Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Cerere şi ofertă pe piaţa muncii

Clasa: aVIII-a Disciplina: Educaţie tehnologică


Durata 50 min. Modulul:Domenii profesionale
Mediul de instruire: sala de clasă Tipul lecţiei: mixtă.

A. Necesitatea studierii temei


Orientarea in carieră, cunoaşterea corelaţiei dintre cerere şi ofertă pe piaţa muncii.

B. Structurarea conţinutului

Producţia şi
Cerere de muncă capitalul

Factorii socio-economici şi demografici


Piaţa muncii care influeţează piaţa muncii Durata muncii

Nivelul de
Oferta de muncă
calificare

Caracteristicile culturale
Progresul Productivitatea Dinamica şi comportamentale ale
tehnologic muncii demografică populaţiei active

1
C. Contextul în care se realizează lecţia:

Experienţa anterioară de învăţare a Cuvinte cheie Resurse materiale


elevilor În limba română În limba franceză În limba engleză
Elevii posedă cunoştinţe referitoare: Profesiile Les professions Occupations  Calculator
 Domeniile profesionale ; Avocat L’avocat Lawyer  Videoproiector
 Filierele de pregătire Contabil Le comptable Accountant  Prezentare
profesională politist Le policier policeman  Power Point
 Rutele de formare  Planşe.
profesională;

D. Obiectivele operaţionale ale lecţiei:

Nr. Capacitatea care se urmăreşte a se dezvolta prin Comportamentul prin care Condiţii de probare a Criterii de
obiecti învăţare la elev elevul doreşte formarea comportamentului reuşită
capacităţii respective
v
1 Să utilizeze simbolurile şi terminología Foloseste corect termenii Răspunsurile pe parcursul 80%
specifică domeniilor profesionale; insusiti lecţiei

3 Să enumere factorii care influenţează piaţa Prin enumerarea factorilor . Răspunsurile pe parcursul 100%
muncii. lecţiei
4. Să formuleze o opţiune pentru viitoarea Prin identificarea relaţiei Realizarea fişei de lucru. 100%
meserie în concordanţă cu propriile interese dintre cerere şi ofertă pe
şi aptitudini . piaţa muncii .
5. Cooperarea şi asumarea de responsabilităţi în Colaboreaza eficient cu Răspunsurile pe parcursul 90%
activităţile de grup colegii din echipa de lucru lecţiei

3
E. Probă de evaluare
Clasa se împarte în grupe eterogene formate de catre profesor.Elevii vor realiza în grup sarcina de lucru.

F. Strategii didactice (desfăşurarea lecţiei)

Timp Forme de organizare a


50 Etapele lecţiei Etapele de instruire Metode şi procedee Mijloace didactice activităţii
didactice
min Activitatea profesorului Activitatea elevului Profesor Elevi
2 Moment organizatoric o verifică prezenţa, o Comunică Conversaţia Frontal Colectiv
min. pregăteşte materialele necesare, absenţii şi îşi
organizează elevii în grupe.
pregătesc
materialele
10 Reactualizarea unor Lansează o scurtă conversaţie o Elevii Conversaţia Planşă Frontal Colectiv
min. cunoştinţe necesare folosind informaţii esenţiale din răspund la întrebări, Problematizarea Prezentare PP
pentru lecţia nouă lecţiile anterioare, punând aduc completări. Calculator
accent pe unele elemente Videoproiector
necesare desfăşurarii noii
activităţi:
o ocupaţie;
o funcţie;
o meserie, profesie;
o rute de formare
profesională.
3 min. Captarea atenţiei şi Anunţă tema, obiectivele ce se Notează şi îşi Lansează prezentarea Frontal Colectiv
trecerea la lecţia nouă urmăresc în cadrul activităţii pregătesc PP
Expunerea
materialele
10 Prezentarea şi învăţarea Profesorul o elevii Expunerea Prezentare PP Frontal Colectiv
min. noilor conţinuturi  explică elevilor modul ascultă; Conversaţia Calculator
de desfăşurare a lecţiei; o iau notiţe Videoproiector
 prezintă conţinutul
lecţiei:
 “Cerere şi ofertă pe
piaţa muncii”:

4
20 Asigurarea conexiunii  Distribuie grupelor fişa Elevii ascultă; Expunerea Fisă de lucru; Frontal Colectiv
min inverse( feed-back- de lucru şi o pagină cu oferte şi Elevii realizează Conversaţia Ziare
ului) cereri pe piaţa muncii; sarcina de lucru; Exerciţiul
 Cere fiecărei
gruperezolve sarcina din fişa de
lucru;
5min. Aprecierea activităţii,  Face aprecieri asupra se Colectiv
evaluarea,autoevaluarea modului în care au fost apreciază individual
şi notarea îndeplinite obiectivele, cum au participarea
participat elevii la oră, anunţă la oră
notele şi le înscrie în catalog;

S-ar putea să vă placă și