Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Colegiul Național „Mihai Eminescu” Iași


Propunător: Samoilă Paul
Data: 09.03.2020
Clasa: a VI-a
Disciplina: Religie
Unitatea de învățare: Iubirea lui Dumnezeu și răspunsul omului
Subiectul lecţiei: Recapitulare unitate
Tipul lecţiei: lecţia de fixare şi sistematizare

Competență generală:
CG1: . Utilizarea conceptelor specifice religiei proprii, în conexiune cu diferite manifestări ale credinței
CG2: Manifestarea unui comportament moral, în viaţa personală şi în societate, în acord cu valorile religioase
CG3: Raportarea experienţelor din viaţa de zi cu zi la principiile religioase, cu respectarea identităţii şi diversităţii religioase

Competențe specifice:
CS1.1. Prezentarea cronologică a principalelor evenimente din viața şi activitatea Mântuitorului Iisus Hristos, pe baza textelor biblice
CS1.2 Integrarea unor concepte specifice în prezentarea de evenimente religioase, istorice şi culturale
CS1.3 Selectarea de informații adecvate din surse şi cu mijloace variate, pe teme cu relevanță moralreligioasă
CS2.1 Prezentarea unor modele spirituale, pe baza textelor biblice, religioase, literare studiate
CS3.1 Analizarea unor moduri de manifestare a diversității religioase în viața personală, a grupurilor de apartenență, a comunității

Competențe derivate:
La sfârşitul lecţiei elevii vor dovedi următoarele competențe:
CD1 – identificarea unor metode de viețuire virtuoasă;
CD2 – identificarea unor modalități de a ne manifesta credința creștină, pornind de la exemplele biblice;
CD3 – formularea unor exemple de comportamente specifice unui om credincios, în diferite contexte de viață;

Strategia didactică
1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, povestirea, lectura, jocul didactic, demonstraţia cu substitute, exerciţiul, expunerea;
2. Mijloace de învăţământ : manualul, fișe de lucru
Forme de organizare a activităţilor: activitate individuală şi frontală. Resurse:
1. Oficiale: • Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a VI-a;
• Planificarea calendaristică orientativă, clasa a VI-a;
• Proiectarea unităţii de învăţare.

2.Temporale: • număr de lecții - 1


• durata - 50'

3. Bibliografice:
1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti 2015;
2. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „Polirom", laşi, 1999;
3. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriş, Dorin, Opriş, Monica, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba lulia, 2000.

DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Secvenţele Conţinuturi de instruire Strategii didactice
lecţiei

Activitatea Activitatea Metode Metode Mijloac Evaluar


profesorului (P) elevilor (E) şi de e de e
proced învăţare învăţăre
ee
0 2 3 4 5 6 7
1.Moment Notez absenţele, , pregătirea Răspund solicitărilor Colectiv Conversaţia
organizatoric mijloacelor de învăţământ. profesorului Frontal
( 2 min)

2.Reactualizarea -Pentru a verifica cunoştinţele -E formulează mintal Colectiv Conversaţia Planşe Aprecieri
cunoştinţelor dobândite de E în ora răspunsurile la Frontal interogativă didactice verbale
anterioare trecută: P lansează câteva întrebările lansate de Problematiza
(5 min) întrebări referitoare la profesor. rea
evaluare.C2,C4

-P ascultă răspunsurile
formulate de E face completări
dacă este cazul sau lansează
din nou scurte întrebări pentru
înţelegerea mai aprofundată a
unor procese .C4
3.Captarea -P lansează o scurtă discuţie -E ascultă explicaţiile Colectiv Conversaţia Planşe Aprecieri
atenţiei elevilor, pentru a trezi interesul, privind P. interogativă didactice verbale
anunţarea planul de recapitulare.C4 Frontal Explicaţia
planului de -P anunță elevii că vor Carți de
recapitulare şi a recapitula noțiuni ca evaluare, specialitat
competenţelor formele de evaluare, evaluare e
vizate curentă,periodică,FIFO,LIFO,
( 2 min) CMP.C4

4.Recapitularea -P împarte colectivul de elevi -E ascultă și notează Colectiv Conversaţia Planşe Aprecieri
conţinutului pe în trei grupe explicând modul -Urmăresc explicaţiile Activitate interogativă didactice verbale
baza planului de lucru și felul în care E P şi ajutaţi de acesta pe grupe Explicaţia Manualul Observare
stabilit. trebuie să ofere cunoștințele încep a lucra pe grupe, Observaţia curentă
Completarea acumulate pe parcursul completand fișele de directă Fişe de
fişei de lucru. capitolului. C1,C2,C3 lucru oferite de P lucru.

(30 min) -P se asigură asupra faptului că -Cele trei grupe


E a înțeles cerințele și împarte discută ,analizează și
fişele de lucru.C3 prezintă cu ajutorul
-P urmarește lucrul celor trei liderului de grup
grupe intervenind acolo unde informațiile privind
este necesar.C3 metodele de evaluare

-E completează la
tablă schema cât și în
caiete.
5.Realizarea -P lansează o scurtă discuţie -E formulează Colectiv Conversaţie Planşe Aprecieri
feed-back-ului privind problemele cele mai răspunsurile la examinatori didactice verbale
( 3 min ) importante din lecţie, pentru întrebările puse de P e Aprecieri
consolidarea cunoştinţelor . Manualul prin note
C1,C2,C4

6.Evaluarea -P evaluează răspunsurile atât Colectiv Conversaţie Planşe Aprecieri


activităţii sub aspect calitativ, cât şi sub examinatori didactice verbale
elevilor. aspect cantitativ. Vor fi notaţi e
(5 min.) 5 elevi care au avut o Manualul
participare activă sau mai puţin
activă pe parcursul lecţie.
C3,C4

7.Sarcini de Exerciţiul 1 pag.22 -E noteză în caiete Frontal Conversație


lucru pentru explicațiile lui
acasă. P,privind realizarea
(3 min.) temei.

S-ar putea să vă placă și