Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATĂ

NIVEL I:Grupa mica


TEMA ANUALĂ: „Cand,cum si de ce se intampla?„
SUBTEMA: ,,FANTEZII DE PRIMĂVARA„
TEMA ZILEI: ,,Trenulețul primăverii„
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată ADP+ALA1 +ADE+ALA2
CATEGORII DE ACTIVITĂȚI:Activități liber-alese(ALA1)
Activități pe domenii experiențiale:DȘ2-Activitate
matematică;DLC-Educarea limbajului;DOS –Activitate practică
Activități liber alese (ALA2)
TIPUL ACTIVITĂŢII: Verificare şi consolidare de cunoştinţe şi deprinderi

 SCOPUL: Verificarea şi consolidarea cunoştinţelor copiilor privind aspecte şi


caracteristici ale anotimpului de primăvară;
Să manifeste interes pentru toate activităţile, colaborând sau lucrând individual pentru
realizarea sarcinilor de lucru.

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE(ALA1)


ADP: Întâlnirea de dimineaţă ,,Bună dimineața, Fluturasi isteti!”
Rutine : „Sunt oaspete bun!” (deprinderi de ordine, disciplină şi autoservire)
Tranziţii: ,,1,2,1,2, Faceti toți la fel ca noi !”; „Trenulețul„;„Vine,vine primăvara„-
cântec

ACTIVITĂȚI PE CENTRE DE INTERES :


Artă: „Fluturașul„-dactilopictură
Sarcina didactică:pictarea fluturașului cu ajutorul degețelului.
Obiective operaționale:

-Să picteze cu ajutorul degețelului fluturașul;


- să se încadreze în spaţiul dat ;
Știință „Ajută fluturasul să ajungă la floare!”- labirint
Sarcina didactică:trasarea drumului corect a fluturașului la floare.
Obiective operaționale :
– să traseze drumul spre floare ;
– să coloreze varianta corectǎ a drumului;
– să coloreze fluturașul farǎ a depǎşi spaţiul;
– să comunice cu partenerii de grup manifestând spirit cooperant;

Construcții: „Stupi pentru albine„


Sarcina didactică:-construirea unui stup pentru albine din piese lego.
Obiective operaționale :
- să construiască cu ajutorul jocurilor Lego stupi pentru albine;
- să accepte sugestii din partea educatoarei;
- să colaboreze în realizarea construcţiei;

Materiale folosite:acuarele,culori,fișe de lucru,piese lego.


ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE

DLC-EDUCAREA LIMBAJULUI-„Ajută-l pe flutuaraș să ajungă la copacul


primăverii„-joc didactic

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

- să recunoască materialele de lucru primite, denumindu-le;


- să răspundă corect la ghicitori:
- să recunoască florile de primăvară, insectele şi păsările călătoare denumindu-le;
-să răspundă corect la întrebări din punct de vedere gramatical;
-să recite cu intonaţie poezia sugestivă temei date;
- să formuleze propozitii simple cu ajutorul întrebărilor si al imaginilor;
-să participe activ şi cu interes la activitate, dovedind empatie şi spirit de cooperare.
Sarcina didactică:
-alegerea unei imagini de primăvară,denumirea și descrierea acesteia.
Reguli de joc:
Copiii vor fi așezați în semicerc pe scăunele.Fiecare dintre ei vor veni pe rând, fiind
atinși de bagheta magică,vor extrage un jeton din coșuleț, pe care îl așează în fața sa.Ei îl vor
ajuta pe fluturaș să ajungă în copacul primăverii răspunzând corect la sarcinile aflate pe
florile „obstacol„.Copilul care are jetonul potrivit răspunsului corect se va ridica și îl va așeza
pe panou astfel încât la sfârșit vom avea un copac în formă de diamant.
Elemente de joc:bagheta magică,siluete flori și fluturi,mișcare ,aplauze.

