Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA: MIJLOCIE B

DOMENIUL LIMBA SI COMUNICARE:EDUCAREA LIMBAJULUI


TEMA: ”In lumea povestilor”
MIJLOC DE REALIZARE : joc didactic

SARCINA DIDACTICA : Recunoaşterea poveştilor şi a personajelor, dupa ilustratie,dupa un

fragment audiat,dupa o ghicitoare ,plasarea siluetei personajului corespunzator raspunsuui la


povestea potrivita.
ELEMENTE DE JOC: surpriza, ghicirea, intrecerea , aplauzele
REGULILE JOCULUI : Copiii vor plimba carticica pana cand aud semnalul STOP. Copilul la care
s-a oprit cartea vine la educatoare recunoaste povestea redata de imagine / fragmentul citat din
poveste/ghiceste despre ce personaj este vorba si precizezeaza din ce poveste vine si apoi aşează
silueta acestuia la locul potrivit. La sfârşitul activităţii câştiga echipa care a acumulat cele mai multe
ouă la panou. Răspunsurile corecte sunt aplaudate şi punctate corespunzător. Toate acţiunile încep
şi se termină la semnalul educatoarei
OBIECTIVE OPERATIONALE :
 O1 - Să descopere si sa recunoască poveştile reprezentate in imagini;
 O2 - sa recunoasca personajul si povestea dupa un fragment citit si apoi sa plaseze
personajul la panoul corespunzator povestirii din care face parte;
 O3 - sa gaseasca raspunsul corect la ghicitorile formulate si apoi sa plaseze personajul
la panoul corespunzator povestirii din care face parte;
 O4 - sa descopere personajele care nu sunt din poveste;
 O5 -sa stabileasca valoare de adevar a unor propozitii;

STRATEGII:

a)Metode : explicatia,demonstrratia,problematizare,piramida

b)Mijloace: planse din povestile : “Capra cu trei iezi”,Ridichea uriasa”,”Scufita rosie”, ,,Ursul
pacalit de vulpe”,,,Puf alb si Puf gri” siluete cu personajele din povestile enumerate mai sus,
jetoane cu persoanjele din povestile enumerate mai sus,panou cu cifre.

c)Forme de organizare: frontal,pe grupe

PROPUNĂTOR : profesor Grigore Cecilia Teodora


BIBLIOGRAFIE :
 ,,Curriculum pentru învă ţă mâ ntul preşcolar ,, ( 3 – 6/7ani), ,M.E.C.T., Bucureşti, 2008
 ,,Metodica activitatilorde educarea a limbajului in invatamntul prescolar,, de Florica
Mitu,Stefania Antonovici, editura Humanitas, Bucuresti,2005.
Nr. Etapele activitatii Continutul activitatii Strategii Evaluare

1
crt.
1. Organizarea Se asigura conditiile optime pentru
activitatii incepeerea activitatii.
2. Introducerea in Se va face prin interpretarea
activitate cantecului “In lumea povestilor”
3. Captarea atentiei Se va realiza prin intermediul
prezentarea sub forma de surpriza
si unei cutii trimise de Zana
povestilor.
4. Anuntarea temei si De aceea le propune sa desfasoare explicatia
a obiectivelor jocul “In lumea povestilor”, in care
ei se vor intrece. Se precizeaza ca
trebuie sa fiti atenti la ceea ce va
cere zana in sarcinile descoperite
in cutie. Astfel incat , sa raspundeti
corect,sa respectati regulile
jocului.
5. Desfăşurarea Pentru desfaşurarea jocului grupa demonstratia
activităţii se împarte în două echipe: echipa
a)Explicarea si iepuraşilor şi echipa ursuletilor. La
semnalul educatoarei cartea va
demonstrarea
merge din mâ nă în mâ nă . Câ nd se
jocului aude “STOP”cartea se opreşte.
Jocul de proba Copilul la care se oprit vine în faţă
şi rezolva , sarcinacitita de
educatoare din carte..
Pe râ nd de la fiecare echipa vine
un reprezentant care va rezolva
sarcina din carte..Fiecare ră spuns
corect primeste un punct
(iepuras /ursulet)in dreptul
echipesi sale la panou în dreptul
simbolului echipei sale. La sfâ rşit
că ştigă echipa care a acumulat cele
mai multe puncte.Fiecare ră spuns
corect va fi aplaudat de
coechipeieri.
Copilul la care s-a oprit cartea vine
la educatoare recunoaste povestea
redata de imagine / fragmentul
citat din poveste/ghiceste despre
ce personaj este vorba si
precizezeaza din ce poveste vinesi
apoi aşează silueta acestuia la

2
locul potrivit.
Se efectueaza jocul de proba cu 1-2
copiii pentru a vedea daca acestia
si-au insusit corect regula jocului.
Desfasurarea Copilul la care s-a oprit cartea
propriu-zisa a vine la masa educatoarei si va Exercitiul
rezolve sarcina descoperita in Demonstratia
jocului cutia adusa de zana povestilor.
VARIANTA 1
Descopera si denumeste povestea Ghicirea
ilustrata in imaginea din dreptul
cifrei ..
Capra cu trei iezi
Ridichea uriasa
Puf alb si Puf gri
Scufita rosie
Ridichea uriasa

VARIANTA 2
Se vor citi fragmente din povestile
evaluate.Copiii au sarcina de a
recunoaste personajul si povestea
alegand apoi silueta
corespunzatoare personajului si s-
o aseze la panoul corespunzator
povestii din care face parte: problematizarea
MAMA SCUFITEI ROSIE:
Du-te la bunica si du-i cosul
acesta cu mancare ca-i bonlava
saracuta, dar sa nu intirzii prea
mult si sa mergi direct la ea, fara sa
stai sa te joci prin padure, si mai
ales sa te feresti de Lupul cel Rau.

