Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Nivelul I+II: Grupa combinată

Tema anuală de studiu: „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”

Tema proiectului:„Ce frumoasă e lumea!”

Tema săptămânii:„Organele de simț”

Tema activității:„Simțurile”

Tipul activității: Activitate de transmitere și însușire de noi cunoștințe, precum și de formare


de priceperi și deprinderi

Forma de realizare: activitate integrată

Scopul activității: Stimularea curiozităţii, a interesului de cunoaştere faţă de organele de simţ

ALA:

ARTĂ:„Rupem hârtie creponată”

JOC DE ROL: „De-a doctorul”

ADP: Întâlnirea de dimineaţă:,,Bună dimineaţa, năzdrăvanilor!Eu cu ochii...., iar cu


urechile.....”

Tranziţii:,,Mirosim flori”

ADE:

DLC:,,Simţurile”, de N. Nasta-memorizare

DEC:,,Chipul meu”-desen

Obiective operaţionale:

ADE:

-să identifice organele de simţ;

-să precizeze care este rolul fiecărui organ de simţ;

-să exprime regulile de igienă corespunyătoare fiecărui organ de simţ în parte.

ALA:

-să respecte regulile în grupul de joacă;

-să se identifice cu rolurile şi responsabilităţile acestora pe tot parcursul jocului.


ADP:

-să exprime în cuvinte proprii punctul de vedere;

-să respecte reguli de igienă personală.

Metode şi procedee: conversaţia, observaţia, expunerea, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul,


problematizarea, turul galeriei;

Resurse materiale: hârtie creponată, trusă medicală, halate, siluetă cu corpul uman, diferite
imagini, creioane colorate

Forme de organizare: frontal, în grupuri mici, individual.

Bibliografie:

Curriculum pentru învăţământul preşcolar ( 3-5/7 ani), 2019

Silvia Breben, Metode interactive şi de grup-ghid metodic, Editura Arves

www.didactic.ro

Scenariul zilei

ADP: Ziua începe cu întâlnirea de dimineaţă

Salutul: ,,Bună dimineaţa, năzdrăvanilor!”

Împărtăşirea cu ceilalţi:

Suntem în anotimpul toamna, anotimp în care se produc schimbări în ce priveşte condiţiile


climatice de afară: este mai frig, plouă, soarele încălzeşte din ce în ce mai puţin natura. Aceste
stări le resimţim ori de câte ori ieşim afară, lucru care ne pune toate simţurile în acţiune şi ne
face să ne asigurăm o protecţie mai bună.

ALA:

Copiii sunt orientaţi spre centrele de interes, unde vor avea posibilitatea:

-să rupă hârtia creponată – Artă

-să reproducă secvențele „De-a doctorul”-Joc de rol


Desfășurarea activității

Evenimentul Conținut științific Metode și Evaluare


didactic procedee
1.Organizare Pentru o bună desfășurare a activității
a se vor lua următoarele măsuri:
activității -se amenajează spațiul educațional Conversația
-se pregătește materialul didactic
-se organizează grupa de copii.
2. Captarea Prezint copiilor silueta cu corpul uman
atenției și discut cu aceștia pe baza celor Conversația Proba orală
observate de către ei.
3. Anunțarea Voi anunța tema și obiectivele Explicația
temei și a activității, trezindu-le interesul copiilor
obiectivelor pentru activitate. Conversația
4.Dirijarea DLC
învățării Le recit o dată poezia integrală.
Simțurile
„Eu cu ochii, dragi copii,
Văd păpuși și jucării
Cu urechile oricând aud fiece cuvânt,
Limba și cu cerul gurii Conversația
Îmi dau gustul prăjiturii,
Degetele-mi spun și ele
De sunt moi chiflele mele, Observația
Iar cu nasu-adeseori
Sorb parfumul tot din flori.”
Voi spune o dată primul vers, după care Explicația
îl vor repeta și ei de mai multe ori.
Voi proceda la fel pentru fiecare vers. Proba orală
Vom spune o dată prima strofă, apoi a Exercițiul
doua, iar apoi vom recita integral
poezia.
Vom face un concurs între fete și băieți:
„Cine recită mai frumos?” Demonstrația
Se fixează titlul poeziei:
„Care este titlul poeziei învățate azi?”
Identific împreună cu ei care sunt
organele de simț și ce rol au acestea în
viața noastră.
DEC:
„Chipul meu”
După intuirea materialelor de lucru,
fiecare copil are o foaie pe care este
desenat un chip de copil, în funcție de
ceea ce este : fetiță sau băiat și creioane
colorate. Ei vor trebui să deseneze
organele de simț care ne ajută să
vorbim și să vedem.
Înainte de începerea activității, vom
efectua câteva exerciții pentru
încălzirea mușchilor mici ai mâinii:
-învârtim morișca;
-bate vântul;
-ne spălăm pe mâini;
-cântăm la pian.
Voi ura spor la lucru copiilor!
În timp ce copiii lucrează, îi
supraveghez, îi ajut și îi îndrum acolo
unde este nevoie.

5. Obținerera Lucrările vor fi așezate pentru expoziție Turul galeriei


performanței în fața grupei. Proba practică
și asigurarea Copiii se vor deplasa în fața lucrărilor Conversația
feedbackului realizate.Vom face analiza lucrărilor
împreună cu copiii. Munca
Vom face un concurs între fete și băieți: independentă
„Cine recită mai frumos?”

6.Încheierea Fac aprecieri generale și individuale


activității asupra modului de participare a copiilor Conversația
și de desfășurare a activității.

S-ar putea să vă placă și