DȘ2-ACTIVITATE MATEMATICĂ-„Urcă în vagoane prietenii fluturașului„-joc


didactic

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

-să numere crescător de la 1-3 ;

-să recunoască cifrele de la 1 la 3;


-sa recunoasca formele geometrice cerc , patrat cu 1 – 2 atribute ( marime , culoare);
-să asocieze corect cantitatea la număr și numărul la cantitate;
-să sorteze materialele dupa criteriul culorii si al marimii;
-sa compare grupele formate apreciind global unde sunt mai multe,mai putine;
- să rezolve probleme de matematică după o imagine dată;
-să respecte regulile jocului.

SARCINA DIDACTICA : separarea multimilor dupa un criteriu.precizat ; recunoasterea


cercului si patratului cu atributele de marime si culoare , formarea de multimi cu „tot atatea
obiecte„ ;raportarea numărului la cantitate și invers.

ELEMENTE DE JOC : surpriza , asteptarea , aplauze , manuirea materialului.

VARIANTE DE JOC:

V1 – copiii separa obiectele si formeaza multimi dupa criteriul , culorii , marimii ;

V2 – copiii urca „prietenii primaverii* in vagoanele cerc de culoare rosu și galben ;

DEC-ACTIVITATE PRACTICĂ-„Tabloul primăverii„-lipire

Obiective operaţionale :
- să denumească corect materialele pregătite pentru activitate ;
-să lipească corect elementele din care sunt formate florile;
-să aprecieze corect lucrarea proprie şi a colegiilor ;
-să adopte o poziţie corectă la masa de lucru, conform indicaţiilor primite;

Forma de realizare :aplicație.


Sarcina didactică:
-lipirea unor elemente specifice anotimpului primăvara pentru realizarea tabloului.

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA2)

Joc de mișcare-„Fluturași,veniți la floare!„


Scopul activităţii: Recreerea şi destinderea copiilor; dezvoltarea atenţiei, rapidităţii în
reacţii, a îndemânării; dezvoltarea spiritului de competiţie.
Sarcina didactică :așezarea fiecărui fluturaș pe floarea corespunzătoare culorii lui.
Obiective operaționale:
-să respecte regulile stabilite de comun acord în cadrul grupului:

-să participe cu placere și interes la joc alături de ceilalți colegi.


Locul desfasurarii : Sala de grupa
Metode si procedee: explicatia, demonstratia, jocul

Material didactic folosit: flori mari ,ecusoane cu fluturași.


Elemente de joc: miscarea ,
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: Conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul,metoda interactivă
„cele patru colțuri„ observaţia,turul galeriei,„mâna oarbă„.
Mijloace de învăţământ:fluturașul-copil,plicuri,trenulețul din polistiren,coșuleț,
jetoane,siluete flori,rândunele,buburuze,cuiburi pentru rândunici,jetoane cifre,cufărul cu
surprize,cd-player,bagheta magică,recompense(coronițe de flori și surprize dulci).

METODE DE EVALUARE :
Evaluare orală ( apreciere verbală), analiza produselor, observarea sistematică.
FORME DE ORGANIZARE:
 frontal, în grupuri mici, individual.
DURATAl:1 ZI
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
 Curriculum pentru învăţământul preşcolar, Ed. Didactica Publishing House,
Bucureşti, 2009;
 „ Aplicarea noului curriculum pentru educație timpurie – o provocare?”, Editura
Diana, Bucureşti;
 „Laborator preşcolar” – Ghid metodologic, Ediţia a II-a revizuită, Liliana Ezechil,
Mihaela Păişi Lăzărescu, Editura V&I Integral, Bucureşti, 2002
 “Educația timpurie – ghid metodologic pentru aplicarea curriculumului preșcolar”
, -Adina Glava, Maria Pocol, Lolica-Lenuța Tătaru (coordonatoare), Editura
PARALELA 45, 2009
 „Ghid de proiecte tematice”, Preda Viorica, Pletea Mioara, Grama Filofteia,Ed.
Humanitas, Bucureşti, 2006
Întâlnirea de dimineaţă:
Conform proverbului : Ziua bună se cunoaşte de dimineaţă!, copiii încep ziua cu întâlnirea de dimineaţă!

