Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data: 7-12-2016
Disciplina: Biologie animala
Clasa : a-VI-a
Profesor : Visoiu Alexandra
Tema : Nevertebrate pluricelulare- VIERMI INELATI
Tipul lectiei: de comunicare si insusire de noi cunostinte

Obiective operationale

O1-sa cunoasca mediul de viata al viermilor inelati


O2-sa prezinte particularitatile alcatuirii externe si interne ale viermilor inelati
O3-sa enumere tipurile de viermi care fac parte din categoria viermilor inelati
O4- sa prezinte caracterele de superioritate ale viermilor inelati fata de viermii cilindrici si lati

Strategii didactice

Metode si procedee didactice: observatia, conversatia, explicatia, informatizarea


Materiale si mijloace didactice: manual, planse, desene, fise de lucru, atlas zoologic, preparate, material biologic proaspatat
Forma de activitate: frontala si individuala
Continut informational: conform programei
Resurse umane:clasa de elevi
Locul de desfasurare: sala de clasa
Surse informationale: manualele alternative, Metodica predarii biologiei, Ghid metodologic, Zoologia nevertebratelor, internet

Desfasurarea lectiei

1. Moment organizatoric –verificarea frecventei elevilor si a bazei materiale a lectiei

2. Captarea atentiei- anuntarea temei si a obiectivelor urmarite


- elevii sunt rugati sa priveasca preparatele si plansele din laboratorul de biologie, planse ce reprezinta viermii inelati(rama si
lipitoarea)

3. Verificarea cunostintelor anterioare – elevii prezinta lectia de ora trecura-Viermii paraziti (mediul de viata, particularitati ale vietii
parazitare, ciclul de dezvoltare)

4. Prezentarea noilor cunostinte


- prezentarea caracterelor generale ale viermilor inelati
- clasificarea speciilor care fac parte din categoria viermi inelati: rama si lipitoarea
- prezentarea notiunilor esentiale ale lectiei( urmarind: mediul de viata, alcatuirea corpului, functiile);
- -se insista asupra elementelor de superioritate ale viermilor inelati fata de cei cilindrici si lati (

5. Fixarea cunostintelor si asigurarea feed-back-ului


- elevii raspund la intrebarile profesorului
Care este mediul de viata al ramei? Dar al lipitoarei?
Care sunt viermii care fac parte din aceasta categorie?
Care sunt elementele structurale noi aparute la viermii inelati?

6. Stabilirea concluziilor -reluarea aspectelor esentiale

7. Evaluare – notarea activitatii elevilor

Evenimentul didactic Activitatea de învăţare Metode şi


Ce face profesorul Ce face elevul procedee
evaluare
1. Captarea atenţiei Pregătesc climatul socio – afectiv necesar Pregăteşte materialul necesar pentru lecţie
actului învăţarii
2. Reactualizarea cunoştinţelor - lucrez frontal, adresez întrebări, urmăresc Ascultă, gândesc, răspund Conversaţia
anterioare elaborarea răspunsurilor, dacă realiazează frontală
conexiuni între noţiunile discutate comparaţia
3. Enunţarea obiectivelor - anunţ titlul lecţiei, îl scriu pe tablă Ascultă, scriu explicaţia
operaţionale - comunic clar obiectivele operaţionale ale
lecţiei:
O1-sa cunoasca mediul de viata al
viermilor inelati
O2-sa prezinte particularitatile alcatuirii
externe si interne ale viermilor inelati
O3-sa enumere tipurile de viermi care
fac parte din categoria viermilor inelati
O4- sa prezinte caracterele de
superioritate ale viermilor inelati
fata de viermii cilindrici si lati
4.Prezentarea conţinutului şi - prezint notiunile noii - ascultă, observă, scriu, deseneaza Conversaţia
sarcinile noii învăţări - explic noţiunile noi Observaţia
- realizez schema logică sub forma unui
tabel(prezentat in anexa 1)
5.Obţinerea performanţei - cer elevilor să aplice cele învăţate - ascultă, gândesc, răspund Activitate
- adresez întrebări clasei frontală
6. Asigurarea feed– back-ului - urmăresc activitatea elevilor - rezolvă cerinţele de pe fişa de lucru Activitate
individuală
ANEXA1-asa va arata tabla si caietul elevilor
Fisa de lucru- VIERMI INELATI

CARACTERISTICI RAMA LIPITOAREA


Mediul de viata - traieste in galerii subterane si iese la - in apele dulci(lacuri si ape curgatoare)
suprafata pamantului numai noaptea cand e
racoare.
Alcatuirea corpului - forma cilindrica, ascutit la ambele capete, - este parazit temporar, hranindu-se cu sangele
anterior prezinta orificiul bucal si posterior, animalelor din apa
mai gros, cel anal Adaptari la viata parazitara
- este acoperit cu o piele subtire, umeda, - o ventuza bucala cu 3 falci
bogata in vase de sange si mucus(face pielea chitinoase care taie pielea
alunecoasa si o protejeaza de uscaciune) animalului
- sub piele se afla muschii corpului - tubul digestiv are buzunare
(longitudinali si circulari) laterale(11 perechi) in care
- este alcatuit din inele, despartite la exterior depoziteaza sangele si glande ce
prin santuri circulare, carora in interior le secreta o substanta(hirudina) cu rol
corespund pereti despartitori anticoagulant
- pe partea ventrala a fiecarul inel se gasesc 8
peri tari ( cheti), indreptati cu varful catre
partea posterioara impiedicand alunecarea
ramei inapoi
Aparatul digestiv
-orificiul bucal
- tub digestiv
-orificiul anal
Hranirea: se hraneste cu substante hranitoare
din sol. Cand sapa galerii, ea inghite prin
orificiul bucal pamantul bogat in substante
hranitoare, retine substantele nutritive care
sunt digerate in tubul digestiv, iar restul de
pamant este eliminat in exterior prin orificiul
anal.(contribuin la afanarea solului= „pluguri
biologice” Ch. Darwin)
Aparatul respirator – lipseste
Respiratia: respira prin pielea umeda si bogat
vascularizata
Aparatul circulator
- vase de sange: vasul dorsal si vasul ventral,
legate intre ele prin vase circulare(cate unul pt
fiecare inel)
- sangele este de culoare rosie
Aparatul excretor
- prin tuburi prevazut la un capat cu o palnie
ciliata, iar la celalalt capat se deschide la
exterior printr-un por situat in inelul urmator
Sistemul nervos
- este de tip ganglionar, pozitionat ventral
- ganglionii din fiecare inel sunt legati si cu
ganglionii din inelul vecin
Sistemul reproducator
- organism hermafrodit
- se inmultesc prin oua
- organele de inmultire se afla in treimea
anterioara a corpului
- indivizii fac schimb de spermatozoizi, iar
ouale sunt depuse intr-un manson format din
mucus intarit=cocon, din care ies rame mici
- au capacitatea de a se regenera

S-ar putea să vă placă și