Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

DATA: 05.04.2019
UNITATEADE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială nr.9 Borşa
CLASA:I A
PROF. INV. PRIMAR Mihali Claudia Valerica
ARIACURRICULARĂ: Matematică și explorarea mediului
UNITATEADE ÎNVĂȚARE:Misterele planetei albastre
DISCIPLINA:Matematica si Exploararea Mediului
SUBIECTUL LECȚIEI: Probleme care se rezolvă prin una sau două operații
TIPUL LECȚIEI: predare-învățare
SCOPUL LECȚIEI:formarea capacităților de a rezolva exerciţii şi probleme prin adunarea numerelor naturale de la 0 la 100, cu trecere peste ordin..

COMPETENŢE SPECIFICE:

MEM:
1.1. Recunoasterea si scrierea numerelor in concentrul 0-100;
1.2. Compararea numerelor in concentrul 0-100;
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent la numărare ;
5.2. Rezolvarea de probleme simple în care intervin operaţii de adunare sau scădere în concentrul 0-100, cu sprijin în obiecte, imagini sau reprezentări
schematice.
CLR:
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate ;
MM
2.1Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mișcarea sugeratǎ de text.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1: - să efectueze operatii de adunare si scădere cu numere formate din zeci si unitati in concentrul 0-100, cu trecere peste ordin;
O2: - să compare numerele date ;
O3: - să rezolve probleme simple;
O4: - să precizeze etapele rezolvării de probleme;
O5:- să compună o problemă după operația dată;
STRATEGII DIDACTICE:

1. METODESIPROCEDEE:explicaţia,demonstraţia,exerciţiul,conversaţia,ȘIU/VREAU SĂ ȘTIU/AM AFLAT.


2. MIJLOACE DIDACTICE: fișă cu cerință, albinuță, planșă cu traseul, fișe de lucru cu probleme, flip-chart, planșe cu probleme, markere, fișe
de lucru.
3. FORMEDEORGANIZARE:frontal,individual, pe grupe.

RESURSE TEMPORALE :
-45 de minute
RESURSE UMANE :
-18 elevi
Bibliografie: Didactica matematicii pentru învățământul primar- Constantin Petrovici- Collegium Polirom, 2014
Aron I., Herescu Gh., Dumitru A., Matematică pentru învăţători, Editura Didactică şi Pedagogică R.A., Bucureşti, 1996.
Polya G., Cum rezolvăm o problemă?, Editura Ştiinţifică, Bucureşti, 1965.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Secventele Timp Ob.Op Conținutul instructiv- educativ Strategii Evaluare


activitatii aloca didactice
t Metode si Mijloace Forme de
procedee didactice organizare
1.Moment 1 Asigur condiţiile necesare pentru desfăşurarea Conversatia Frontal
organizatoric lecţiei, un climat educaţional favorabil.
2.Reactualizare 4 O1 Exerciţii de calcul mintal: -conversația Bilete cu Frontal Evaluez capacitatea
a cunoștințelor 20-10= cerințe elevilor de a efectua
17+10= calcule mintale.
5+ 9= -exercițiul
19-8=
Compararea numerelor
56___ 65
10___ 11
89___ 26
Terminologie
Numerele care se adună se numesc termeni.
Rezultatul adunării se numește sumă.
Rezultatul scăderii se numește diferență.
3 O2 Piticii din povestea Albă ca zăpada s-au -conversația Frontal Evaluez capacitatea
3.Captarea rătăcit ,haide-ţi să-i ajutam să ajună la căsuţa lor elevilor de a recepta
atenţiei . În drumul lor intalnesc multe obstacole mesajul oral.
.Ajutându-i să le depaşească îi ajutam să se
intoarcă acasă.
4.Anunţarea 1 Anunț subiectul lecției și obiectivele -conversația Evaluez capacitatea
temei şi a Într-un limbaj accesibil elevilor. -exercițiul elevilor de a scrie
obiectivelor Se va scrie pe tablă și in caiete data și titlul corect
lecției.
5.Dirijarea 20 O2 Primul obstacol -conversația Fișe cu Frontal Evaluez capacitatea
activității de min Se identifică primul obstacol pe care elevii problema elevilor de a citi
învățare trebuie să îl depășească(anexa1) problemele date.
Elevii primesc o fișă cu problema pe masă. -explicația Flip-chart
Se citește problema. Planșă cu
Se identifică datele problemei. problema
Se formulează ipoteza problemei. -exercițiul
Se scrie întrebarea și răspunsul problemei.