Salutul Aşezaţi în semicerc, copiii se salută apoi facem prezenţa. După notarea prezenţilor şi absenţilor, se poartă o scurtă discuţie despre
anotimpul în care ne aflăm, despre starea vremii din ziua respectivă şi un copil completează calendarul naturii cu simbolul corespunzător.

Noutăţile zilei: Copiii sunt anunţaţi că avem invitaţi care vor să observe ce fac copiii într-o zi la grădiniţă, cum se joacă, ce au învăţat, ce le place
să facă...
Copiii sunt invitaţi să mearga la semicerc unde, vor descoperi surpriza zilei ,,Fluturasul–copil„ pe aripile căruia se află niște plicuri ,iar în
mânuțe o scrisoare de la Zâna Primăvara și o cutie cufăr . Se deschide scrisoarea şi se citeşte mesajul.
Dragi copii,
Am auzit ca sunteti foarte ascultatori si harnici. Am vazut ca ati invatat tare multe despre anotimpul Primavara si de aceea v-am adus o
surpriza: un cufăr cu surprize frumoase. Imi pare tare rau ca nu am putut sa vin sa va vad pentru că a trebuit sa mai merg si la alti copii,dar l-
am trimis cu trenulețul pe mesagerul meu –„fluturașul„.
Sa fiti atenti la ce v-am adus, sa ascultati cu atentie toate sarcinile și să-l ajutați pe fluturaș să incarce vagoanele trenulețului ,numai
asa veți descoperi unde se ascunde cheița cufărului cu cadouri frumoase pentru voi.
Spor la treaba, Zana Primaverii
Se poarta o discutie cu prescolarii despre aceasta surpriza a Zanei Primavara ,voi anunța tema zilei„Trenulețul primăverii„. Se deschide primul
plic in care vor fi mai multe ecusoane cu fluturi. Prin procedeul ,,mana oarba” vor extrage cate un ecuson pentru a se putea duce la centrul
potrivit.
La fiecare centru educatoarea le va spune ce le-a adus Zana primaverii si ce au de facut:
Centrul Arta:- copiii vor trebui să picteze fluturașul cu ajutorul degețelului.
Centrul Constructii: -copiii vor realiza din lego „stupul pentru albine„
Centrul Stiinta: -copiii vor trebui să rezolve un labirint „Ajută fluturașul să ajungă la floare!„ După ce au terminat, lucrările vor fi
expuse şi se va face turul galeriei.
Tranziţie: „1,2,1,2, faceți toți la fel ca noi /Mâinile le ridicăm /Ca fluturașii noi zburăm.
Vom da citire unei alte surprize primite si vom desfasura jocul didactic ,,Ajută-l pe fluturaș să ajungă la copacul primăverii” .Celelelte
surprize primite de la flori constituie sarcinile pe care le au de realizat pentru finalizarea acestui joc.

Tranziţie:
„Trenuleţul să formăm,
Unul după altul stăm.
Noi spre baie ne-ndreptăm,
Uuu!uuu!
La revenire se deschide o alta surpriza care le cere sa se joace jocul „Urcă în vagoane prietenii fluturașului„.
Tranziție:„Vine ,vine primăvara„-cântec
Se va deschide o altă surpriza .Copiii au de realizat un tablou de primăvara..
În încheierea activității copiii se vor juca un joc numit:„Fluturași veniți la flori!„
Se fac aprecieri generale si individuale cu privire la activitatea si comportarea copiilor, iar fiecare copil va primi recompense din cufărul cu
surprize.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