LUPUL:
A!... ghidi! ghidi! ghidusi ce esti!
Aici mi-ai fost? Ia vina-ncoace la
nanasu, sa te pupe el!

VULPEA:
,,Ia mai pune –ti pofta –n cui
cumetre ca doar nu pentru gustul
altuia m-am muncit eu.Daca-ti e
asa de pofta ,du-te si baga-ti coada
in balta ca si mine si ai sa vezi cat
peste ai sa mananci”

RIDICHEA URIASA:
Într-o zi a încercat să smulgă
ridichea din pă mâ nt; şi apucâ nd-o
de frunze trage şi trage...iar
ridichea nu s-a lă sat deloc. Atunci

3
el a chemat şi pe baba sa-l ajute.

PUF GRI:
Iepurasul nu asculta ce spunea
fratiorul lui. El vazuse pe dulap
borcanul de dulceata,la care poftea
de mult. Lovi borcanul, care s-a
rostogolit si a cazut spargandu-se
si manjind pe fratiorul sau
nevoinovat cu dulceata. Cand a
vazut ce a facut a coborit de pe
dulap si, de frica pedepsei a fugit
departe de locul cu pricina.
VARIANTA 3:
Se citeste copiilor mai multe
ghicitori. Copiii au sarcina de a gasi
raspunsul la ghicitoare , precizand
povestea si aseaza apoi silueta
personajului la plansa
corespunzatore.

SCUFITA ROSIE :
Eu sunt vesela fetita
Ce am rosie scufita
La bunica am plecat
Cu cosuletul incarcat

VÂ NĂ TORUL
E un personaj vestit
Dintr-o poveste a venit
Şi-a pedepsit fă ră de veste
Tot un lup dintr-o poveste!
Ce pe bunica si scufita le -a inghitit
Ghici, ghici cine este? (Vâ nă torul)

IEDUL CEL MIC:


Pe mama capra o ascult
Usa eu nu o deschid
Ghiciti voi oare cine sunt ?

PERSONAJELE DIN RIDICHEA


URIASA:
Spune iute ,negresit
Cine l-a ajutat pe bunic ,
Ca sa scoata din gradina
O ridiche nazdravana.

LUPUL:
Cred ca ma cunoasteti bine

4
Eu sunt mare si vestit
Pe bunica si scufita
Eu i-am inghitit.

URSUL PACALIT DE VULPE:


A avut o coadă lungă ,
Lungă , mare şi stufoasă
Şi o mai avea şi astă zi,
Dacă nu se lă comea
Să prindă peşte mult din baltă
Precum vulpea l-a-nvă ţat!
Ghici, ghici cine este? (Ursul)

URSUL PACALIT DE VULPE )


Vulpea ră u l-a pă că lit,
În mijlocul drumului s-a trâ ntit.
El, crezâ nd că este moartă ,
În carul plin cu peşte
A aruncat-o-ndată .
Ghici, ghici cine este? (Ţă ranul)

PUF ALB SI PUF GRI


Iepuroiaca suparata
Ca rasturnase dulceata
Nu l-a luat la iarmaroc
Desi nu era nevinovat.

CAPRA CU TREI IEZI


Un câ ntecel i-am învă ţat
Dar ei nu au ascultat
Şi drumul la uşă au dat!
Ghici, ghici cine este? (Capra)

Complicarea JOC:,,Povesti incurcate”


jocului: Copiii inchid ochii, in timp ce
educatoarea face cateva modificari problematizarea
la panou-schimba locul
personajele din povestii, iar la
deschiderea ochilor va trebui sa
gaseasca personajul care nu face
parte din povestea respectiva.
JOC:Adevarat sau Fals!

5
Educatoarea va citi niste propozitii
despre personajele din povestile
evalutate, iar copii vor trebui sa
stabileasca valoarea de adevar a
acestora, formuland ei varianta
corecta :
1.Iedul cel mic a varsat borcanul cu
dulceata si a dat vina pe fratele lui.
2.Bunicul a scos singur ridichea
uriasa din pamant.
3.Bunica a taiat burta lupui si a
scos-o pe scufita si pe vanator.
4.Ursul s-a dus la fierar sa-si
ascuta limba ca sa aiba vocea mai
subtire.
5.Vulpea s-a dus si a bagat coada in
balta ca sa prinda o multime de
peste asa cum ii spusese ursul.

Evaluare Copiii primesc fise de munca


independenta .

INCHEIEEA Se fac aprecieri si recomandari


ACTIVITATII globale si individuale asupra
modului in care au participat la
activitate.Se acorda stimulente.
Iubiţi poveştile, copii,
Pentru că ne-aduc bucurii
Din ele multe învăţăm
Putem să ne-ndreptăm,
Frumos să ne purtăm.

S-ar putea să vă placă și