cum sunt ploile de vară? Ce apare pe
cer după ploaie?
*ÎMPART fişele de lucru, cer elevilor *Îşi scriu numele pe fişe.
să-şi scrie numele pe fişe
6. Obţinerea Elevii sunt împărţiţi in grupe de câte 3. Îşi împart responsabilităţile în - explicaţia
performanţei *La primul punct de pe fişele de lucru cadrul fiecărei grupe şi rezolvă -exerciţiul - observarea
elevii trebuie să aleagă doar imaginile sarcina dată . *munca în sistematică
corespunzătoare anotimpului vara. echipă
La cel de-al doilea punct de pe fişă Raspund la exerciţiile de pe fişele
elevii trebuie să incercuiasca doar de lucru.
capunica din dreptul răspunsului Îşi aleg un lider al grupului care să *fişele de
corect. prezinte rezolvarea fiecarui lucru - proba
La cel de-al treilea punct de pe fişă exercitiu. practică
elevii trebuie să reîntreagsca o strfă din
poezie aranjând versurile date.
La punctul patru va trebui să găsească
cuvinte cu acelasi înţeles şi cuvinte cu
înteles opus
La punctul cinci trebuie sa complteze
spaţiile punctate cu ortograma
corespunzătoare.
7. Aprecierea *APRECIEZ modul de desfăşurare a *ASCULTĂ aprecierile şi - conversaţia - observarea
activităţii lecţiei, nominalizez elevii care s-au observaţiile. Completează cu păreri - aprecierea sistematică
desfăşurate comportat bine şi foarte bine pe personale. - observaţia
parcursul activităţii. *frontal
8. Tema pentru Notez tema la tablă : transcrierea şi Notează tema. -conversaţia
acasă memorarea poezie despre anotimpul
vara şi formularea unor întrebări şi
răspunsuri despre conţinutul poeziei
transcrise.
Fişă
de
I. Bifaţi numai imaginile care vestesc vara:

lucru

1) 2) 3)

4) 5) 6)

7) 8) 9)

10) 11) 12)

II. Încercuieşte varianta corectă:


Vara este: Zilele de vară sunt:

dolofană ca un pepene dogoritoare

stăpâna ploii şi a focului din soare secetoase

anotimpul fructelor şi legumelor scurte

lungi ca veacul

III. Aranjaţi versurile pentru a reîntregi strofele.

, şi .
În cuptorul ei se coc

mari cu miez de foc,

,o minune!

Repede, cum a venit.


Care vine-n pas grăbit
Udă totul şi-apoi pleacă

Ea trimite-o caldă

IV. a)Găseşte cuvinte cu acelaşi b)Găseşte cuvinte cu înţeles opus pentru:


înţeles pentru:

dogorîtoare…………………………… dogoritoare-……………………………

secetoase……………………………... repede-…………………………………

stăpână……………………………….. a venit…………………………………..

minune……………………………….. lungi-…………………………………..

veac……………………………………. caldă-……………………………….....
V. Completaţi spaţiile punctuate cu:
într-o, într-un:

se afla ………..…. .

………….. zi, am fost la .

s-a urcat………….. .

………….zi voi merge să o vizitez pe .

dintr-o, dintr-un:

zboară ................... în alta.

.................. , a zbughit un .

.................. scorbură, a ieşit o şireată.

S-ar putea să vă placă și