Al doilea obstacol Fișe cu Frontal


(anexa2). problema Individual
O2 Se citește problema. -conversația Evaluez capacitatea
Se scrie problema pe tablă și în caiete. elevilor de a
Se identifică datele problemei. identifica datele
Se formulează ipoteza problemei. problemei.
Se scrie pe tablă și în caiete prima întrebare a
problemei și operația specifică.
Se scrie pe tablă și în caiete a doua întrebare a -exercițiul
problemei și operația specifica.
Se scrie raspunsul problemei.
Evaluez capaciatea
elevilor de a formula
Al treilea obstacol ipoteze pentru
Elevii primesc o fișă, iar pe flip-chart este problemele date.
O3 afișată planșa cu problema primită.
O4 Se citește problema de pe planșă (anexa3) -explicația Planșă cu
Se identifică datele problemei. -metoda problema
Se notează informațiile precizate ăn enunțul ȘTIU/VREAU Fișă cu
problemei în rubrica ȘTIU a tabelului de sub SĂ ȘTIU/AM problema
problemă atît pe planșă cât și pe fișele copiilor. AFLAT Flip-chart Evaluez capacitatea
În rubrica VREAU SĂ ȘTIU se notează markere elevilor de a formula
informațiile ce trebuie aflate pentru rezolvarea întrebări pe baza
problemei. problemelor date.
Se scrie prima întrebare a problemei și operația
necesară și se notează rezultatul obținut în Evaluez capacitatea
rubrica AM AFLAT. elevilor de a efectua
Se scrie cea de-a doua întrebare a problemei, operații de adunare și
operația și răspunsul și ulterior se notează în scădere.
rubrica AM AFLAT.

6.Obținerea 10 O5 Al patrulea obstacol Fișe de Pe grupe Evaluez capacitatea


performanței min Elevii sunt împărțiți pe grupe și primesc o fișă -conversația lucru elevilor de a formula
de lucru. (anexa4) -exercițiul o problemă pe baza
Compun o problemă pe baza operației unei operații date.
matematice primită.
Un reprezentant al echipei citește problema
scrisă pe fișă.

7.Evaluarea 2 min Se vor face de către învățătoare aprecierile de -conversația Pe grupe Evaluez capacitatea
activității rigoare și se vor acorda calificative. elevilor de a evalua
gradul de implicare
in activitate.
8.Încheierea 3 min Se încheie lecția în spirit tradițional -conversația Frontal Evaluez capacitatea
activității românesc prin realizarea unui dans ce are ca -exercițiul elevilor de a realiza
fond muzical cantecul “Dacă vesel se traieşte”. coregrafia propusa.
Anexa1
Gigi și Sorina vor să construiască un iglu din cuburi de gheață.

Gigi

Sorina

Câte cuburi de gheață au împreună cei doi copii?


Rezolvare
1.
Răspuns
Anexa 2

Într-o livadă sunt 15 copaci de măr și cu 26 mai mulți copaci de cireșe.


Câți pomi sunt în livadă?
Anexa 3

Într-o curte sunt 45 de găini, iar rațe cu 25 mai puține decât găini.
Câte păsări sunt în total in curte?

ȘTIU VREAU SĂ ȘTIU AM AFLAT


Anexa 4
Grupa 1

Formulează o problemă pe baza exercițiului.

15+6=

Grupa 2

Formulează o problemă pe baza exercițiului.

21+6=

Grupa 3

Formulează o problemă pe baza exercițiului.

33+24=

Grupa 4

Formulează o problemă pe baza exercițiului.

45+18=

S-ar putea să vă placă și