ETAPELE CONȚINUT ȘTIINȚIFIC STRATEGII Evaluare


ACTIVITĂȚII DIDACTICE
Metode și Mijloace
procedee de înv.
Moment Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a activităţii:
organizatoric-aerisirea sălii de grupă;
-amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii;
-pregătirea materialului demonstrativ şi distributiv;
-introducerea copiilor în sala de grupă
Captarea Se realizează prin sosirea în sala de grupă a unui copil ce poartă aripi de fluturaș.El Conversația
atenției este mesagerul Zânei Primăvara ,care le-a trimis o scrisoare si niște plicuri cu
surprize.
Anunţarea După citirea scrisorii, împreună cu copiii se va stabili tema zilei: „Trenulețul
temei şi a primăverii„precum si obiectivele intr-o maniera accesibilă copiilor.
„Mâna Copilul
obiectivelor Copiii vor vizita cele 3 sectoare de activitate.Prin metoda „mâna oarbă„copiii isi vor Înțelegerea
oarbă„ „flutu-
alege sectoarele: « Artă », « Știință », « Constructii », li se va spune ce vor avea de mesajului
raș„
facut la fiecare centru, in functie ecusoanele lor se vor grupa pentru a incepe
activitatea. Explicația
scrisoare
La « Construcții » vor realiza gardul grădinii,la centrul artă vom „picta„fluturașul,iar
la centrul știință vom rezolva un labirint.
Plicuri
Copiii observă că au primit de la fluturaș 3 plicuri ,fiecare plic fiind numerotat cu
Acuarele,
Prezentarea cifrele 1 ,2 sau 3.
fise,culori
conținutului și Voi deschide pe rând fiecare plic ,iar copiii vor avea de rezolvat probele ce se afla
dirijarea înăuntru.
învățării
Copiii vor fi antrenați să participe la activități prin descoperirea cheiței Aprecieri
de la cufărul cu cadouri. verbale

Activități pe Domenii Experiențiale :


Domeniul Limbă si Comunicare-Educarea limbajului
Se deschide plicul nr.1.Materialele descoperite în acest plic se vor așeza Conversația
intr-un coșuleț.Se explică copiilor regulile jocului didactic ce urmează a Trenuleț din
fi desfășurat-„Ajută-l pe fluturaș să ajungă la copacul primăverii„ polistiren
Regulile jocului: Explicația
Cu ajutorul baghetei magice fiecare copil va veni si va extrage din
coșuleț câte un jeton pe care îl va așeza în fața sa.Cu ajutorul întrebărilor Coșuleț
şi al jetoanelor extrase din coșuleț de către copilaşi,aceștia îl vor ajuta Jetoane
pe fluturaș să treacă de fiecare floare „obstacol„ aflată pe covor,astfel se Siluete
va realiza copacul primăverii, care este făcut sub formă de flori,fluturi
diamant.Imaginile vor fi aşezate pe diamantul-copăcel, de către copii. Demonstrația Bagheta
Complicarea jocului magică
În complicarea jocului copiii vor formula propoziții simple cu ajutorul Observarea
întrebărilor si al imaginilor. sistematică

Obținerea Domeniul Știință-Activitate matematică


performanței Vom deschide plicul nr.2
Se va da citire sarcinii din plicul cu nr.2 Explicația
Le voi spune copiilor că ne vom juca in continuare jocul „Urcă in
vagoane prietenii fluturașului„.
Regulile jocului
Se prezinta copiilor regulile jocului . Cu ajutorul baghetei magice si a
metodei „cele patru colturi„ ,copiii vor sorta florile extrase din coșuleț.
Aceștia îndeplinesc sarcina si primesc aplauze in cazul executarii
corecte.
Le voi explica cum ne vom juca. Fiecare copil va alege cate o floare din
coșuleț . In sala de grupa vor fi asezate in patru colturi măsuțe cu flori Siluete
de patru culori.Fiecare copil se va așeza la măsuța care are lipită pe ea flori,buburu-
floarea corespunzătoare culorii florii sale,apoi vor sorta florile după ze,rândune-
mărime,vor lipi florile de aceeasi culoare cu cea a vazei,vor compara le
cantitatea din fiecare vaza folosind terminologia matematică „mai „cele 4 cuiburi
multe„/„mai puține„ ,vor aseza în cuiburi tot atâtea rândunici cât îi colțuri„
indică cifra de pe fiecare cuib,vor preciza ce formă și ce culoare au
vagoanele trenulețului. Evaluare
Jocul de probă continuă
Pentru a întelege mai bine jocul voi executa cu copiii jocul de probă. Explicația
Desfășurarea jocului propriu-zis

