Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect Didactic

Şcoala Generală
Clasa: a-VI-a
Profesor:
Unitatea de învăţare : Deprinderi Melodice
Detaliere de conţinut: Recapitularea Intervalelor Muzicale
Tipul lecţiei: consolidarea cunoştinţelor dobândite
Disciplina de învăţământ la care se susţine lecţia: Educaţie Muzicală
Aria curriculara: arte
Durata orei : 50min.
Competenţe Generale1
1. Dezvoltarea capacităţilor interpretative (vocale şi instrumentale)
2. Dezvoltarea capacităţii de receptare a muzicii şi formarea unei culturi muzicale
3. Cunoaşterea şi utilizarea elementelor de limbaj muzical
4. Cultivarea sensibilităţii, a imaginaţiei şi a creativităţii muzicale şi artistice

Competenţe Specifice:
1.1 interpretarea vocală, individuală sau în grup, a unor cântece la unison sau în aranjamente armonico-
polifonice;
2.1 audierea cu atenţie a lucrărilor muzicale, recunoscând elementele de limbaj învăţate
2.2 compararea fragmentelor audiate, sesizând anumite diferenţe sau similitudini
2.3 exprimarea propriilor impresii privind muzica audiată
3.2 identificarea în lucrările interpretate sau audiate elementele de limbaj
4.1 participarea afectivă în cântat
Competenţe Integrate:
1

1
La sfârşitul lecţiei elevii vor putea să :
- recunoască toate intervalele simple, melodice şi armonice
- să facă diferenţa între un interval mic şi unul mare
- să se exprime corect din punct de vedere muzical atunci când vor vorbi despre una dintre piesele audiate
- utilizeze noile elemente de limbaj muzical
Strategia didactică
A. Metode didactice : ex. 1. de tip euristic (conversaţia euristică, descoperirea dirijată, problematizarea,
demonstraţia, explicaţia, exerciţiul, , expunerea, experimentul etc.)
2. de tip algoritmic ( algoritmizarea )
3. de tip interactive (metoda ciorchinelui),
4. de interdisciplinaritate centripetă - cvintetul
Evaluarea activităţii 1 . Descriptori de performantă
2 Tehnici de evaluare.
. Forma de organizare: activitate frontală, pe grupe şi individuală
Activităţi de învăţare:
- descoperirea în audiţii
- receptarea şi conştientizarea intervalelor;
- intonarea intervalelor melodic şi armonic;
- improvizarea unor răspunsuri muzicale;
- mânuirea instrumentelor muzicale;
- exersarea în cântece;
- descoperirea în audiţii
Resurse materiale
- Biografie: Manualul de Educaţie Muzicală pentru clasa a V-a
- Îndrumător metodic de predare a educaţiei muzicale,
C.D., C.D-player,
-Orga electronică

2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI:
Obiective Etape şi Conţinutul lecţiei Activitatea Elevului Evaluare
Operaţionale Strategii Activitatea Profesorului

- Asigurarea unui climat - Elevii ajută la pregătirea


Activităţi
psihopedagogic adecvat lecţiei
introductive,
desfăşurării lecţiei
- Expunerea
- pregătirea materialului
didactic necesar şi a clasei
de elevi

- profesorul va face o - Elevii vor ieşi pe rând la


Reactualizarea
verificare a intervalelor tablă
Să coopereze cunoştinţelor şi a
la tabloul deprinderilor învăţate precedent la
recapitulativ al dobândite anterior
clasificarea acestora din
intervalelor - Expunerea,
prin răspunsuri - Exerciţiul punct de vedere:
corecte - metoda
a) Calitativ
ciorchinelui
şi va desena pe tablă un - un elev va ieşi la tablă şi - frontală
dreptunghi în care va scrie va adăuga la dreptunghiul
cuvântul „intervale” (vezi fig. profesorului două
din anexa 1 şi anexa 2) dreptunghiuri cu cuvintele
intervale perfecte, mari şi „Perfecte” şi unul cu „mari
3
mici şi mici” (vezi fig. din anexa
b) cantitativ: 1 şi anexa 2)
- va desena intervalele pe - la fel se va proceda în
portative continuare, elevii vor ieşi pe
(profesorul va lua fiecare rând la tablă şi vor adăuga
dintre intervalele enunţate pe intervalele
claviatura instrumentului corespunzătoare. (vezi
astfel încât acesta să rămână figurile din anexa 1şi anexa
întipărite în mintea elevului 2)
nu numai din punct de - elevii îşi notează pe caiete
vedere vizual ,al teoriei dar şi schema
sonor)
- elevii sunt atenţi şi
c) în funcţie de desfăşurarea notează în caiete
în timp a sunetelor ce
formează intervalele, acestea
pot fi: melodice (când
sunetele se intonează pe
rând)
şi armonice (când sunetele

4
se intonează deodată)

Să reţină tema Pregătirea


Elevii vor fi activaţi în
şi obiectivele materialului
lecţiei stimul: perceperea intervalelor din - frontală
- conversaţia individuală
punct de vedere practic
- expunerea
- exerciţiu redând câteva exemple
- explicaţia
parcurse din manual
- „Cântecul cucului” de Ioan
D. Chirescu
- „Pupăza din tei” melodie
populară
- „Fata de păstor şi cucul”
- „Cucul” melodie poloneză

- Să audieze
conştient Dirijarea învăţării: - elevii vor asculta cu
- se va propune elevilor un
- să participe la - expunerea
discuţii - exerciţiu exemplu în audiţie în care atenţie şi vor răspunde la - frontală
- să aprecieze - explicaţia întrebările adresate
elevii vor fi invitaţi să
corectitudinea - audiţia
răspunsurilor recunoască intervalul
din linia melodică
5
- să asculte - se va folosi metoda - elevii vor primi fiecare
conştient Obţinerea
cvintetului câte o fişa de lucru (vezi - frontală
explicaţiile performanţei:
- să redea - problematizarea - se va explica metoda anexa 3) -
corect - conversaţia
cvintetului - elevii vor completa individuală
intonaţional - exerciţiul
exemplele - metoda formularul în grupe de câte
propuse cvintetului (vezi
patru
anexa 3)

Asigurarea feed-
Se va face analiza fişelor - frontală
back-ului

Evaluare Evaluare - Frontal


Se vor face aprecieri
generale şi individuale

6
PRIM
A

CVA
RTA

PERFECTE
CVA
RTA

OCT
AVA
INTERVALE

SEC
UND
A

TER
ŢA

SEXT
MARI ŞI MICI

SEP
TIMA
7
Anexa 1
anexa 2

INTERVALE

PERFECTE MARI ŞI MICI

8
anexa 3
Cvintetul

1) Dati exemplu de un interval ………………..


2) Dati exemple două adjective ce reprezintă intervalul ……………………………………

3) Trei verbe la gerunziu ce reprezintă intervalul


…………………………………………………………

4) Este intervalul format din doua sunete aflate la o distanta de 6 trepte.


………………………………………….

5) Interval melodic folosit in cantece -sinonim……………………………………

S-ar putea să vă placă și