După ce copiii şi-au însuşit regulile jocului se trece la executarea


propriu-zisă a acestuia.Dupa indicatiile mele copiii îi vor urca in
trenuleț pe prietenii primaverii astfel: Trenuletul
din
-urca florile mari/mici, galbene/albastre in vagonul rotund , rosu si polistiren
așează-le în vaza de aceeași culoare cu a florii;

-urca tot atâtea buburuze câte flori avem in vagonul rotund, roșu;

-urca atâtea rândunele în cuiburi cât îți indică cifra de pe cuiburile aflate
în vagonul rotund galben;

-spune câte rândunici au zburat din cuib.

Complicarea jocului
În complicarea jocului copii vor rezolva probleme cu ajutorul siluetelor Problema-
aflate în vagonul rotund galben . Fiecare răspuns corect va fi aplaudat. tizarea

Asigurarea Domeniul om și societate-activitate practică Evaluare


retenției și a Această secvență a activității se va realiza printr-o activitate practică. Conversația Coli de continuă
transferului Deschidem plicul cu nr.3.Fluturașul le va cere copiilor sa-l ajute să încarce și Explicația desen
ultimul vagon cu lucrările lor purtînd tema:„Tabloul primăverii„.
Educatoarea le va explica și demonstra ,cu ajutorul planșei model, copiilor ce Flori,fluturi,
trebuie să facă cu materialele primite. buburuze,
Copiii trebuie să realizeze un tablou de primăvară ,lipind soare,nori
floricele,soare,nori,fluturi si buburuze . din vată
Executarea lucrării practice de către copii se va realiza pe fond muzical adecvat. Demonstrația
Pe parcursul executării lucrării voi trece pe lângă fiecare măsuţă astfel încât să lipici
pot supraveghea, îndruma şi ajuta copiii.
Lucrările vor fi urcate in ultimul vagon și analizate.Se fac aprecieri individuale
si de grup. cd-player
Evaluare Acum că toate vagoanele au fost încărcate cu prietenii Zânei Primăvara copiii vor
afla unde se ascunde cheița de la cufărul cu surprize.
Voi face aprecieri colective si individuale asupra modului cum s-au comportat
copiii pe parcursul zilei.Se va deschide cufărul cu surprize.Fiecare copil va primi
cadou câte o coroniță din floricele și o surpriză dulce. Conversația Ecusoane
Încheierea fluturi Observarea
În încheierea activităților ne vom juca impreuna jocul:„Fluturași, veniți la floare!
activității compor-
„- Explicația tamentului
Siluete flori verbal și
Regulile jocului:
nonverbal al
Copiii sunt așezați pe scăunele purtând în piept ecusoane fluturași de diferite copilului
culori(albaștru,roșu,galben).Pe covor, în sala de grupă ,sunt așezate flori de
aceeași culoare cu fluturașii.La comanda„fluturași, veniți la flori!
„ „fluturașul„ trebuie sa se așeze pe floarea potrivită culorii lui. Cel care se va Demonstrația Coronițe
Recompense
așeza greșit va primi o mică pedeapsă.
Jocul de probăSe va realiza jocul de proba, apoi se va trece la desfasurarea
jocului propriu zis.

S-ar putea să vă placă și